Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Midye Böreği
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
1 çay b. sıvıyağ
1 pk. kabartma tozu
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz

KAT ARALARI İÇİN:

125 gr. tereyağı

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
2 soğan
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse ılık su ekliyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımız pişince altını kapatıyoruz.

Maydanozu ince doğruyoruz ve harca katıyoruz. Tezgaha nişasta serpiyoruz. Hamuru koyuyoruz, üzerine nişasta serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını güzelce sürüyoruz. Hamuru bir ucundan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Çok ince ve uzun olmayacak, biraz toplu olacak. Hamurumuzu tabağa koyuyoruz ve buzdolabına koyup dinlendiriyoruz. Hamuru yarım saat kadar dinlendirdikten sonra 2şer parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurların kesilmiş kısımları zemine ve yuvarı bakacak şekilde tezgaha alıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz.

Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Ortasına iç harçtan koyuyoruz. Hamuru üçgen şekilde kapatıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine börekleri, kapattığımız kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. Üzerlerine sıvıyağ sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
midye,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Fındıklı Çikolatalı Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini serpiyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Katlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Kıvrık Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Kıymalı Üçgen Börek
İç harcı için soğanları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Tuz ve karabiberini ekliyoruz.
Sucuklu Peynirli Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Patatesli Milföylü Top Börekler
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri karıştırma kabına eziyoruz. Beyaz peyniri de ezerek ilave ediyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp iç harca ekliyoruz, patates için tuz atıyoruz ve harcımızı yoğuruyoruz.
Kalp Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz ve mahlep serpiyoruz.Mayanın üstüne de sütü döküp, yumurtayı kırıyoruz.
Sucuklu Peynirli Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve toz şekerini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağ ve ılık su döküyoruz.
Sebzeli Pastırmalı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sirkeyi döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya az da ılık su dökerek ortadan karıştırmaya başlıyoruz.
Patatesli Sütlü Gül Böreği
Patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri rendeliyoruz. 2 yumurtayı kırıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz.
Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
  • YORUMLAR