Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Midye Böreği
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
1 çay b. sıvıyağ
1 pk. kabartma tozu
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz

KAT ARALARI İÇİN:

125 gr. tereyağı

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
2 soğan
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse ılık su ekliyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımız pişince altını kapatıyoruz.

Maydanozu ince doğruyoruz ve harca katıyoruz. Tezgaha nişasta serpiyoruz. Hamuru koyuyoruz, üzerine nişasta serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını güzelce sürüyoruz. Hamuru bir ucundan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Çok ince ve uzun olmayacak, biraz toplu olacak. Hamurumuzu tabağa koyuyoruz ve buzdolabına koyup dinlendiriyoruz. Hamuru yarım saat kadar dinlendirdikten sonra 2şer parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurların kesilmiş kısımları zemine ve yuvarı bakacak şekilde tezgaha alıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz.

Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Ortasına iç harçtan koyuyoruz. Hamuru üçgen şekilde kapatıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine börekleri, kapattığımız kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. Üzerlerine sıvıyağ sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
midye,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli Sarma Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Kıymalı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Karbonatı ve tuzu kenarlara serpiyoruz. Ortasını açıp, yoğurdu, sirkeyi döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Misket Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve dil peynirini rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.
Sahur Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavaya ilk yufkayı seriyoruz. Üzerine ikinci yufkayı parça parça koparıp koyuyoruz. Tereyağını eritip üzerine döküyoruz. Beyaz peyniri ufalıyoruz.
Peynirli Cevizli Sarma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup harmanlıyoruz.
Peynirli Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve rendeliyoruz. Büyük bir tavaya rende patatesi ve zeytinyağını koyup soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Pişince altını kapatıyoruz.
Menemenli İftar Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz, biberleri ayıklıyoruz. Domatesleri ve biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Rulo Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mayasını ilave edip karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi yapıyoruz, ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Yufkaları tezgaha üstüste seriyoruz ve 8 üçgen parçaya kesiyoruz. Sucuğu şerit gibi doğruyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz. Bir kaseye ikisini de alıp karıştırıyoruz.
Kaşarlı Sucuklu Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağ ve süt döküyoruz.
Sütlü Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini atıyoruz.
Susamlı Peynirli Ekmek Böreği
HAZIRLANIŞI: Tost ekmeklerinin üzerine bıçak yardımıyla oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı sürüyoruz. Üstüne de salça sürüyoruz. Kırmızı biberi ve yeşil biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
  • YORUMLAR