Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Midye Böreği
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
1 çay b. sıvıyağ
1 pk. kabartma tozu
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz

KAT ARALARI İÇİN:

125 gr. tereyağı

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
2 soğan
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse ılık su ekliyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımız pişince altını kapatıyoruz.

Maydanozu ince doğruyoruz ve harca katıyoruz. Tezgaha nişasta serpiyoruz. Hamuru koyuyoruz, üzerine nişasta serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını güzelce sürüyoruz. Hamuru bir ucundan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Çok ince ve uzun olmayacak, biraz toplu olacak. Hamurumuzu tabağa koyuyoruz ve buzdolabına koyup dinlendiriyoruz. Hamuru yarım saat kadar dinlendirdikten sonra 2şer parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurların kesilmiş kısımları zemine ve yuvarı bakacak şekilde tezgaha alıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz.

Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Ortasına iç harçtan koyuyoruz. Hamuru üçgen şekilde kapatıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine börekleri, kapattığımız kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. Üzerlerine sıvıyağ sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
midye,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Pide Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesini enlemesine ikiye kesiyoruz. Pide eğer çok sertse zeminini hafif soğuk suya tutabiliriz. Üst kat pidenin de üstünü ıslatabiliriz.
Peynirli Sarma Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Pastırmalı Pizza
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz.
Sucuklu Patatesli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: İki çeşit unu karıştırma kabına koyuyoruz. Karbonatını koyuyoruz.
Pırasalı Tavuklu Milföy Böreği
Tavuk butların etli kısımlarını ayırıp küp doğruyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Kırmızı biberi de küp doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince pırasaları ekliyoruz.
Sucuklu Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavayı yağlıyoruz ve ilk yufkayı seriyoruz. Kenarları tavadan sarkıtıyoruz. İçine eritilmiş tereyağından biraz döküyoruz.
Ispanaklı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Yoğurt suyu ve biraz suyu ortaya döküyoruz.
Sucuklu Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu ve kaşar peyniri küp doğruyoruz.
Kıymalı Üçgen Börek
İç harcı için soğanları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Tuz ve karabiberini ekliyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine haşlanmış patatesi ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Patetesli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR