Midye Böreği | Oktay Usta [ Resmi Web Sitesi ]
Üyelik girişi
veya


Oktay ustadan

Hamur İşleri

Midye Böreği

Tarif Tarihi :MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
1 çay b. sıvıyağ
1 pk. kabartma tozu
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz

KAT ARALARI İÇİN:

125 gr. tereyağı

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
2 soğan
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse ılık su ekliyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımız pişince altını kapatıyoruz.

Maydanozu ince doğruyoruz ve harca katıyoruz. Tezgaha nişasta serpiyoruz. Hamuru koyuyoruz, üzerine nişasta serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını güzelce sürüyoruz. Hamuru bir ucundan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Çok ince ve uzun olmayacak, biraz toplu olacak. Hamurumuzu tabağa koyuyoruz ve buzdolabına koyup dinlendiriyoruz. Hamuru yarım saat kadar dinlendirdikten sonra 2şer parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurların kesilmiş kısımları zemine ve yuvarı bakacak şekilde tezgaha alıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz.

Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Ortasına iç harçtan koyuyoruz. Hamuru üçgen şekilde kapatıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine börekleri, kapattığımız kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. Üzerlerine sıvıyağ sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.