• Oktay ustadan

  Hamur İşleri

  Midye Böreği

  Tarif Tarihi..:  MALZEME LİSTESİ:

  3,5 su b. un
  1 çay b. sıvıyağ
  1 pk. kabartma tozu
  1 çay b. süt
  1 yumurta
  tuz

  KAT ARALARI İÇİN:

  125 gr. tereyağı

  AÇMAK İÇİN:

  buğday nişastası

  İÇ HARCI İÇİN:

  300 gr. kıyma
  2 soğan
  1 tutam maydanoz
  tuz
  karabiber
  sıvıyağ

  HAZIRLANIŞI:

  Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse ılık su ekliyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımız pişince altını kapatıyoruz.

  Maydanozu ince doğruyoruz ve harca katıyoruz. Tezgaha nişasta serpiyoruz. Hamuru koyuyoruz, üzerine nişasta serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını güzelce sürüyoruz. Hamuru bir ucundan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Çok ince ve uzun olmayacak, biraz toplu olacak. Hamurumuzu tabağa koyuyoruz ve buzdolabına koyup dinlendiriyoruz. Hamuru yarım saat kadar dinlendirdikten sonra 2şer parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurların kesilmiş kısımları zemine ve yuvarı bakacak şekilde tezgaha alıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz.

  Merdaneyle fincan tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Ortasına iç harçtan koyuyoruz. Hamuru üçgen şekilde kapatıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine börekleri, kapattığımız kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. Üzerlerine sıvıyağ sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.