Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mantarlı Ispanaklı Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tavuk göğüsleri ince ince açıyoruz. Mantarları dilimliyoruz ve tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarları soteliyoruz. Ispanakları,sarımsakları ve havuçları da doğruyoruz. Sırayla tavaya ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İnce açtığımız tavuk göğüslerini buzdolabı poşetine koyup et döveceğiyle eziyoruz. Büyüttüğümüz tavukların üzerine tuz ve karabiber atıyoruz. İç harcı tavuklara paylaştırıyoruz ve sarıyoruz.

Bu işlemi buzdolabı poşeti üzerinde yaparsak daha kolay olur. Rulo şeklinde sardığımız tavuk göğüslerini yağlanmış cam fırın kabına yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarı kıvamda pişiriyoruz.Domatesleri ve sarımsağı bir kaseye rendeliyoruz. Fesleğeni doğruyoruz. Tavaya zeytinyağını döküyoruz. Domates rendesini, salçayı ve sarımsağı koyarak pişirmeye başlıyoruz. Tuzunu ve karabiberi atıyoruz. Pişince altını kapatıyoruz ve fesleğeni koyup karıştırıyoruz.Tencerede az su kaynatıyoruz ve makarnayı haşlıyoruz. Köz biberleri doğruyoruz. Yoğurdu ve mayonezi bir kasede çırpıyoruz. Geniş bir kapta yoğurt-mayonezi,kırmızı biberi, köz patlıcanı ve makarnayı karıştırıyoruz. Makarna salatasını servis tabağına döküyoruz.Yarı kıvamda pişirdiğimiz tavukları fırından alıyoruz. Üzerine domates sos döküyoruz. Kaşar rendesi serpiyoruz ve tekrar fırına veriyoruz.Pişince makarnanın üzerine dizerek servis ediyoruz.

MANTARLI ISPANAKLI TAVUK SARMA

2 tavuk göğsü
1 kase mantar
1 demet ıspanak
2 haşlanmış havuç
2 diş sarımsak
zeytinyağı
tuz
karabiber


ÜZERİ İÇİN:

domates
fesleğen
kaşar peyniri
zeytinyağı
tuz


SALATASI İÇİN:

yarım pk. makarna
3 kırmızı köz biber
1 kase yoğurt
2 çorba k. mayonez
zeytinyağı
tuz
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Biberiyeli Tuzda Tavuk
Yumurta aklarını büyük bir kaseye ayırıyoruz. Üzerine tuzu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Soğanı iri doğruyoruz. Tavuğun içine soğanı, defne yaprağını ve biberiye dallarını koyuyoruz. Fırın tepsisine tuz karışımından, tavuğun boyutu kadar bir zemin yapıyoruz. Üzerine tavuğu yerleştiriyoruz.
Şehriye Pilavlı Tavuk Şiş
Tavuk göğüslerini incecik doğrayarak ya da kıyma makinasından geçirerek kıyma haline getiriyoruz. İçine soğanın yarısını rendeliyoruz.
Bulgurlu Pilavlı Köy Horozu
HAZIRLANIŞI: Horozları tencereye koyuyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz. İçine iri doğranmış soğan, havuç atıyoruz.
Karışık Mantarlı Tavuklu Güveç
HAZIRLANIŞI: Mantarları, soğanları ve biberleri iri doğruyoruz. Tavuk butları da iri iri doğruyoruz. Güveci ocakta ısıtıyoruz ve zeytinyağı döküyoruz. Tavuk etlerini güvece alıp kavurmaya başlıyoruz.
Tavuklu Orman Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz ve kuşbaşı tavuk etini ilave edip soteliyoruz.
Kiremitte Kaşarlı Tavuk
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini kuşbaşı doğruyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri ayıklayıp kare doğruyoruz. Domatesi soyuyoruz, küp doğruyoruz. Sarımsakları doğruyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz, tavuğu soteliyoruz.
Şehriye Pilavlı Tavuk
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, pilav tenceresine zeytinyağı döküyoruz ve arpa şehriyeyi kavuruyoruz. Tereyağını ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Patlıcanlı Tavuk
Tavuk butlarını bir karışŸtırma kabına alın. Tavukların üzerine sarımsağŸı ve soğŸanı rendeleyin. ܜzerine tuz ve toz şŸekeri ilave edin.
Fırında Soslu Tavuk
Tavuğu yarı kıvamda haşlıyoruz. Derisini soyuyoruz. Karışık garnitürü, yoğurt ve mayonezle karıştırarak amerikan salatası yapıyoruz.
Makarnalı Tavuk Şiş Şöleni
HAZIRLANIŞI: Tavukları şerit şeklinde doğruyoruz. Çöp şişlere bir içeri bir dışarı kıvırarak geçiriyoruz. Kabakların baş kısımlarını kesiyoruz. Dilimleyip çekirdeklerini ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz.
İftar Topu
Patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Soğanları ve mantarları küçük küçük doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz.
Tavuklu Krep Bohçası
Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Derin bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz.eşinden kuşbaşı doğranmış tavuğu ilave ediyoruz ve soteliyoruz.
  • YORUMLAR