Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mantarlı Ispanaklı Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tavuk göğüsleri ince ince açıyoruz. Mantarları dilimliyoruz ve tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarları soteliyoruz. Ispanakları,sarımsakları ve havuçları da doğruyoruz. Sırayla tavaya ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İnce açtığımız tavuk göğüslerini buzdolabı poşetine koyup et döveceğiyle eziyoruz. Büyüttüğümüz tavukların üzerine tuz ve karabiber atıyoruz. İç harcı tavuklara paylaştırıyoruz ve sarıyoruz.

Bu işlemi buzdolabı poşeti üzerinde yaparsak daha kolay olur. Rulo şeklinde sardığımız tavuk göğüslerini yağlanmış cam fırın kabına yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarı kıvamda pişiriyoruz.Domatesleri ve sarımsağı bir kaseye rendeliyoruz. Fesleğeni doğruyoruz. Tavaya zeytinyağını döküyoruz. Domates rendesini, salçayı ve sarımsağı koyarak pişirmeye başlıyoruz. Tuzunu ve karabiberi atıyoruz. Pişince altını kapatıyoruz ve fesleğeni koyup karıştırıyoruz.Tencerede az su kaynatıyoruz ve makarnayı haşlıyoruz. Köz biberleri doğruyoruz. Yoğurdu ve mayonezi bir kasede çırpıyoruz. Geniş bir kapta yoğurt-mayonezi,kırmızı biberi, köz patlıcanı ve makarnayı karıştırıyoruz. Makarna salatasını servis tabağına döküyoruz.Yarı kıvamda pişirdiğimiz tavukları fırından alıyoruz. Üzerine domates sos döküyoruz. Kaşar rendesi serpiyoruz ve tekrar fırına veriyoruz.Pişince makarnanın üzerine dizerek servis ediyoruz.

MANTARLI ISPANAKLI TAVUK SARMA

2 tavuk göğsü
1 kase mantar
1 demet ıspanak
2 haşlanmış havuç
2 diş sarımsak
zeytinyağı
tuz
karabiber


ÜZERİ İÇİN:

domates
fesleğen
kaşar peyniri
zeytinyağı
tuz


SALATASI İÇİN:

yarım pk. makarna
3 kırmızı köz biber
1 kase yoğurt
2 çorba k. mayonez
zeytinyağı
tuz
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Ispanak Yatağında Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüslerini uzunlamasına dilimliyoruz. Buzdolabı poşetini kesip açıyoruz ve içine tavukları sırayla koyup üstüne poşet kapatıp et döveceğiyle biraz vurarak inceltiyoruz.
Mantar Dolgulu Tavuk
Mantarları, soğanları, biberleri, sarımsakları ve fesleğeni doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı, sarımsağı, mantarı ve biberi ilave ediyoruz ve soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini ilave ediyoruz. Altını kapattıktan sonra fesleğeni ekliyoruz. Tavuk göğüsleri enlemesine ikiye kesiyoruz.
Tavuklu Kremalı Patates
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları bıçakla açıyoruz, derisini ve kemiğini ayırıyoruz. Soğanı, yeşil biberi, kırmızı biberi de maydanozu doğruyoruz.
Tavuklu Alinazik
5 adet patlıcanı közleyin. Közlenen patlıcanları küp olarak kesin. Tavada patlıcanları biraz soteleyin. 1 bütün tavuk göğŸsünü küp olarak kesin. Tavaya sıvıyağŸı alın.
Beğendili Mantarlı Tavuk
HAZIRLANIŞI: Beğendisi için patlıcanları közlüyoruz ve soğutuyoruz. Tavuk göğsünü iri kuşbaşı şeklinde doğruyoruz.
Tavuklu Bohça Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Kırmızı biberi küp küp doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavuk etini koyup soteliyoruz.
Sebzeli Fesleğenli Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Garnitürü için, patatesleri ve havuçları soyuyoruz. İri küp şeklinde doğruyoruz. Geniş bir kaseye koyuyoruz. Arpacık soğanı da ilave ediyoruz.
Sebzeli Tavuk But
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve ince yuvarlak şekilde dilimliyoruz. Patlıcan ve kabakları ince yuvarlak şekilde doğuruyoruz. Yağladığımız cam fırın kabına bir patlıcan, bir kabak, bir de patates şeklinde diziyoruz.
İç Pilavlı Hindi Dolması
Hindiyi bir tencereye koyuyoruz. Suyunu ilave ediyoruz ve 2 ila 2,5 saat kadar haşlıyoruz.
Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Bütün tavuğu açıp içinden kemikli kısmını çıkarıyoruz. Bu işlemi kasaba yaptırabiliriz. Tavuğun içi boşaltılıp derisi de soyulduktan sonra et döveceğiyle vurarak kalın kısımlarını da biraz daha inceltiyoruz.
Tavuklu Kereviz
Kerevizleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Kerevizleri tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz. Zeytinyağı, tuz ve biraz da toz şeker döküyoruz. Kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. Tavuk göğüs etini küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Tavuklu Orman Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz ve kuşbaşı tavuk etini ilave edip soteliyoruz.
  • YORUMLAR