Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Makarna Üzerinde Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Bütün bir tavuğu kanadını ve butunu ayırmadan kemiklerinden ayırıyoruz. Et döveceği ile vurup inceltiyoruz. Soğan ve sarımsağı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. İnce doğranmış mantarları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

Kırmızı biberi doğrayıp katıyoruz. İri doğranmış ıspanağı ilave edip biraz daha kavurduktan sonra tuz ve karabiberini ekleyip altını kapatıyoruz. Tavuğun geniş kısmına ıspanaklı harcımızı koyup rulo olarak sarıyoruz. Geniş bir yağlı kağıt kesip tavuğu üzerine koyuyoruz. Yağlı kağıdıda rulo olarak sarıp kapatıyoruz. Fırın tepsisine koyup önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişiriyoruz. Makarnayı haşlıyoruz. Tavaya, domates sos ve biber salçasını koyuyoruz. Fesleğeni doğrayıp ekliyoruz. Tuz ve karabiberini ekleyip karıştırıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz. Pişen makarnayı süzüyoruz. Makarnayı fesleğenli sosu ile karıştırıp servis tabağına alıyoruz. Pişen tavuğumuzu fırından çıkarıp dilimliyoruz. Makarnanın üzerine diziyoruz. Üzerine toz parmesan serpip servis ediyoruz.

MAKARNA ÜZERİNDE TAVUK SARMA

1 bütün tavuk
yarım kg ıspanak
1 kase mantar
1 kırmızı biber
1 soğan
1 diş sarımsak
sıvıyağ
tuz
karabiber

MAKARNASI İÇİN:

1 pk. kepekli makarna
1 tutam fesleğen
1 kase domates sos
1 çorba k. biber salçası
zeytinyağı
tuz

ÜZERİ İÇİN:

parmesan
Kategorisi
Makarnalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Makarnalı Tavuk Sarma
Kırmızı biberi, soğanı ve pastırmaları doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz. Pastırmaları da ilave ediyoruz. Ispanakları saplarından başlayarak doğruyoruz.
Fırında Soslu Kıymalı Makarna
HAZIRLANIŞI: Dana etini ve iri doğranmış havuçları kıyma makinasından geçiriyoruz. Havuçlu kıymayı zeytinyağı koyduğumuz tencereye alıyoruz ve sotelemeye devam ediyoruz.
Etli Sebzeli Makarna
Havucu, kırmızı biberi, yeşil biberi ve kabağı kibrit çöpü gibi incecik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve doğradığımız sebzeleri soteliyoruz. Tuzunu atıyoruz. Bifteği ince ince doğruyoruz.
Patatesli Yufka Mantısı
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave edip kavurduktan sonra altını kapatıyoruz.
Kremalı Köfteli Makarna
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz. Maydanozu, tuz ve karabiberi ekliyoruz. Köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz.
Sebzeli Kremalı Makarna
Makarnayı haşlıyoruz. Havuçları soyup ikiye kesiyoruz ve ince ince doğruyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri ayıklayıp ince ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Patlıcanlı Mantarlı Makarna
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve yuvarlak dilimledikten sonra daha ince dilimliyoruz.
Tavuklu Makarna
HAZIRLANIŞI: Makarnayı haşlıyoruz.
Mantar Soslu Makarnalı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz ve içine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Sosis Makarna Köfte Tabağı
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Köfteli Makarna
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, ince doğranmış maydanozu ilave ediyoruz.
Kuşkonmazlı Tavuklu Makarna
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüsleri enlemesine ikiye kesip inceltiyoruz. Büyük bir tabağa tavukalrı diziyoruz. Üzerlerine zeytinyağını, tuz ve karabiberini döküyoruz. Biberiye yapraklarını atıyoruz ve bu şekilde bekletiyoruz.
  • YORUMLAR