Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Makarna Üzerinde Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Bütün bir tavuğu kanadını ve butunu ayırmadan kemiklerinden ayırıyoruz. Et döveceği ile vurup inceltiyoruz. Soğan ve sarımsağı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. İnce doğranmış mantarları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

Kırmızı biberi doğrayıp katıyoruz. İri doğranmış ıspanağı ilave edip biraz daha kavurduktan sonra tuz ve karabiberini ekleyip altını kapatıyoruz. Tavuğun geniş kısmına ıspanaklı harcımızı koyup rulo olarak sarıyoruz. Geniş bir yağlı kağıt kesip tavuğu üzerine koyuyoruz. Yağlı kağıdıda rulo olarak sarıp kapatıyoruz. Fırın tepsisine koyup önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişiriyoruz. Makarnayı haşlıyoruz. Tavaya, domates sos ve biber salçasını koyuyoruz. Fesleğeni doğrayıp ekliyoruz. Tuz ve karabiberini ekleyip karıştırıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz. Pişen makarnayı süzüyoruz. Makarnayı fesleğenli sosu ile karıştırıp servis tabağına alıyoruz. Pişen tavuğumuzu fırından çıkarıp dilimliyoruz. Makarnanın üzerine diziyoruz. Üzerine toz parmesan serpip servis ediyoruz.

MAKARNA ÜZERİNDE TAVUK SARMA

1 bütün tavuk
yarım kg ıspanak
1 kase mantar
1 kırmızı biber
1 soğan
1 diş sarımsak
sıvıyağ
tuz
karabiber

MAKARNASI İÇİN:

1 pk. kepekli makarna
1 tutam fesleğen
1 kase domates sos
1 çorba k. biber salçası
zeytinyağı
tuz

ÜZERİ İÇİN:

parmesan
Kategorisi
Makarnalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tavuklu Makarna
HAZIRLANIŞI: Makarnayı haşlıyoruz.
Sosis Makarna Köfte Tabağı
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Tavuklu Mantı Makarna
Tavuk göğüs etini fileto yapıyoruz ve parmak parmak doğruyoruz. Mantı makarnayı tencereye koyuyoruz.
Sebzeli Etli Makarna
HAZIRLANIŞI: Makarnayı haşlıyoruz. Bonfileyi ince parmak gibi doğruyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve bonfileyi koyup soteliyoruz. Kırmızı biberi ve yeşil biberleri de aynı şekilde doğruyoruz. Sarımsağı doğruyoruz.
Patlıcanlı Mantarlı Makarna
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve yuvarlak dilimledikten sonra daha ince dilimliyoruz.
Fırında Soslu Kıymalı Makarna
HAZIRLANIŞI: Dana etini ve iri doğranmış havuçları kıyma makinasından geçiriyoruz. Havuçlu kıymayı zeytinyağı koyduğumuz tencereye alıyoruz ve sotelemeye devam ediyoruz.
Fırında Sebzeli Tavuklu Kalp Makarna Tarifi
HAZIRLANIŞI: Tencereye su koyup, ocağa alıyoruz. Su kaynadıktan sonra tencereye tuz serpiyoruz. Birazda sıvıyağ döküyoruz. Kalp makarnaları tencereye atıp, haşlamaya bırakıyoruz.
Pratik Taglıatella Makarna Tarifi
HAZIRLANIŞI: Tencereye makarnaları haşlamak için su koyup, kaynamaya bırakıyoruz. Su kaynadıktan sonra tencereye tuz serpiyoruz
Etli Makarna
Tencerede su kaynatıyoruz. İçine biraz tuz ve sıvıyağ dökerek makarnayı haşlıyoruz.
Makarnalı Tavuk Sarma
Kırmızı biberi, soğanı ve pastırmaları doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz. Pastırmaları da ilave ediyoruz. Ispanakları saplarından başlayarak doğruyoruz.
Salamlı Makarna Salatası
HAZIRLANIŞI: Makarnayı haşlıyoruz ve süzüyoruz. Karıştırma kabına makarnayı koyuyoruz, sıvıyağını döküyoruz.
Patatesli Yufka Mantısı
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave edip kavurduktan sonra altını kapatıyoruz.
  • YORUMLAR