Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Mahlepli Alman Simidi
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
2 çorba k. tereyağı
1 çorba k. mahlep
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
susam

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlebini koyup harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağı döküyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Az ılık su ilave ediyoruz. Ortadaki mayayı sıvılarla karıştırarak eritiyoruz. Ortadaki sıvıları karıştırdıktan sonra kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz.

Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Bezeleri elimizle ileri geri yaparak hamuru fitil haline getiriyoruz. Uzattığımız hamurları da önce halka şekline getiriyoruz, iki ucu orta, iç kısma getirip sarmal yapıyoruz ve yapıştırıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Yumurta sarısını üzerlerine sürüyoruz. Susam serpiyoruz ve tepside mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
mahlep,alman,simit,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Ispanaklı Peynirli Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasına zeytinyağı ve ılık suyu döküyoruz.
Sucuklu Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu ve kaşar peyniri küp doğruyoruz.
Çörekotlu Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya karbonatı döküyoruz. Karbonatın üzerine sulu yoğurdu döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Peynirli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Kıymalı Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz.
Muska Böreği
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri bir kasede parçalıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve peynirle karıştırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı bir kaseye döküyoruz.
Pratik Lahmacun
Biberleri, domatesleri, soğanları ve maydanozu doğruyoruz. Doğradığımız malzemeleri ve salçayı doğrayıcıdan geçiriyoruz.
Salamlı Ramazan Pidesi
Ramazan pidesini ortadan ikiye kesiyoruz. Domatesleri ve biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Dil peynirini ve kaşar peynirini bir kaseye rendeliyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine haşlanmış patatesi ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz.
Kıymalı Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları soteliyoruz.
Peynirli Ramazan Örgüsü
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaşmayayı ortaya koyuyoruz.
  • YORUMLAR