Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Mahlepli Alman Simidi
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
2 çorba k. tereyağı
1 çorba k. mahlep
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
susam

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlebini koyup harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağı döküyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Az ılık su ilave ediyoruz. Ortadaki mayayı sıvılarla karıştırarak eritiyoruz. Ortadaki sıvıları karıştırdıktan sonra kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz.

Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Bezeleri elimizle ileri geri yaparak hamuru fitil haline getiriyoruz. Uzattığımız hamurları da önce halka şekline getiriyoruz, iki ucu orta, iç kısma getirip sarmal yapıyoruz ve yapıştırıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Yumurta sarısını üzerlerine sürüyoruz. Susam serpiyoruz ve tepside mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
mahlep,alman,simit,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz.
Peynirli İftar Pideleri
HAZIRLANIŞI: İki çeşit unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Patatesli Peynirli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Mercimekli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, soğanı kavuruyoruz.
Biberiyeli Zeytinli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Biberiye yapraklarını ince ince doğrayıp unun üzerine serpiyoruz. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve doğruyoruz.
Pırasalı Tavuklu Milföy Böreği
Tavuk butların etli kısımlarını ayırıp küp doğruyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Kırmızı biberi de küp doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince pırasaları ekliyoruz.
Kıvrık Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Minik Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve zeytinyağını döküyoruz.
Tavuklu Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz ve didikliyoruz. Kırmızı biberleri ve soğanı piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Ispanaklı Peynirli Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasına zeytinyağı ve ılık suyu döküyoruz.
Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz.
Tavuklu Açık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR