Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

300 gr. beyaz lahana
1 havuç
1 patates
1 soğan
3 diş sarımsak
2 çorba k. tereyağı
1 su b. süt
3 çorba k. un
tuz
1 su b. et suyu
su

ÜZERİ İÇİN:

maydanoz

HAZIRLANIŞI:

Beyaz lahanayı, havucu, patatesi, soğanı ve sarımsakları doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz. Patatesi ve havucu karıyoruz ve kavuruyoruz. Lahanayı da ilave ediyoruz biraz daha kavuruyoruz.

Sıcak su veriyoruz ve sebzeleri pişmeye bırakıyoruz. Ayrı bir tencereye biraz sıvıyağı ve tereyağı koyup eritiyoruz. Unu kavuruyoruz. Unun kokusu çıkınca soğuk sütü ve et suyunu veriyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Suyla kıvamını açıyoruz. Diğer tenceredeki sebzeler pişince terbiye tenceresine aktarıyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Servis ederken üzerine doğranmış maydanoz serpiyoruz.
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
lahana,çorba,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Tavuklu Mantar Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz. ince ince doğruyoruz. Mantarları doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Önce soğanı kavuruyoruz ve sonra mantarı ekleyip sotelemeye devam ediyoruz.
Erişteli Tarhana Çorbası
Tencereye tereyağı ve salçayı koyup kavuruyoruz. Tarhanayı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp topaklanmasını engelliyoruz
Şehriyeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları yıkıyoruz ve haşlıyoruz. Tavukları didikliyoruz. Suyunu çorbayı pişirmek için ayırıyoruz. Tencereye az zeytinyağı koyuyoruz ve havucu kavuruyoruz.
Körili Kabak Çorbası
Kabakları ve kırmızı biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve kabakla biberi koyarak soteliyoruz.
Yoğurt Çorbası
Yoğurdu, yumurtayı, et suyunu ve unu tencereye koyuyoruz. Üzerine limonu sıkıyoruz, yumurtasını kırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Karıştırarak yavaş yavaş pişiriyoruz. Bütün malzemeleri çiğden koyduğumuz için, pişmesi uzun sürebilir.
Terbiyeli Ispanaklı Çorba
HAZIRLANIŞI: Tencereye yoğurdu, unu koyuyoruz. Limonun suyunu sıkıp ilave ediyoruz. Soğuk et suyunu döküyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Kıymalı Erişteli Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kıymayı kavuruyoruz. Tereyağını ve tarhanayı ilave edip karıştırıyoruz. Salçaları ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Brokoli Çorbası
HAZIRLANIŞI: Brokoli ve ıspanağı ayrı doğrama tahtalarında ince bir şekilde doğruyoruz. Soğanı da ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ ve tereyağı ile birlikte tencerede kavuruyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı, havucu ve patatesi doğruyoruz. Tencereye sıvıyağı ve tereyağı beraber koyuyoruz. Üzerine soğanı ve havucu koyarak kavuruyoruz. Sebzeler kavrulunca patatesi de ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve mercimeği ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Lebeniye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Küp Sebzeli Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu ve patatesi soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz.
Mercimek Çorbası
Soğanı ve havuçları soyuyoruz. Soğanı piyazlık doğruyoruz, havuçları da yarım ay şeklinde doğruyoruz. Patatesleri de o boyutlarda doğruyoruz.
  • YORUMLAR