Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

300 gr. beyaz lahana
1 havuç
1 patates
1 soğan
3 diş sarımsak
2 çorba k. tereyağı
1 su b. süt
3 çorba k. un
tuz
1 su b. et suyu
su

ÜZERİ İÇİN:

maydanoz

HAZIRLANIŞI:

Beyaz lahanayı, havucu, patatesi, soğanı ve sarımsakları doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz. Patatesi ve havucu karıyoruz ve kavuruyoruz. Lahanayı da ilave ediyoruz biraz daha kavuruyoruz.

Sıcak su veriyoruz ve sebzeleri pişmeye bırakıyoruz. Ayrı bir tencereye biraz sıvıyağı ve tereyağı koyup eritiyoruz. Unu kavuruyoruz. Unun kokusu çıkınca soğuk sütü ve et suyunu veriyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Suyla kıvamını açıyoruz. Diğer tenceredeki sebzeler pişince terbiye tenceresine aktarıyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Servis ederken üzerine doğranmış maydanoz serpiyoruz.
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
lahana,çorba,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Mantı Çorbası
Tencerede su kaynatıyoruz. Mantıyı içine atıyoruz. Haşlanmış nohutunu da ilave ediyoruz ve haşlamaya bırakıyoruz.
Buğdaylı Domates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Domateslerin kabuklarını soyuyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havucu halka doğruyoruz.
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Doğranmış kuzu kaburgayı çorba tenceresine koyup kavuruyoruz. Suda bekletilmiş kırık mısır ve barbunyayı ilave ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz. Karıştırıyoruz ve sıcak su verip kaynamaya bırakıyoruz.
Pastırmalı Madımak Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz.
Osmanlı Çorbası
İncikleri haşlıyoruz ve soğuyunca etlerini kemiklerinden ayırıyoruz. Soğanları, sarımsağı ve mantarları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ dökerek soğanı, sarımsağı kavuruyoruz. Mantarları da ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Aroması ortaya çıkınca tereyağını ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Domates Çorbası
Havucu ince ince doğruyoruz. Soğanı ince piyaz şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine havucu, soğanı, tereyağı ve zeytinyağını koyup kavuruyoruz.
Tavuklu Kesme Hamurlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Tavukları haşlıyoruz ve suyunu çorba için ayırıyoruz, soğumaya bırakıyoruz. Tavuk etleriniz kemiklerinden ayırıyoruz. Tavuk etlerini de doğruyoruz.
Terbiyeli Kuzu Gerdan Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kuzu gerdanı haşlıyoruz. Suyunu süzüyoruz ve çorba için ayırıyoruz. Patatesi ve havucu doğruyoruz. Et suyunu tencerede kaynatıyoruz. Patatesi ve havucu atarak haşlıyoruz.
Havuçlu Bamya Çorbası
HAZIRLANIŞI: Çiçek bamyayı tencereye alıyoruz, sıcak su verip haşlıyoruz. Havucu soyup minik küp şeklinde doğruyoruz. Bamya yarı kıvamda pişince kara suyunu süzüyoruz ve yeni sıcak su koyuyoruz.
Makarnalı Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberi, havucu ve kabağı küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Biberleri, havucu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Yeşil Mercimek Çorbası
Yeşil mercimeği bir kaseye alıyoruz. Üzerine kaynar suyu döküyoruz ve yumuşayana kadar bekletiyoruz. Mercimeği yıkıyoruz ve tencereye koyuyoruz.
Anında Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biber ve yeşil biberleri ayıklıyoruz ve iri doğruyoruz. Domatesi soyuyoruz ve iri doğruyoruz. Maydanozu doğruyoruz. Soğanı soyup yine iri doğruyoruz.
  • YORUMLAR