Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kremalı Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

400 gr. kadayıf
2 çorba k. tereyağı
2,5 su b. şeker
3 su b. su

ÜZERİ İÇİN:

1 litre süt
1 su b. toz şeker
3 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
1 pk. vanilya
köpürtülmüş şanti

HAZIRLANIŞI:

Kadayıfı doğruyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve kadayıfın içine katıp harmanlıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen fırın kabına kadayıfı yayıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.

Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Şerbet malzemelerini ayrı bir tencerede kaynatıyoruz. Ilık şerbeti ılımış kadayıfın üzerine döküyoruz. Kremamız soğuyup donunca içine bir kaşık köpürtülmüş krem şanti koyup mikserle çırparak akıcı kıvama getiriyoruz. Kadayıfın üzerine kremayı döküyoruz ve spatulayla düzlüyoruz. Üstüne krem şanti sürüyoruz. Tarçın serperek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
krema,kadayıf,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Vişneli Kremalı Tatlı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküp, mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Kakaoyu ve unu ilave edip karıştırıyoruz.
Yaban Mersinli Yumuşak Tatlı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Üzerine toz şeker döküyoruz ve mikserle iyice çırpıyoruz. Suyunu ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Vişneli Ekmek Tatlısı
Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, yumurta sarısını, vanilyayı, unu ve nişastayı ilave ediyoruz.
Saray Lokumu
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca tereyağını koyuyoruz.
Waffle
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları kırıyoruz, şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sütü, sıvıyağı, eritilmiş tereyağını döküp karıştırıyoruz. Kabartma tozunu ve vanilyayı da ekliyoruz.
Meyveli Çiçek Tatlı
Frambuazları doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Tencereye frambuaz püresini, şekeri, suyu ve nişastayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
Cevizli Elmalı Muhallebili Tatlı
Elmaları soyuyoruz ve rendeleyerek tavaya koyuyoruz. Toz şekerini koyarak pişiriyoruz.
Fındıklı Sütlü Kadayıf Tatlısı
Tel kadayıfı doğruyoruz ve tezgah üzerinde havalandırarak ayrıştırıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen cam fırın kabına kadayıfın yarısını serperek koyuyoruz.
Ev Yapımı Kazandibi
HAZIRLANIŞI: Bir kaşık toz şekeri havana koyuyoruz. Damla sakızını da koyuyoruz ve ikisini bir dövüyoruz.
Şeftalili Kuplar
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı, pirinç unu ve vanilyayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz ve kremayı döküp karıştırıyoruz.
Türk Kahveli Brownie
HAZIRLANIŞI: Küçük bir tencerede su kaynatıyoruz ve üstüne büyük bir kase oturtuyoruz.
Bademli Frambuazlı Trileçe Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
  • YORUMLAR