Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kremalı Alman Keki
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 yumurta
1 su b. toz şeker
2 çorba k. kakao
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
yarım çay b. su
4 çorba k. un

KREMASI İÇİN:

3 su b. süt
1 su b. toz şeker
4 çorba k. un
1 pk. krema

ÜZERİ İÇİN:

kakao
çikolata

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu döküp tekrar çırpıyoruz. Kakaoyu, vanilyayı, kabartma tozunu ve unu koyuyoruz. Mikserle karıştırıyoruz. Yağlanmış cam fırın kabına kek karışımını döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz.

Toz şekeri, unu ekliyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca içine kremayı katıyoruz ve çırpıyoruz. Hazırladığımız kremayı da pişidiğimiz kekin üzerine döküyoruz. Üstüne kakao serpiyoruz. Şekilli çikolatayla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
krema,alman,kek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Tahinli Çıtır Yufka
Yufkaları tezgaha açıyoruz. Üzerlerine önce tahin sürüyoruz. Toz ceviz ve toz şeker serpiyoruz. Yufkaların her birini 12 eşit üçgen parçaya kesiyoruz.
Mantolu Kek
Baton kek kalıbını yumuşak margarin ile yağlıyoruz. Susam ve çörekotu serpiyoruz. Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz. Sütü, sıvıyağı döküyoruz ve çırpıyoruz.
Yeşil Fıstıklı Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu, vanilyayı, pudra şekerini ve toz fındığı ilave ediyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Elmalı Tart
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıp oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kivili Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, vanilyayı, kabartma tozunu ilave ediyoruz. Toz malzemeleri harmanlıyoruz ve ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye sıvıyağ döküyoruz ve dolmalık fıstığı kavuruyoruz, peşinden irmiği ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Çikolatalı Sarma Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri üzerine döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurta akını ilave ediyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Ortadaki malzemelerle önce mayayı eritiyoruz.
Çikolatalı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene 3-4 dakika kadar çırpıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküp çırpmaya devam ediyoruz.
Kremali Kek Dilimleri
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolatayı geniş bir cam kaseye koyuyoruz. Buhar üstüne oturtarak ben mari usulü eritiyoruz.
Bademli Tatlı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve şekeri serpiyoruz.
Muzlu Kremalı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz, karıştırdıktan sonra kabartma tozunu, vanilyayı, toz fındığı ve 7 çorba kaşığı unu koyuyoruz.
Kivili Tart
HAZIRLANIŞI: Hamuru hazırlamak için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, kabartma tozunu ve vanilyayı koyup harmanlıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave edip yumurtayı üzerine kırıyoruz.
  • YORUMLAR