Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köz Patlıcanlı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Közlenmiş patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzunu serpiyoruz. Ortayı açıyoruz ve tereyağını, yoğurdu ve kırdığımız yumurtayı ilave ediyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ediyoruz. Yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru iki eşit bezeye ayırıyoruz. Tart kalıbını yağlıyoruz. Bir bezeyi kalıbın büyüklüğünde açıyoruz ve kalıbın zeminine yerleştiriyoruz. Kalıptaki hamurun üzerine köz patlıcanı koyup yayıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Üzerine beyaz peyniri rendeliyoruz. Onun da üzerine kaşar peyniri rendeliyoruz. Diğer hamuru da üzerini kapatacak boyda açıyoruz. Açtığımız bu hamuru da harcın üzerine kapatıyoruz. Hamurun üzerine bıçakla çizikler atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KÖZ PATLICANLI BÖREK

3 su b. un
1 pk. kabartma tozu
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta
1 çay b. yoğurt
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 patlıcan
yarım kalıp beyaz peynir
150 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Kalp Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Patlıcanlı Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kırmızı biberleri ve soğanları da aynı şekilde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz soğanları soteliyoruz.
Acılı Kaşarlı Kış Gözlemesi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Baharatlı Ekmek
İki çeşit unu da karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Lor Peynirli Cevizli Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, lor peynirini karıştırma kabına alıyoruz. Cevizi el değirmeninde öğütüyoruz ve kaba ekliyoruz.
Zerdeçallı Pırasalı Börek
HAZIRLANIŞI: Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Pırasayı ince ince doğruoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Havucu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Kumru
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Örgülü Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, lor peyniri bir kaseye alıyoruz. Beyaz peyniri üzerine ufalıyoruz. Kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp katıyoruz ve karıştırıyoruz.
Baget Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Bazlama
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlamaya bırakıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Bazlama Pizzası
HAZIRLANIŞI: Bazlamaları enlemesine ikiye kesiyoruz. Sosu için, domatesi rendeliyoruz.
Ispanaklı Bazlama
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortaya yaşmayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz.
  • YORUMLAR