Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köz Patlıcanlı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Közlenmiş patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzunu serpiyoruz. Ortayı açıyoruz ve tereyağını, yoğurdu ve kırdığımız yumurtayı ilave ediyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ediyoruz. Yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru iki eşit bezeye ayırıyoruz. Tart kalıbını yağlıyoruz. Bir bezeyi kalıbın büyüklüğünde açıyoruz ve kalıbın zeminine yerleştiriyoruz. Kalıptaki hamurun üzerine köz patlıcanı koyup yayıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Üzerine beyaz peyniri rendeliyoruz. Onun da üzerine kaşar peyniri rendeliyoruz. Diğer hamuru da üzerini kapatacak boyda açıyoruz. Açtığımız bu hamuru da harcın üzerine kapatıyoruz. Hamurun üzerine bıçakla çizikler atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KÖZ PATLICANLI BÖREK

3 su b. un
1 pk. kabartma tozu
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta
1 çay b. yoğurt
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 patlıcan
yarım kalıp beyaz peynir
150 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Susam Mantolu Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı üzerine döküp harmanlıyoruz. Sütü, tereyağı, sıvıyağı ortaya döküyoruz. Yumurtayı da kırıyoruz. Tuzunu serpiyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
İçli Poğaça
İç harcı için, bulgur kasesine sıcak su dökerek bekletiyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve yemeklik doğradığımız soğanı kavuruyoruz.
Peynirli Midye Börek
Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz. Fiyonk gibi olunca iki ucunu ortada birleştiriyoruz. Kırmızı biberi, beyaz peyniri ve kaşar peyniri parmak gibi doğruyoruz.
Zeytinli Burma Açma
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de sıvıyağı ve sütü döküyoruz.
Yufkalı Karışık Pizza
Mantarları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarlarla biberleri soteliyoruz.
Kadayıflı Sarma Lokum
Tel kadayıfı doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz. Tel kadayıfı ilave edip kavuruyoruz.
Pide Şöleni
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Paskalya Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Ispanaklı Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanankları ve soğanı doğruyoruz. Geniş bir karıştırma kabına alıyoruz. Ayrı bir kaseye kaşar peyniri rendeliyoruz.
Sebzeli Pastırmalı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sirkeyi döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya az da ılık su dökerek ortadan karıştırmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR