Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köz Patlıcanlı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Közlenmiş patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzunu serpiyoruz. Ortayı açıyoruz ve tereyağını, yoğurdu ve kırdığımız yumurtayı ilave ediyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ediyoruz. Yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru iki eşit bezeye ayırıyoruz. Tart kalıbını yağlıyoruz. Bir bezeyi kalıbın büyüklüğünde açıyoruz ve kalıbın zeminine yerleştiriyoruz. Kalıptaki hamurun üzerine köz patlıcanı koyup yayıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Üzerine beyaz peyniri rendeliyoruz. Onun da üzerine kaşar peyniri rendeliyoruz. Diğer hamuru da üzerini kapatacak boyda açıyoruz. Açtığımız bu hamuru da harcın üzerine kapatıyoruz. Hamurun üzerine bıçakla çizikler atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KÖZ PATLICANLI BÖREK

3 su b. un
1 pk. kabartma tozu
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta
1 çay b. yoğurt
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 patlıcan
yarım kalıp beyaz peynir
150 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sebzeli Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz, tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Patlıcanlı Pizza
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğruyoruz. Tavaya yağ koymadan patlıcanları diziyoruz ve çevirerek hafif pişiriyoruz.
Sucuklu Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıp mayayı koyuyoruz.
Sütlü Yumurtalı Kumbik
Un, tuz ve karbonatı karıştırma kabına alıp karıştırıyoruz. Ortasına havuç açıp 2 tam yumurta ve 1 yumurtanın akını kırıyoruz.
Patkat Böreği
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Üzerne yoğurt, süt, sıvıyağ döküyoruz. Yumurtalarıda ortasına kırıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Milföy Börek
Ispanakları ve soğanları doğruyoruz, tavada az sıvıyağla soteliyoruz.
Peynirli Pratik Gözleme
Karıştırma kabına beyaz peyniri koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Yumurtaları kırıyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Peynirli Pastane Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Kıymalı Sarma Lazanya
HAZIRLANIŞI: Lazanyaları geniş bir tencerede haşlıyoruz. İç harcı için, soğanı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ ile tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Çiçek Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Pastırmalı Patatesli Milföy Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Pastırmaları doğruyoruz ve patatesin içine katıyoruz.
Süslü Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz.
  • YORUMLAR