Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köz Biberli Yoğurtlu Brokoli Salatası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Brokoliyi kaynar suda 3-4 dakika haşlıyoruz. Ardından soğuk suya sokuyoruz. Soğuk sudan çıkardıktan sonra çiçeklerinden koparıp servis tabağının kenarlarına diziyoruz. Haşlanmış patatesi küp bir şekilde doğrayıp ortasına koyuyoruz. Taze soğanı ince bir şekilde doğrayıp patatesin üzerine döküyoruz.

Kırmızı biberin bir kısmını üzerini süslemek için ayırıp geri kalan kısmını küp bir şekilde doğrayıp yeşil soğanın üzerine serpiyoruz. Tuz ve zeytinyağı döküyoruz. Yoğurdu geniş bir kaseye alıp içine sarımsağı rendeliyoruz.

Karıştırıp salatanın üzerine döküyoruz. Ayırmış olduğumuz kırmızı biberleri şerit şeklinde doğrayıp salatanın üzerine koyduktan sonra servis ediyoruz.

KÖZ BİBERLİ YOĞURTLU BROKOLİ SALATASI

1 kök brokoli
2 haşlanmış patates
3 köz biber
4 taze soğan
1 kase tava yoğurdu
yarım çay b. zeytinyağı
1 diş sarımsak
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Yumurtalı Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Havuçları rendeliyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküp havucu soteliyoruz. Bir kasede yoğurdu ve mayonezi çırpıyoruz. Soğuttuğumuz havucu ilave edip karıştırıyoruz. Haşlanmış patatesleri ve yumurtaları küp doğruyoruz.
Tavuklu Kereviz Salatası
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz. Havuçları soyuyoruz ve ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Kerevizleri soyuyoruz ve rendenin ince yerinden rendeliyoruz.
Cevizli Semizotu Salatası
HAZIRLANIŞI: Semizotlarını temizleyip doğruyoruz. Salatalıkları doğruyoruz. Mayonezi ve yoğurdu karıştırma kabına alıp karıştırıyoruz. Zeytinyağını döküyoruz ve karıştırıyoruz.
Yoğurtlu Ezme Patlıcan Salatası
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları, ocak üstü közleme aparatında közlüyoruz. Patlıcanlar tam olarak közlenince soyuyoruz.
Patatesli Havuç Salatası
Patatesleri haşladıktan sonra soyuyoruz ve rendeliyoruz. Toz kırmızı biberi ,tuzunu atıyoruz.
Arpa Şehriyeli Yeşil Mercimek Salatası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği bir kaseye koyuyoruz, üzerine kaynar suyunu döküyoruz ve bekletiyoruz. Mecimeğin kara suyu çıkınca süzüyoruz ve yıkıyoruz. Mercimeği haşlıyoruz.
Havuçlu Kubbe Salata
Patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. Havuçları soyuyoruz ve minik küp şeklinde doğruyoruz. Havuçları da ayrı bir yerde haşlıyoruz. Kornişon turşuyu, kırmızı soğanı ve yeşillikleri ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına patatesi, doğradığımız sebzeleri alıyoruz.
Pancarlı Kıbrıs Salatası
HAZIRLANIŞI: Pancarı ve patatesi haşlıyoruz, kabuklarını soyuyoruz. Pancarı ve patatesi iri küp şeklinde doğruyoruz. Taze soğanı ve maydanozu doğruyoruz.
Sağlık Salatası
Buğdayı yıkayıp süzüyoruz. Tencereye alıyoruz. Su ilave edip kaynatıyoruz ve altını kapatıyoruz.
Kabaklı Ispanaklı Salata
HAZIRLANIŞI: Ispanakları ince doğruyoruz. Kabakları halka halka kesiyoruz ve ızgara tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kabakları ızgara tavada çevirerek pişiriyoruz.
Pirinç Salatası
HAZIRLANIŞI: Havucu soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğrayıp, haşlıyoruz. Pirinci yıkayıp süzüyoruz ve ayrı bir tencerede haşlıyoruz.
Yoğurt Denizinde Yüzen Salata Gemisi
Havuçları rendeliyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyuyoruz ve havucu soteliyoruz. Pancar turşusunu rendeliyoruz ve suyunu süzüyoruz.
  • YORUMLAR