Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köfteli Patlıcan
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 bostan patlıcan
3 yeşil biber
1 kırmızı biber
2 domates
1 tutam fesleğen
tuz
karabiber
sıvıyağ

KÖFTESİ İÇİN:

400 gr. kıyma
1 yumurta
1 tutam maydanoz
1 soğan
galeta unu
tuz
karabiber

SOSU İÇİN:

1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
sıcak su

HAZIRLANIŞI:

Patlıcanları soyuyoruz ve ikiye ya da üçe kesiyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine patlıcan dilimlerini diziyoruz. Tuzunu ve karabiberini serpiyoruz. Biraz zeytinyağı gezdiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz galeta unu serpiyoruz ve tekrar yoğuruyoruz.

Köfte harcından, patlıcan dilimi kadar parça koparıyoruz ve yuvarlayıp yassı köfteler hazırlıyoruz. Köfteler patlıcanların boyunda olmalı. Tavaya biraz sıvıyağ koyuyoruz ve köfteleri yarı kıvamda çevirerek pişiriyoruz. Domatesleri dilimliyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve büyük küp şeklinde doğruyoruz. Fırından çıkardığımız patlıcanları yağlanmış cam fırın kabına diziyoruz. Üzerine birer domates dilimi yerleştiriyoruz.

Fesleğen yapraklarını koparıp domateslerin üzerine koyuyoruz. Tuz ve karabiberini serpiyoruz. Köfteleri üstüne koyuyoruz. Üstüne de biberlerden koyuyoruz. Sosu için, tavaya sıvıyağ döküyoruz ve salçayı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Kavurduktan sonra sıcak suyla kıvamını açıyoruz. Sosumuzu kaynattıktan sonra fırın kabındaki malzemelerin üzerine gezdirerek döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
köfte,patlıcan,oktay usta,oktayusta,köfte tarifi,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Patatesli Fırın Köfte
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanını rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Kıvamını galeta unu koyarak ayarlıyoruz. Harcımızı özleşene kadar yoğuruyoruz.
Soslu Hamburger
HAZIRLANIŞI: Ekmeklerini hazırlarken, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Patatesli Çanak Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Düşes Patatesli Köfte
Köfteyi hazırlamak için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı ve patatesi rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve kaseye ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini koyuyoruz. Köfte harcını yoğurmaya başlıyoruz.
Patlıcan Soslu Kaşarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Patlıcanlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve karışıma ekliyoruz.
Anne Köftesi
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz, karışıma ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Yarım bayat ekmeğin kabuk kısmını soyuyoruz. Suya batırıp ıslatıyoruz ve sünger gibi sıkıyoruz.
Köfteli Karnabahar Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Tencerede su kaynatıyoruz ve karnabaharı koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yarı kıvamda haşlıyoruz. Suyunu iyice süzüyoruz.
Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz.
Püreli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanını rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Şişte Sebzeli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Islama Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. 3 dilim bayat ekmeğin içini de ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR