Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Köfteli Patlıcan
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 bostan patlıcan
3 yeşil biber
1 kırmızı biber
2 domates
1 tutam fesleğen
tuz
karabiber
sıvıyağ

KÖFTESİ İÇİN:

400 gr. kıyma
1 yumurta
1 tutam maydanoz
1 soğan
galeta unu
tuz
karabiber

SOSU İÇİN:

1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
sıcak su

HAZIRLANIŞI:

Patlıcanları soyuyoruz ve ikiye ya da üçe kesiyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine patlıcan dilimlerini diziyoruz. Tuzunu ve karabiberini serpiyoruz. Biraz zeytinyağı gezdiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz galeta unu serpiyoruz ve tekrar yoğuruyoruz.

Köfte harcından, patlıcan dilimi kadar parça koparıyoruz ve yuvarlayıp yassı köfteler hazırlıyoruz. Köfteler patlıcanların boyunda olmalı. Tavaya biraz sıvıyağ koyuyoruz ve köfteleri yarı kıvamda çevirerek pişiriyoruz. Domatesleri dilimliyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve büyük küp şeklinde doğruyoruz. Fırından çıkardığımız patlıcanları yağlanmış cam fırın kabına diziyoruz. Üzerine birer domates dilimi yerleştiriyoruz.

Fesleğen yapraklarını koparıp domateslerin üzerine koyuyoruz. Tuz ve karabiberini serpiyoruz. Köfteleri üstüne koyuyoruz. Üstüne de biberlerden koyuyoruz. Sosu için, tavaya sıvıyağ döküyoruz ve salçayı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Kavurduktan sonra sıcak suyla kıvamını açıyoruz. Sosumuzu kaynattıktan sonra fırın kabındaki malzemelerin üzerine gezdirerek döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
köfte,patlıcan,oktay usta,oktayusta,köfte tarifi,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Sebzeli Tepsi Köftesi
HAZIRLANŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz,
Kabaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendenin en küçük yerinden rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Un, tuz ve karabiber atıyoruz. Yoğuruyoruz ve az suyla yumuşatıyoruz.
Ispanaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: Bir tencerede su kaynatıyoruz, ıspanakları suya bırakıyoruz, yumuşayınca alıyoruz ve soğuk suya koyuyoruz. Ispanakları süzüyoruz ve doğruyoruz.
Güveçte Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Pırasalı Köfte
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve pırasayı soteliyoruz.
Tepside Hasanpaşa Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı içine kırıyoruz. Soğanı ve sarımsakları rendeliyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Köfteli Ramazan Pidesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Fırında Soslu Püreli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı üzerine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Semizotlu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Patlıcanlı Tepsi Köftesi
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz, iri doğruyoruz. Sıvıyağda kızartıyoruz. Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz.
  • YORUMLAR