Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kıymalı Pastane Poğaçası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz, birirnin sarısını üzeri içi ayırıyoruz. Sütü, yoğurdu, sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını da eritip döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya önce sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kıymayı da ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Altını kapattıktan sonra doğranmış maydanoz serpiyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve karıştırıyoruz. Ayrı bir kaseye peynir ve doğranmış maydanoz koyarak karıştırıyoruz. Hamurdan bezeler koparıp yuvarlıyoruz ve merdaneyle azıcık açıyoruz. İçlerine kıymalı harç koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Hamurun bir kısmıyla da peynirli poğaçalar hazırlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Bir süre de tepside mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KIYMALI PASTANE POĞAÇASI

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
2 çorba k. tereyağı
2 yumurta
1 çay b. süt
1 çay b. yoğurt
1 çay b. sıvıyağ
aldığı kadar su

PEYNİRLİ HARCI İÇİN:

beyaz peynir
1 tutam maydanoz

KIYMALI HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
sıvıyağ
tuz
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Domatesli Sucuklu Börek
İç harcı için, domatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu da küp doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Sosisli Çiçek Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Kabaklı Domatesli Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Patatesli Pastırmalı Pide
İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Pastırmayı doğruyoruz ve soğanlar kavrulunca tavaya ilave ediyoruz.
Pastırmalı Kaşarlı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Dilim Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Pırasalı Parmak Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Cevizli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Isırgan Otlu Pazılı Börek
Soğanları küçük küçük doğruyoruz ve bir karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz döküp ovuyoruz. Isırgan otunu ve pazıyı doğruyoruz, karıştırma kabına ekliyoruz.
Tavuklu Açık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pırasalı Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR