Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kıymalı Pastane Poğaçası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz, birirnin sarısını üzeri içi ayırıyoruz. Sütü, yoğurdu, sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını da eritip döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya önce sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kıymayı da ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Altını kapattıktan sonra doğranmış maydanoz serpiyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve karıştırıyoruz. Ayrı bir kaseye peynir ve doğranmış maydanoz koyarak karıştırıyoruz. Hamurdan bezeler koparıp yuvarlıyoruz ve merdaneyle azıcık açıyoruz. İçlerine kıymalı harç koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Hamurun bir kısmıyla da peynirli poğaçalar hazırlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Bir süre de tepside mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KIYMALI PASTANE POĞAÇASI

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
2 çorba k. tereyağı
2 yumurta
1 çay b. süt
1 çay b. yoğurt
1 çay b. sıvıyağ
aldığı kadar su

PEYNİRLİ HARCI İÇİN:

beyaz peynir
1 tutam maydanoz

KIYMALI HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
sıvıyağ
tuz
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sarma Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Patatesli Örgü Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Kavurmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kavurmayı küp küp doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Peynirli Çiçek Ekmek
HAZIRLANIŞI: Çiçek ekmekleri ayırıyoruz ve her bir yuvarlağı enlemesine ikiye kesiyoruz.
Pırasalı Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasayı ince ince doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Pırasayı soteliyoruz. Havucu ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Pastırmalı Kuru Domatesli Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküp karıştırıyoruz.
Taze Otlu Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, kaz ayağı otlarını doğruyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Kıymalı Yarım Ay Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Bazlama Pizzası
HAZIRLANIŞI: Bazlamaları enlemesine ikiye kesiyoruz. Sosu için, domatesi rendeliyoruz.
Patatesli Peynirli Sündürme Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuzu serpiyoruz. Ortasını açıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz.
Karışık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Zeytinli Kekikli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytinleri ve biberli zeytinleri doğruyoruz. Taze kekiği de doğruyoruz. Hepsinin üzerinden bıçakla tekrar tekrar geçerek incecik kıyıyoruz.
  • YORUMLAR