Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Kilis Tava
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

700 gr. kıyma
3 domates
2 kırmızı biber
4 yeşil biber
2 soğan
100 gr. kuyruk yağı
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

SERVİSİ İÇİN:

tırnak pide

HAZIRLANIŞI:

Kuyruk yağını zırhtan çekerek incecik doğruyoruz. 1 kırmızı biberi, 2 yeşil biberi doğruyoruz. Maydanozu da doğruyoruz. Kuyruk yağıyla maydanozu ve biberleri beraber zırhtan geçiriyoruz. Soğanı bir tanesini de doğrayıp karışıma ekliyoruz. Kıymayı koyuyoruz ve tekrar zırhtan geçiriyoruz.

Tuzunu ve karabiberini atı iyice yoğuruyoruz. Yuvarlak tepsiyi yağlıyoruz ve köfte harcını koyup yayıyoruz. Üçgen şekilde dilimliyoruz. Üzerine biraz su döküyoruz. Soğanın birini iri doğrayıp tam tepsinin ortasına koyuyoruz. Kenarlarına da kalan yeşil biberleri ve domatesleri iri doğrayıp koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 210 derecelik fırında pişiriyoruz. Tırnak pideyle servis ediyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kilis,tava,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Ciğer Şiş
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış ciğeri ve kuyruk yağını küp doğruyoruz. Şişlere 2 parça ciğer 1 parça kuyruk yağı takıyoruz.
Kuzu İncik ve Amerikan Püresi
HAZIRLANIŞI: Kuzu incikleri tencereye alın ve alt üst kızartın. Daha sonra üzerine tane karabiber, 2 diş bütün sarımsak ve defne yaprağını ilave edin. Üzerine küp kesilmiş soğanı ilave edip kavurun.
Aşure Güveci
HAZIRLANIŞI: Güveci ocağa alarak biraz ısıtın. İçine kuzu etini alarak kavurun. Daha sonra üzerine soğanı da ekleyerek kavurmaya devam edin. Kavrulunca üzerine havuçları da ekleyin.
Karışık Kebap
HAZIRLANIŞI: Karışık sakatatı ve kuyruk yağını kuşbaşı doğruyoruz. Çöp şişlere kuzu kuşbaşı, ciğer ve kuyruk yağı geçiriyoruz.
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz. Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Tantuni
1 kg.kuzu etini küp olarak kesin.Daha sonra tavaya sıvıyağı alın.Üzerine 1 kg.kuzu etini ilave edin.Etler sulanıp suyunu çekicek.
Kuzu Etli Sebzeli Kebap
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküp eti kavuruyoruz. Sonra soğan ve sarımsağı ilave ediyoruz.Domatesleri küp doğruyoruz. Tenceredeki malzemeler de iyice kavrulunca domatesi ilave ediyoruz.
Güveçte Kuzu Etli Kuru Fasulye
HAZIRLANIŞI: Kuru fasulyeyi bir gün önceden suya koyuyoruz. Ertesi gün iyice şişmiş olan fasulyeleri süzüyoruz ve üzerini bir parmak geçecek kadar suyla, tencerede haşlıyoruz.
Püreli Kuzu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye kuşbaşı kuzu etini koyuyoruz ve soteliyoruz. Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Etler, suyunu bırakıp çekince soğan ve sarımsağı ekliyoruz.
Kurban Kavurması
HAZIRLANIŞI: Dana etini kuşbaşı doğruyoruz ve tencereye koyuyoruz. Kapağını kapatarak orta ateşte pişirmeye başlıyoruz.
İslim Kebabı
Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kuşbaşı doğranmış kuzu etini kavuruyoruz.
Kuzu Kavurma
Kuzu kuşbaşı etimizi zeytinyağı döktüğümüz tencereye koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
  • YORUMLAR
neslihan Kılınç
Oluşturma Tarihi
02-01-2015
Denizli
Oktay ustam ellerine sağlık ta lakin bin yillik tepsi kebabi ne ara kilis tava oldu?