Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kıbrıs Tatlısı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 yumurta
1 su b. toz şeker
1 su b. sıvıyağ
1 su b. fındık
1 su b. hindistan cevizi
1,5 su b. galeta unu
1 çorba k. un
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu

ŞERBETİ İÇİN:

1,5 su b. toz şeker
2 su b. su

ÜZERİ İÇİN:

köpürtülmüş şanti
yeşil fıstık

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sıvıyağı ilave edip karıştırıyoruz. Toz haline geitilmiş fındığı koyuyoruz. Hindistan cevizini, galeta ununu, unu, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve yağlanmış cam fırın kabına döküyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişiriyoruz.

Şerbeti için, toz şekeri ve suyu tencereye döküyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Şerbet kaynayınca altını kapatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Soğumuş olan tatlıya ılık şerbeti gezdirerek döküyoruz. Tatlıyı soğumaya bırakıyoruz. Üzerine krem şantiyi sürüyoruz. Yeşil fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kıbrıs,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kaymaklı Muska Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sütü döküyoruz. Şekeri, irmiği ilave ediyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Tereyağını eritiyoruz. Tezgaha 4 kat baklava yufkasını üstüste koyuyoruz.
Şantili Vişneli Ekmek Kadayıfı
HAZIRLANIŞI: Şerbeti için, 1 su b. şekerin az bir kısmını tencerenin zeminine dökerek karamel haline getiriyoruz. Karamel olduktan sonra suyu tencereye döküyoruz.
Ballı Cevizli Un Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan bir çelik tencereye unu döküyoruz. Rengi koyulaşana kadar kavuruyoruz. Yanmaması için tahta kaşıkla hızlıca karıştırıyoruz. Rengi dönünce sıvıyağı ve tereyağını koyuyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Vişneli Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Fındıklı İrmik Helvası
Yayvan çelik tencereye irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Pekmezli Un Helvası
HAZIRLANIŞI: Unu tencereye koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Unun kavrulmuş kokusu çıkmaya başlayınca içine cevizleri elimizle küçük küçük kırarak ilave ediyoruz.
Ceviz Pare
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. İrmiği, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.
Kadayıflı Ayva Tatlısı
Ayvaları enden ikiye kesiyoruz ve çekirdek yuvalarını çıkarıyoruz. Çekirdekleri de ayırıyoruz.
Çikolatalı Lokma
Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Geniş bir cam kaseye dökersek daha çabuk soğur. Unu, kakaoyu, toz şekeri ve tuzu karıştırma kabına alarak harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine el yakmayacak sıcaklıkta su koyuyoruz.
Pekmezli Tahinli Kabak Tatlısı
Kara kabağı yıkıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz.
Kakaolu Lokma
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini bir tencerede kaynatıyoruz. Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz. Yoğurdu koyup çırpıyoruz. Kakaoyu, mayayı, toz şekeri ve tuzu ilave ediyoruz, karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR