Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kıbrıs Tatlısı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 yumurta
1 su b. toz şeker
1 su b. sıvıyağ
1 su b. fındık
1 su b. hindistan cevizi
1,5 su b. galeta unu
1 çorba k. un
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu

ŞERBETİ İÇİN:

1,5 su b. toz şeker
2 su b. su

ÜZERİ İÇİN:

köpürtülmüş şanti
yeşil fıstık

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sıvıyağı ilave edip karıştırıyoruz. Toz haline geitilmiş fındığı koyuyoruz. Hindistan cevizini, galeta ununu, unu, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve yağlanmış cam fırın kabına döküyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişiriyoruz.

Şerbeti için, toz şekeri ve suyu tencereye döküyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Şerbet kaynayınca altını kapatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Soğumuş olan tatlıya ılık şerbeti gezdirerek döküyoruz. Tatlıyı soğumaya bırakıyoruz. Üzerine krem şantiyi sürüyoruz. Yeşil fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kıbrıs,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Cevizli Kadayıf Tatlısı
Şerbet malzemelerini bir tencerede kaynatıyoruz. Sütü ve yumurtaları bir kaseye koyuyoruz ve çırpıyoruz.
İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tatlı hamuru için de; yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kremalı Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz. İrmiği, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave edip karıştırıyoruz. çorba kaşığı un ilave ediyoruz. Spatulayla, söndürmeden karıştırıyoruz
Tahinli Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kemalpaşa tatlısı için, suyu ve şekeri tencerede kaynatıyoruz. İçine kemalpaşaları atıyoruz ve pişiriyoruz.
Tel Kadayıflı Şekerpare
Tel kadayıfı elimizle koparıyoruz. Tavaya tereyağı ve kadayıfı koyup kavuruyoruz. Kadayıfım rengi kızarmaya başlayınca fıstığı da ilave ediyoruz. 1-2 dakika daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz. Karıştırma kabına pudra şekerini döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz
Telli Baba Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tel kadayıfı doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. Cevizi öğüterek kaba ilave ediyoruz. Hindistan cevizini koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Ayrı bir karıştırma kabına, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Kalp Pare
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini, irmiği, vanilyayı, kabartma tozunu ve hindistan cevizini karıştırma kabına koyuyoruz.
Kıbrıs Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sıvıyağı ilave edip karıştırıyoruz.
Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kemalpaşa tatlısının şerbeti için, yayvan bir tencereye toz şekeri ve suyu tencereye koyup kaynatıyoruz. İçine kemalpaşa tatlılarını atıyoruz ve şerbeti çekene kadar kaynatıyoruz.
Fıstıklı Ev Baklavası
Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz.
Vişneli Elma Tatlısı
Elmaların ortasını elma oyacağı ile çıkartıyoruz. Kabuklarını soyuyoruz, tencereye bütün olarak diziyoruz.
  • YORUMLAR