Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kesme Kurabiye
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
150 gr. tereyağı
2 çorba k. mısır nişastası
2 yumurta
1 su b. pudra şekeri
1 limon kabuğu
4 kuru incir
7 kuru kayısı
ceviz
kakao

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Nişastayı, pudra şekerini koyuyoruz ve harmanlayıp ortasını açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyuruz. Yumurtaları kırıyoruz. Ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Hamuru ikiye ayırıyoruz. Bir tanesini elimizle ileri geri yaparak fitil yapıyoruz. Kakaoyu tezgaha döküp hamuru üzerinde yuvarlayarak tamamını kakaoyla kaplıyoruz. Diğer hamura da doğranmış incir ve kayısı ilave ediyoruz. Limon kabuğunu da rendeleyip yoğuruyoruz ve onu da fitil haline getiriyoruz.

İki hamuru da tepsiye ya da tabağa koyarak derin dondurucuda sertleşene kadar bekletiyoruz. Dondurucudan çıkardığımız hamurları 1 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsilere kurabiyeleri diziyoruz. Kurabiye hamurları biraz yumuşayınca ortalarına birer parça ceviz batırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kesme,kurabiye,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Karamelli Çikolatalı Kek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Kabartma tozunu, vanilyayı, kakaoyu ve toz fındığı ekliyoruz.
Kakaolu Kremalı Kurabiye
Unu karıştırma kabına eliyoruz. Kakaoyu, kabartma tozunu ve pudra şekerini de eleyerek ilave ediyoruz. Tereyağını ortaya koyuyoruz, yumurtaları kırıyoruz.
Portakallı Tart
Hamurunu hazırlarken, unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve pudra şekerini koyup harmanlıyoruz ve ortaya yumurtaları kırıyoruz.
Fıstıklı Hindistan Cevizli Küp Kekler
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri üzerine döküyoruz ve mikserin yüksek hızında köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz.
Çilekli Peykek
HAZIRLANIŞI: Pötibör bisküvileri doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz.
Portakallı Mini Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz mikserle köpürene kadar çırpıyoruz.
Balkabaklı Cupcake
Balkabakları soyup dilimledikten sonra küp küp doğruyoruz. Tencereye balkabaklarını koyuyoruz. Toz şekerini döküyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Keki için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
Irmak Kek
Tereyağını geniş bir cam karıştırma kabına koyuyoruz. Küçük bir tencerede su kaynatıyoruz ve karıştırma kabını suyun buharına oturtuyoruz.
Lokumlu Kuru Meyveli Kek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri koyuyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Zebra Cheesecake
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritiyoruz ve bisküvileri robottan geçiriyoruz. Robottan geçirdiğimiz bisküvileri karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine erittiğimiz tereyağını döküp karıştırıyoruz.
Fındıklı Çıtır Milföy
Milföyleri tezgaha diziyoruz. Her birine 5 tane çentik atıyoruz. Tamamen kesmiyoruz uçları birleşik kalacak şekilde ortalarını kesiyoruz.
Limonlu Merengli Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz. Tereyağını eritip soğuttuktan sonra ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR
H.Şahin
Oluşturma Tarihi
03-03-2015
Kütahya
kabartma tozu koymaya gerek yok mu?