Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kerevizli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kereviz
1 patates
1 soğan
1 havuç
1 su b. kırmızı mercimek
tavuk suyu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

1 tatlı k. salça
1 çorba k. tereyağı

HAZIRLANIŞI:

Kerevizi, patatesi, havucu ve soğanı doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ve havucu ilave edip kavuruyoruz. Patatesi ve kerevizi de ekliyoruz ve kavuruyoruz. Son olarak mercimeği de koyup kavuruyoruz. Tavuk suyunu ve sıcak suyunu veriyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak pişiriyoruz. Sebzeler ve mercimek pişince çorbayı el blendırından geçiriyoruz. Üzeri için, tereyağını tavada eritiyoruz. Salçasını koyup kavuruyoruz. Çorbayı servis ederken üzerine bu sosu gezdiriyoruz.
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kereviz,mercimek,çorba,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Zerdaçallı Tavuk Çorbası
Tavuk butu haşlıyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağı koyup biberleri atıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz, unu ekliyoruz ve kavuruyoruz. Haşladığımız tavuğun suyunu döküyoruz. Sıcak suyunu da veriyoruz ve tel şehriyeyi içine atıyoruz.
Terbiyeli Pırasa Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz, havucu soyuyoruz ve rendeliyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Köfteli Yoğurt Çorbası
Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Köftemizi yoğuruyoruz. Harcımızdan misket büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz.
Buğdaylı Ayran Çorbası
Buğdayı haşlıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Salatalığı küçük küçük doğruyoruz. Taze naneyi de ince ince doğruyoruz. Yoğurdu geniş bir kaseye alıyoruz ve çırpıyoruz. Buğdayı, salatalığı, taze naneyi ve tuzunu koyuyoruz. Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Üzerine zeytinyağı gezdirerek servis ediyoruz.
Erişteli Mısırlı Çorba
Eriştenin hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve toz kırmızı biberi de atıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Hamurumuzu yoğuruyoruz. İhtiyaç halinde çok az su koyuyoruz ve hamuru iyice yoğuruyoruz. Sert bir hamur elde ediyoruz
Terbiyeli Bakla Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Baklaları doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Soğanı kavuruyoruz, sonra baklayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
HAZIRLANIŞI: Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu, soğanı, patatesi ve biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
Kavurmalı Mercimek Çorbası
Kırmızı mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz. Soğanı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Mercimeği ilave ediyoruz, karıştırıyoruz. Et suyunu veriyoruz.
Sebzeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk bagetleri haşlıyoruz. Süzüyoruz suyunu çorba için ayırıyoruz. Tavuk etlerini ayırıp doğruyoruz. Tencereye yoğurdu koyuyoruz. Unu ve limon suyunu ilave ediyoruz.
Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp süzüyoruz. Bir kaseye koyup sıcak suyla ıslıyoruz.
Köz Biberli Domates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz ve doğruyoruz. Köz biberleri doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Salçayı kavuruyoruz. Domatesleri ve köz biberi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
  • YORUMLAR