Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kazanda Aşure
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1250 gr. buğday
600 gr. fasulye
600 gr. nohut
600 gr. üzüm
600 gr. kuru kayısı
600 gr. incir
3 elma
1 su b. pirinç
2 kg toz şeker
yarım çay b. gül suyu
3 su b. süt
su

ÜZERİ İÇİN:

nar tanesi
fındık
ceviz
tarçın
kuş üzümü
dolmalık fıstık

HAZIRLANIŞI:

Akşamdan nohutu tuzlu ve sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz. Sabah fasulyeyi ve nohutu süzüyoruz ve yıkıyoruz. Ayrı tencerelere koyuyoruz, üzerlerini aşacak şekilde su koyuyoruz ve haşlıyoruz. Kaynayınca köpüklerini alıyoruz. Haşlanınca sularını süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoruz. Buğdayı da elimizle oğuşturarak kara suyu çıkana kadar yıkıyoruz. Süzdürüyoruz ve tencereye alıyoruz.

Üzerini 3 parmak aşacak şekilde sıcak su koyuyoruz. 5 dakika kaynatıp altını kapatıyoruz ve 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz 1 taşım daha kaynatıyoruz ve yine 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar ocağı açıyoruz. Suyu azalmış olduğu için kaynar su ekliyoruz. Nohutu ve fasulyeyi ilave ediyoruz. Kuru üzümleri iyice yıkayıp süzdürdükten sonra tencereye ekliyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Buğdayın özü çıkıp kıvamı koyulaştığı için yine kaynar su ekliyoruz. Yarım saat sonra içine yıkanmış süzülmüş pirinci ilave ediyoruz. Soyulmuş ve küp doğranmış elmayı ekliyoruz. Küp doğranmış ve suda bekletilmiş kayısıları da yıkayp süzüyoruz ve tencereye ilave ediyoruz. Azaldıkça kaynar su ekliyoruz. Bu ölçüler için toplamda 15 ila 20 litre arası su kullanıyoruz.

Elmalar pişmek üzereyken sütü ekliyoruz. Son olarak şekerini ve gül suyunu döküyoruz. İncirleri küp doğrayıp suda haşlıyoruz. Suda bekletiyoruz ve kara suyu çıkana kadar bekletiyoruz. Suyunu süzüp yıkıyoruz. İncirleri de en son tencereye katıyoruz. Bir taşım daha kaynatıyoruz ve sıcakken kaselere paylaştırıyoruz. Üzeri kabuk bağlayınca, nar tanesi, fındık ve ceviz kırığı, tarçın, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kazan,aşure,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Limonlu Puding
HAZIRLANIŞI: Sütü, toz şekeri, unu, nişastayı ve pirinç ununu koyuyoruz.
Sütlü Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar 4-5 dakika çırpıyoruz. İrmiği, unu, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Cevizli Kayısılı Sütlü Tatlı
HAZIRLANIŞI: Keki için, yumurtaları kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve çırpma teliyle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Kakaoyu, kabartma tozunu, vanilyayı ilave ediyoruz.
Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet için, toz şekeri ve suyu tencereya koyup kaynatıyoruz. İçine kemalpaşa tatlılarını atıyoruz ve tatlılar yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Tatlımızın fazla şerbetini süzüp, cam fırın kabına döküyoruz.
Erikli Muhallebi
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, pirinç ununu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Kup bardaklara kremamızı paylaştırıyoruz.
İrmik Kremalı Ekmek Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kızarmış ekmekleri dikdörtgen fırın kabına diziyoruz. Toz şekeri çelik tavada, kısık ateşte eritiyoruz.
Frambuazlı Katlı Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz, toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle hızlıca karıştırıp ocağa alıyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Kremayı soğumaya bırakıyoruz.
Çilek Soslu İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Kara Dutlu Ekmek Tatlısı
Tuzsuz ekmekleri fırın kabına tek sıra halinde diziyoruz. Üzerine kaşıkla meyve suyu dökerek ıslatıyoruz. Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Göz göz olunca tereyağını ekliyoruz, kaynayınca altını kapatıyoruz.
Çikolatalı Ispanaklı İrmik Tatlısı
Kuru kayısıyı küp doğruyoruz ve tencereye koyuyoruz. Üzerine az su koyup haşlıyoruz. Tencereye sütü koyuyoruz.
Vişneli Kedi Dilli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Ballı Aşure
HAZIRLANIŞI: Akşamdan nohutu sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz.
  • YORUMLAR