Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kazanda Aşure
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1250 gr. buğday
600 gr. fasulye
600 gr. nohut
600 gr. üzüm
600 gr. kuru kayısı
600 gr. incir
3 elma
1 su b. pirinç
2 kg toz şeker
yarım çay b. gül suyu
3 su b. süt
su

ÜZERİ İÇİN:

nar tanesi
fındık
ceviz
tarçın
kuş üzümü
dolmalık fıstık

HAZIRLANIŞI:

Akşamdan nohutu tuzlu ve sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz. Sabah fasulyeyi ve nohutu süzüyoruz ve yıkıyoruz. Ayrı tencerelere koyuyoruz, üzerlerini aşacak şekilde su koyuyoruz ve haşlıyoruz. Kaynayınca köpüklerini alıyoruz. Haşlanınca sularını süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoruz. Buğdayı da elimizle oğuşturarak kara suyu çıkana kadar yıkıyoruz. Süzdürüyoruz ve tencereye alıyoruz.

Üzerini 3 parmak aşacak şekilde sıcak su koyuyoruz. 5 dakika kaynatıp altını kapatıyoruz ve 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz 1 taşım daha kaynatıyoruz ve yine 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar ocağı açıyoruz. Suyu azalmış olduğu için kaynar su ekliyoruz. Nohutu ve fasulyeyi ilave ediyoruz. Kuru üzümleri iyice yıkayıp süzdürdükten sonra tencereye ekliyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Buğdayın özü çıkıp kıvamı koyulaştığı için yine kaynar su ekliyoruz. Yarım saat sonra içine yıkanmış süzülmüş pirinci ilave ediyoruz. Soyulmuş ve küp doğranmış elmayı ekliyoruz. Küp doğranmış ve suda bekletilmiş kayısıları da yıkayp süzüyoruz ve tencereye ilave ediyoruz. Azaldıkça kaynar su ekliyoruz. Bu ölçüler için toplamda 15 ila 20 litre arası su kullanıyoruz.

Elmalar pişmek üzereyken sütü ekliyoruz. Son olarak şekerini ve gül suyunu döküyoruz. İncirleri küp doğrayıp suda haşlıyoruz. Suda bekletiyoruz ve kara suyu çıkana kadar bekletiyoruz. Suyunu süzüp yıkıyoruz. İncirleri de en son tencereye katıyoruz. Bir taşım daha kaynatıyoruz ve sıcakken kaselere paylaştırıyoruz. Üzeri kabuk bağlayınca, nar tanesi, fındık ve ceviz kırığı, tarçın, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kazan,aşure,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Bisküvili Hurma Tatlısı
Hurmaların saplarını koparıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Eğer çekirdekleri varsa çıkarıyoruz.
Vişneli Tavuk Göğsü
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü hazırlamak için, çelik tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu ilave edip kavuruyoruz.
Bezeli Şeftalili Hafif Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, pirinç ununu, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Çarkıfelekli Kremalı Tatlı
HAZIRLANIŞI: Keki için; yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyunu koyup karıştırıyoruz.
Muzlu Karamelli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, unu ve vanilyayı da ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kremamızı pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Muzlu Sıcak Helva
HAZIRLANIŞI: Helvayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü kontrollü bir şekilde döküyoruz ve helvayı eziyoruz.
Saray Lokumu
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca tereyağını koyuyoruz.
Fındıklı Muzlu Güllaç
Sütü ve toz şekeri tencerede ısıtıyoruz. Yaprağın sığacağı büyüklükte bir tepsiye...
Muzlu Karamelli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Ocak üzerine alıyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Frambuazlı İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, toz bademi, vanilyayı ve nişastayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Frambuazları doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz.
Fındıklı Sütlü Kadayıf Tatlısı
Tel kadayıfı doğruyoruz ve tezgah üzerinde havalandırarak ayrıştırıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen cam fırın kabına kadayıfın yarısını serperek koyuyoruz.
Supangile
HAZIRLANIŞI: Bir tencereye 4 bardak süt, başka bir tencereye de 2 bardak sütü döküyoruz. Şekeri, vanilyayı ve nişastayı da iki tencereye bölüyoruz.
  • YORUMLAR