Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kazanda Aşure
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1250 gr. buğday
600 gr. fasulye
600 gr. nohut
600 gr. üzüm
600 gr. kuru kayısı
600 gr. incir
3 elma
1 su b. pirinç
2 kg toz şeker
yarım çay b. gül suyu
3 su b. süt
su

ÜZERİ İÇİN:

nar tanesi
fındık
ceviz
tarçın
kuş üzümü
dolmalık fıstık

HAZIRLANIŞI:

Akşamdan nohutu tuzlu ve sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz. Sabah fasulyeyi ve nohutu süzüyoruz ve yıkıyoruz. Ayrı tencerelere koyuyoruz, üzerlerini aşacak şekilde su koyuyoruz ve haşlıyoruz. Kaynayınca köpüklerini alıyoruz. Haşlanınca sularını süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoruz. Buğdayı da elimizle oğuşturarak kara suyu çıkana kadar yıkıyoruz. Süzdürüyoruz ve tencereye alıyoruz.

Üzerini 3 parmak aşacak şekilde sıcak su koyuyoruz. 5 dakika kaynatıp altını kapatıyoruz ve 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar altını açıyoruz 1 taşım daha kaynatıyoruz ve yine 10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar ocağı açıyoruz. Suyu azalmış olduğu için kaynar su ekliyoruz. Nohutu ve fasulyeyi ilave ediyoruz. Kuru üzümleri iyice yıkayıp süzdürdükten sonra tencereye ekliyoruz. Hepsini bir kaynatıyoruz. Buğdayın özü çıkıp kıvamı koyulaştığı için yine kaynar su ekliyoruz. Yarım saat sonra içine yıkanmış süzülmüş pirinci ilave ediyoruz. Soyulmuş ve küp doğranmış elmayı ekliyoruz. Küp doğranmış ve suda bekletilmiş kayısıları da yıkayp süzüyoruz ve tencereye ilave ediyoruz. Azaldıkça kaynar su ekliyoruz. Bu ölçüler için toplamda 15 ila 20 litre arası su kullanıyoruz.

Elmalar pişmek üzereyken sütü ekliyoruz. Son olarak şekerini ve gül suyunu döküyoruz. İncirleri küp doğrayıp suda haşlıyoruz. Suda bekletiyoruz ve kara suyu çıkana kadar bekletiyoruz. Suyunu süzüp yıkıyoruz. İncirleri de en son tencereye katıyoruz. Bir taşım daha kaynatıyoruz ve sıcakken kaselere paylaştırıyoruz. Üzeri kabuk bağlayınca, nar tanesi, fındık ve ceviz kırığı, tarçın, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kazan,aşure,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Fındıklı Muhallebili Güllaç
HAZIRLANIŞI: Fındıkları fırın tepsisine koyuyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Muhallebisi için, sütü tencereye döküyoruz.
Kazanda Aşure
Akşamdan nohutu tuzlu ve sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da ayrı kaselere koyup soğuk suyla ıslıyoruz.
Supangle
HAZIRLANIŞI: Süt, şeker, yumurta sarısı, kakao ve unu tencereye koyup ocağın üzerine alıyoruz. Çırpma teli ile karıştırıyoruz.
Fındıklı Muhallebili Güllaç
HAZIRLANIŞI: Tencereye sütü, toz şekeri ve gül şurubunu döküyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz ve sütü ılıtıyoruz. Tepsiye bir kepçe süt döküyoruz. İlk yaprağı koyuyoruz.
Balkabaklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Balkabağını küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye koyuyoruz, toz şekerini ilave ediyoruz.
Waffle
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları kırıyoruz, şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sütü, sıvıyağı, eritilmiş tereyağını döküp karıştırıyoruz. Kabartma tozunu ve vanilyayı da ekliyoruz.
Kremalı Kırmızı Elma
Elmaları soyuyoruz, ikiye kesiyoruz ve içlerini temizliyoruz.Yıkadığımız tencereyi geniş bir tencereye ya da tavaya dışları yukarı bakacak şekilde diziyoruz.
Kremalı Ayva Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Ayvaları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Derin bir tavaya ayva rendesini koyuyoruz.
Çilekli Ekmek Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kızarmış tuzsuz ekmekleri dikdörtgen cam fırın kabına diziyoruz. 2 su b. sütü tencerede kaynatıyoruz.
Fıstıklı Kesme Muhallebi
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, vanilyayı, nişastayı ve pirinç ununu ilave ediyoruz. Ocağa almadan önce çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Muzlu Karamelli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Ocak üzerine alıyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Vişneli İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Vişne sosu için, vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve doğrayıcıdan püre haline getiriyoruz. Vişne püresini, suyu, toz şekeri ve nişastayı bir tencereye koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
  • YORUMLAR