Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Patatesli Rüzgar Gülü
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
125 gr. tereyağı
3 çorba k. yoğurt
1 pk. kabartma tozu
1 yumurta
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
250 gr. kavurma
1 çorba k. salça
2 soğan
1 tutam maydanoz
sıvıyağ
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave edip karıştırıyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Kavurmayı doğruyoruz. Tavaya kavurmayı ve patatesi ilave ediyoruz. Tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıyoruz. Karıştırdıktan sonra altını kapatıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve iç harca ilave ediyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu üzerine döküyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Hamuru dinlenmeye bırakıyoruz. Hamuru iki eşit bezeye bölüyoruz ve yuvarlıyoruz.

İki hamuru da aynı şekilde açıyoruz. Bir hamuru yağlı kağıt üzerine seriyoruz. İç harcımızdan bir parça alıp yuvarlayıp hamurun tam ortasına koyuyoruz. Kalan harcı da hamurun kenar kısmına çember gibi koyuyoruz. Hamurun kenarlarına yumurta akı sürüyoruz. Açtığımız diğer hamuru üzerine kapatıyoruz. Kenarlarını yapıştırıyoruz ve çatalla bastırarak şekil veriyoruz. Ortadaki kalan havayı ufak bir delikle alıyoruz. Ortadaki top iç harcın üzerine geniş ağızlı bir bardak kapatıyoruz. Bardağın kenarında kalan kısımları, uçlarını tam ayırmadan üçgen üçgen dilimler gibi kesiyoruz. Kestiğimiz dilimleri de iç harcı yukarı bakacak şekilde çeviriyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kavurma,patates,rüzgar,gül,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Uğur Böceği Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı, sütü döküyoruz. Unun üzerine de tuzu ve şekeri serpiyoruz.
Peynirli Ekmek Dilimleri
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz.
Kıymalı Patates Mantısı
Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Peynirli Cevizli Sarma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup harmanlıyoruz.
Pastırmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, patatesleri haşlıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Dilim Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Mayayı ortasına koyuyoruz. Süt, 1 bütün yumurta, zeytinyağı ve oda sıcaklığında ısınmış olan tereyağını ortasına koyuyoruz.
Patlıcan Beğendili Börek
Unu tencereye alıyoruz ve sıvıyağda kavuruyoruz. Kavrulunca köz patlıcanı ilave ediyoruz. Ardından sütü ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
Patatesli Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı ince bir şekilde doğrayıp biraz sıvıyağ ile kavuruyoruz.
Galeta Unlu Pastırmalı Börek
Yufkaları 6 eşit parçaya bölüyoruz. Sosu için, tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz. İç harcı için, pastırmayı doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz.
  • YORUMLAR
gamze yıldız
Oluşturma Tarihi
05-02-2015
İstanbul
fotoğraflar yeterince açıklayıcı değil aşama aşama olursa daha iyi olur özellikle bunun gibi tariflerde.