Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Patatesli Rüzgar Gülü
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
125 gr. tereyağı
3 çorba k. yoğurt
1 pk. kabartma tozu
1 yumurta
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
250 gr. kavurma
1 çorba k. salça
2 soğan
1 tutam maydanoz
sıvıyağ
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave edip karıştırıyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Kavurmayı doğruyoruz. Tavaya kavurmayı ve patatesi ilave ediyoruz. Tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıyoruz. Karıştırdıktan sonra altını kapatıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve iç harca ilave ediyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu üzerine döküyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Hamuru dinlenmeye bırakıyoruz. Hamuru iki eşit bezeye bölüyoruz ve yuvarlıyoruz.

İki hamuru da aynı şekilde açıyoruz. Bir hamuru yağlı kağıt üzerine seriyoruz. İç harcımızdan bir parça alıp yuvarlayıp hamurun tam ortasına koyuyoruz. Kalan harcı da hamurun kenar kısmına çember gibi koyuyoruz. Hamurun kenarlarına yumurta akı sürüyoruz. Açtığımız diğer hamuru üzerine kapatıyoruz. Kenarlarını yapıştırıyoruz ve çatalla bastırarak şekil veriyoruz. Ortadaki kalan havayı ufak bir delikle alıyoruz. Ortadaki top iç harcın üzerine geniş ağızlı bir bardak kapatıyoruz. Bardağın kenarında kalan kısımları, uçlarını tam ayırmadan üçgen üçgen dilimler gibi kesiyoruz. Kestiğimiz dilimleri de iç harcı yukarı bakacak şekilde çeviriyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kavurma,patates,rüzgar,gül,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kıvrık Çiçek Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekeri, mahlepi serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
Peynirli Milföy Havuzu
İç harcı için, biberleri, domatesi, zeytinleri doğruyoruz. Hepsini br karıştırma kabına alıyoruz.
Sebzeli Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz, tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Mahlepli Dilimler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlepini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve maden suyunu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Sahur Simidi
Haşlanmış patatesleri ve havucu soyuyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Geniş bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Kıymayı ve soğanı ilave edip kavuruyoruz.
Patatesli Sütlü Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Soslu Sarma Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Kapalı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Tahinli Cevizli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Misket Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve dil peynirini rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR
gamze yıldız
Oluşturma Tarihi
05-02-2015
İstanbul
fotoğraflar yeterince açıklayıcı değil aşama aşama olursa daha iyi olur özellikle bunun gibi tariflerde.