Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Patatesli Rüzgar Gülü
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
125 gr. tereyağı
3 çorba k. yoğurt
1 pk. kabartma tozu
1 yumurta
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
250 gr. kavurma
1 çorba k. salça
2 soğan
1 tutam maydanoz
sıvıyağ
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave edip karıştırıyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Kavurmayı doğruyoruz. Tavaya kavurmayı ve patatesi ilave ediyoruz. Tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıyoruz. Karıştırdıktan sonra altını kapatıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve iç harca ilave ediyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu üzerine döküyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Hamuru dinlenmeye bırakıyoruz. Hamuru iki eşit bezeye bölüyoruz ve yuvarlıyoruz.

İki hamuru da aynı şekilde açıyoruz. Bir hamuru yağlı kağıt üzerine seriyoruz. İç harcımızdan bir parça alıp yuvarlayıp hamurun tam ortasına koyuyoruz. Kalan harcı da hamurun kenar kısmına çember gibi koyuyoruz. Hamurun kenarlarına yumurta akı sürüyoruz. Açtığımız diğer hamuru üzerine kapatıyoruz. Kenarlarını yapıştırıyoruz ve çatalla bastırarak şekil veriyoruz. Ortadaki kalan havayı ufak bir delikle alıyoruz. Ortadaki top iç harcın üzerine geniş ağızlı bir bardak kapatıyoruz. Bardağın kenarında kalan kısımları, uçlarını tam ayırmadan üçgen üçgen dilimler gibi kesiyoruz. Kestiğimiz dilimleri de iç harcı yukarı bakacak şekilde çeviriyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kavurma,patates,rüzgar,gül,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesi, biberleri doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz.
Pırasalı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tavuk butu kemiğinden ayırıp minik küp şeklinde doğruyoruz. Pırasaları da doğruyoruz.
Kıymalı Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Biberleri minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanlar yumuşayınca kıymayı ve peşinden biberi ilave ediyoruz.
Peynirli Otlu Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Balkabaklı Gözleme
HAZIRLANIŞI: Balkabaklarını rendeliyoruz. Soğanları da yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz.
Kıymalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuklu Açık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Sucuklu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine de zeytinyağı ve az ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Karışık Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu bir karıştırma kabına alıyoruz.Tuzu ve instant mayayı da koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortaya sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Dereotlu Peynirli Dilim Börek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağını döküyoruz. Peyniri içine rendeliyoruz. Dereotunu doğrayıp harcın içine katıyoruz.
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR
gamze yıldız
Oluşturma Tarihi
05-02-2015
İstanbul
fotoğraflar yeterince açıklayıcı değil aşama aşama olursa daha iyi olur özellikle bunun gibi tariflerde.