Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, soğanları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kavurmayı küp küp doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Salçasını koyuyoruz. Biraz daha kavurduktan sonra ocaktan alıyoruz.

Üzerine haşlanmış patatesi rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcı soğumaya bırakıyoruz. Üzerine maydanoz döküp serpiyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.

Oda sıcaklığında tereyağını koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, unun üzerine de tuz serpiyoruz. Ortasından mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ediyoruz, kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz, üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe oval bir hamur açıyoruz. Hamurun üzerine eritilmiş tereyağını ve sıvıyağı sürüyoruz.

Hamurun bir kenarına patatesli kavurmalı harçtan şerit gibi koyuyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz. Hamurun yarısına kadar sarıyoruz ve kesiyoruz. Kalan hamura da kalan iç harcı koyup rulo sarıyoruz. Rulolarımızın üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Haşhaş serpiyoruz ve dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Tepside 15-20 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KAVURMALI PATATESLİ BÖREK

4 su b. un
1 tatlı k. maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 soğan
1 çorba k. domates salçası
200 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber
maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Patatesli Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için; haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıp karıştırıyoruz. İçine kaşar peynirini rendeliyoruz. Sucuğu doğrayıp ilave ediyoruz.
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Üçgen Börek
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritiyoruz ve zeytinyağıyla karıştırıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine fırçayla yağ karışımı sürüyoruz. Yufkanın kenarlarını ortaya doğru katlayarak kare şekline getiriyoruz.
Peynirli Dizme Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Hellimli Pizza
HAZIRLANIŞI: İki çeşit unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Bazlama
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlamaya bırakıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Minik Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve zeytinyağını döküyoruz.
Pazılı Peynirli Çubuk Börek
HAZIRLANIŞI: Pazıyı saplarıyla birlikte ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve pazıyı soteliyoruz.
Kıymalı Pırasalı Börek
Pırasayı ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup kıymayı kavuruyoruz. Pırasasını koyup kavurmaya devam ediyoruz.
Patlıcanlı Biberli El Açması Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, patlıcanları soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Biberleri ayıklayıp küp doğruyoruz. Soğanlar sotelendikten sonra biberleri ilave ediyoruz ve kavuruyoruz
Ispanaklı Kıymalı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Karbonatı ve tuzu kenarlara serpiyoruz. Ortasını açıp, yoğurdu, sirkeyi döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Midye Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz.
  • YORUMLAR