Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İç harcı için, soğanları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kavurmayı küp küp doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Salçasını koyuyoruz. Biraz daha kavurduktan sonra ocaktan alıyoruz.

Üzerine haşlanmış patatesi rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcı soğumaya bırakıyoruz. Üzerine maydanoz döküp serpiyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.

Oda sıcaklığında tereyağını koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, unun üzerine de tuz serpiyoruz. Ortasından mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ediyoruz, kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz, üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle büyükçe oval bir hamur açıyoruz. Hamurun üzerine eritilmiş tereyağını ve sıvıyağı sürüyoruz.

Hamurun bir kenarına patatesli kavurmalı harçtan şerit gibi koyuyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz. Hamurun yarısına kadar sarıyoruz ve kesiyoruz. Kalan hamura da kalan iç harcı koyup rulo sarıyoruz. Rulolarımızın üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Haşhaş serpiyoruz ve dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Tepside 15-20 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KAVURMALI PATATESLİ BÖREK

4 su b. un
1 tatlı k. maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 soğan
1 çorba k. domates salçası
200 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber
maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Sucuklu Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavayı yağlıyoruz ve ilk yufkayı seriyoruz. Kenarları tavadan sarkıtıyoruz. İçine eritilmiş tereyağından biraz döküyoruz.
Yumurtalı Yoğurtlu Börek
Karıştırma kabına beyaz peyniri rendeliyoruz. Yoğurdu ilave ediyoruz. Yumurtaları da kırıyoruz ve yoğuruyoruz. Yufkaları tezgaha seriyoruz ve her birini ikiye kesiyoruz.
Kıymalı Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanla biberi kavuruyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Peynirli Patatesli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu koyup harmanlıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını koyuyoruz.
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz.
Calzone
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve az ılık suyu döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Patatesli Kafes Börek
Patatesleri haşlıyoruz ve soyuyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Yemeklik doğranmış soğanı ilave edip kavuruyoruz. Salçasını da koyup karıştırıyoruz. Haşlanmış patatesi ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, ıspanağı doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz.
Peynirli Bohça Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz serpiyoruz, toz şantiyi de döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve yoğurdu döküyoruz.
Kenarı Kıvrık Pizza
Unu karıştırma kabına koyuyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Isırgan Otlu Pazılı Börek
Soğanları küçük küçük doğruyoruz ve bir karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz döküp ovuyoruz. Isırgan otunu ve pazıyı doğruyoruz, karıştırma kabına ekliyoruz.
Kumru
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz.
  • YORUMLAR