Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz ve unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz ve üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak mayayı eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hazırladığımız hamuru mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz, oval pide hamurları açıyoruz. Kavurmayı doğruyoruz ve hamurların içine paylaştırıyoruz. Uzun kenarlardan birine parmak uçlarımızla su sürüyoruz ve diğer kenarı üzerine kapatıyoruz. Kapattığımız kenarı kıvırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 2 bezeyi yuvarlak açıyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine yanyana koyuyoruz. Kenarlarını kıvırıyoruz. Ortaya peyniri koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına koyuyoruz. Pişmesine yakın ortalarına yumurta kırıyoruz ve tekrar fırına koyarak pişiriyoruz.

KAVURMALI KAPALI PİDE:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kavurma
muhlama peyniri
2 yumurta

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Pratik Gözleme
Karıştırma kabına beyaz peyniri koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Yumurtaları kırıyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Peynirli Puf Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz
Cevizli Kıvrık Poğaça
Bir bütün yumurta ve diğer yumurtanın akını karıştırma kabına kırıyoruz. Süt, su, sıvıyağ, sulu yoğurt ve mayayı karıştırma kabına koyuyoruz.
Patetesli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Simit Poğaça
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Derin bir tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz.
Kuru Domatesli Zeytinli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz.
Tavuklu Pırasalı İç İçe Börek
Tavuk etini kuşbaşı doğruyoruz. Pırasayı da ince ince doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve tavuk etini soteliyoruz. Eti soteledikten sonra pırasayı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup harmanlıyoruz.
Etli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekerini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR