Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz ve unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz ve üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak mayayı eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hazırladığımız hamuru mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz, oval pide hamurları açıyoruz. Kavurmayı doğruyoruz ve hamurların içine paylaştırıyoruz. Uzun kenarlardan birine parmak uçlarımızla su sürüyoruz ve diğer kenarı üzerine kapatıyoruz. Kapattığımız kenarı kıvırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 2 bezeyi yuvarlak açıyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine yanyana koyuyoruz. Kenarlarını kıvırıyoruz. Ortaya peyniri koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına koyuyoruz. Pişmesine yakın ortalarına yumurta kırıyoruz ve tekrar fırına koyarak pişiriyoruz.

KAVURMALI KAPALI PİDE:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kavurma
muhlama peyniri
2 yumurta

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Mahlepli Zeytin Ezmeli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlepini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Patates Burgu Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve sıvıyağı döküp, yumurtayı kırıyoruz.
Kaşarlı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Ispanaklı Üstü Çıtır Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibiaçarak sıvıyağı, sütü ve az ılık suyu döküyoruz. Ortadan yoğurmaya başlıyoruz.
Rulo Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mayasını ilave edip karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi yapıyoruz, ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Arası Peynirli Domatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz ve soyuyoruz. Patatesleri bir kaseye eziyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz.
Peynirli Sucuklu Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Mini kabakları doğruyoruz. Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve biberleri doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Kıymalı Pırasalı Börek
Pırasayı ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup kıymayı kavuruyoruz. Pırasasını koyup kavurmaya devam ediyoruz.
Yufkalı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI: Tezgaha un serpiyoruz. Milföy hamurlarının 5 tanesini yanyana diziyoruz. Bir kenarlarına su sürüyoruz ve hamurları birbirinin hafif üstüne gelecek şekilde yerleştiriyoruz.
İçli Poğaça
İç harcı için, bulgur kasesine sıcak su dökerek bekletiyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve yemeklik doğradığımız soğanı kavuruyoruz.
  • YORUMLAR