Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kavurmalı Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz ve unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz ve üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak mayayı eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hazırladığımız hamuru mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üstlerine un serpiyoruz, oval pide hamurları açıyoruz. Kavurmayı doğruyoruz ve hamurların içine paylaştırıyoruz. Uzun kenarlardan birine parmak uçlarımızla su sürüyoruz ve diğer kenarı üzerine kapatıyoruz. Kapattığımız kenarı kıvırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 2 bezeyi yuvarlak açıyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine yanyana koyuyoruz. Kenarlarını kıvırıyoruz. Ortaya peyniri koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına koyuyoruz. Pişmesine yakın ortalarına yumurta kırıyoruz ve tekrar fırına koyarak pişiriyoruz.

KAVURMALI KAPALI PİDE:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kavurma
muhlama peyniri
2 yumurta

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tavuklu Köri Soslu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve biraz da ılık suyu koyuyoruz.
Yumurtalı Ispanaklı Açma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup harmanlıyoruz.
Pratik Lahmacun
Biberleri, domatesleri, soğanları ve maydanozu doğruyoruz. Doğradığımız malzemeleri ve salçayı doğrayıcıdan geçiriyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pizzacıklar
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kumru
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Kıymalı Çiçek Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Yufkada Patlıcanlı Börek
Patlıcanları alacalı soyup küp bir şekilde doğruyoruz. Biberleri ve sarımsakları ince bir şekilde doğruyoruz. Sıvıyağ koyduğumuz bir tavada biber, patlıcan ve sarımsağı kavuruyoruz.
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Peynirli Midye Börek
Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz. Fiyonk gibi olunca iki ucunu ortada birleştiriyoruz. Kırmızı biberi, beyaz peyniri ve kaşar peyniri parmak gibi doğruyoruz.
Ispanaklı Mantarlı Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı ve sulu yoğurdu döküyoruz. Unun üzerine de tuzu serpiyoruz.
Tavuk Dönerli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
  • YORUMLAR