Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çorba k. tereyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

susam
su

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.

Biraz da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarlak bezenin ortasına parmak uçlarımızla bastırarak çukur yapıyoruz. Çukurun içine kaşar rendesi koyuyoruz ve hamuru kaşarın üzerine doğru kapatıp yuvarlıyoruz.

İçlerini doldurduğumuz hamurları önce suya batırıyoruz, sonra susama buluyoruz ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Hamurları tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kaşarlı,susamlı,poğaça,oktayusta,oktay usta kaşarlı poğaça,oktay usta poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Cevizli Susamlı Dilim Börek
Harcı için cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz. İçine susamı da ilave edip harmanlıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz.
Mantarlı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz. Mantarları ve soğanları ince ince doğruyoruz.
Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekerini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Hemşin Ketesi
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, tereyağını tencerede eritiyoruz. Biraz sıvıyağ döküyoruz. Unu ilave edip kavurmaya başlıyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Soslu Köfteli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, instant mayayı ve toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtanın akını koyuyoruz, sarısını üzeri için ayırıyoruz. Sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Önce ortadaki sıvıları karıştırıyoruz ve kenardan un alarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz.
Örgü Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu döküyoruz.
Milföylü Yufkalı Ispanaklı Börek
Milföy hamurlarını tezgaha diziyoruz ve uçlarını birbirine yapıştırarak dikdötgen bütün bir hamur elde ediyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle cam fırın kabımızın büyüklüğünde açıyoruz.
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Etli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Köy Böreği
Peynirleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Dereotunu da doğrayarak ilave edip karıştırıyoruz. Ayrı bir kasede sosu için, sütü döküyoruz.
Tavuklu Kapalı Pide
İç harcı için, tavuk göğsünü minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanları ve kırmızı biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Domatesi soyuyoruz ve aynı şekilde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR