Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çorba k. tereyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

susam
su

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.

Biraz da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarlak bezenin ortasına parmak uçlarımızla bastırarak çukur yapıyoruz. Çukurun içine kaşar rendesi koyuyoruz ve hamuru kaşarın üzerine doğru kapatıp yuvarlıyoruz.

İçlerini doldurduğumuz hamurları önce suya batırıyoruz, sonra susama buluyoruz ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Hamurları tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kaşarlı,susamlı,poğaça,oktayusta,oktay usta kaşarlı poğaça,oktay usta poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Sucuklu Peynirli Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Domatesli Tepsi Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Ispanaklı Ay Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, tavaya zeytinyağı döküyoruz ve iri doğranmış ya da bütün olarak ıspanakları koyup soteliyoruz.
Patatesli Kaşarlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Sıvıyağı, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Aldığı kadar un ve instant mayayı ilave ediyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz.
Patlıcan Beğendili Börek
Unu tencereye alıyoruz ve sıvıyağda kavuruyoruz. Kavrulunca köz patlıcanı ilave ediyoruz. Ardından sütü ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.
Soğanlı Pita
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
Örgü Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu döküyoruz.
Sütlü Patatesli Dilim Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri eziyoruz. Bir karıştırma kabına alıyoruz. Kaşar peyniri ve beyaz peyniri rendeliyoruz. Sütü döküyoruz. Yumurtanın birinin sarısını üzeri için ayırıyoruz.
Kabaklı Domatesli Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Sucuklu Peynirli Açık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıp yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Üzerine zeytinyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR