Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çorba k. tereyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

susam
su

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.

Biraz da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarlak bezenin ortasına parmak uçlarımızla bastırarak çukur yapıyoruz. Çukurun içine kaşar rendesi koyuyoruz ve hamuru kaşarın üzerine doğru kapatıp yuvarlıyoruz.

İçlerini doldurduğumuz hamurları önce suya batırıyoruz, sonra susama buluyoruz ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Hamurları tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kaşarlı,susamlı,poğaça,oktayusta,oktay usta kaşarlı poğaça,oktay usta poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Tahinli Bükme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Gül Poğaça
HAZIRLANIŞI: Kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Lor peyniri koyuyoruz, beyaz peyniri de parçalayarak içine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Zeytin Ezmeli Dolama Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Çiçek Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
Zeytinli Burma Açma
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de sıvıyağı ve sütü döküyoruz.
Tırnak Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Baget Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Patatesli Lavaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz. Haşlanmış patatesleri doğruyoruz ve tavaya ekliyoruz. Salçasını koyup kavuruyoruz.
  • YORUMLAR