Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kağıtta Ciğer Kebabı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kg tavuk ciğeri
2 havuç
3 köy biberi
1 kırmızı biber
1 kabak
2 patates
1 soğan
6 mantar
3 çorba k.tereyağı
1 tutam taze kekik
Tuz, Karabiber
Sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Soğanı, havuçları ve patatesleri iri küp şeklinde doğruyoruz. Mantarları ikiye kesiyoruz. Kabağı ve biberleri de iri küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı, havucu, patatesi ilave ediyoruz. Mantarı ekliyoruz, kavuruyoruz.

Tereyağını da ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yarı kıvamda pişiriyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve kuşbaşı tavuk ciğerini tavaya alarak sotelemeye başlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ciğeri de pişiriyoruz. Yağlı kağıttan eşit büyüklükte parçalar kesiyoruz. Ortalarına sebzeli karışımı paylaştırıyoruz. Onun üstüne de ciğeri paylaştırarak koyuyoruz. Üzerlerine kekik yaprakları atıyoruz. Tuz ve karabiberi atıyoruz. Kağıtları güzelce kapatıp sarıyoruz ve tepsiye diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kağıtta,ciğer,kebabı,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kilis Tava
HAZIRLANIŞI: Kuyruk yağını zırhtan çekerek incecik doğruyoruz. 1 kırmızı biberi, 2 yeşil biberi doğruyoruz.
Kokoreç
HAZIRLANIŞI: Kokoreçi önce dilimliyoruz, sonra minik minik doğruyoruz. Doğranmış kokoreci de süzgece koyup suyunu süzdürüyoruz.
Sakatat Kavurma
Yüreği ve böbreği kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları da aynı boyda doğruyoruz. Kavram yağını küp doğruyoruz.
Etli Dürüm
HAZIRLANIŞI: Patatesleri tırtıklı kesen bıçakla parmak parmak doğruyoruz. Patatesleri çöp şişlere takıyoruz.
Dönerli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz, mayanın üzerine zeytinyağı ve biraz ılık su döküyoruz.
Kağıtta Ciğer Kebabı
HAZIRLANIŞI: Soğanı, havuçları ve patatesleri iri küp şeklinde doğruyoruz. Mantarları ikiye kesiyoruz. Kabağı ve biberleri de iri küp şeklinde doğruyoruz.
Kuzu Etli Karnıyarık
Patlıcanları ocak üstü köz aparatına koyup, çevirerek közlüyoruz. İç harcı için, kuzu etini küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp etleri sotelemeye başlıyoruz. Defne yaprağı ve tane karabiber atarak etleri pişirmeye başlıyoruz.
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz. Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Pilav Üstü Döner
Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Tencereye biraz sıvıyağ dökerek pirinci kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Domatesi soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Pirinci kavurduktan sonra suyunu süzdüğümüz domatesi ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz, et suyunu döküyoruz.
Kabak Beğendili Kuzu Pirzola
HAZIRLANIŞI: Beğendisi için, kabakları tavaya rendeliyoruz. Sıvıyağla kavuruyoruz. Tencerede tereyağıyla unu kavuruyoruz. Yumuşayan kabağı beğendi tenceresine alıyoruz
Kabaklı Ala Nazik
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya kabağı koyup kavurmaya başlıyoruz. Kuzu etini satırla ince ince kıyarak satır kıyması hazırlıyoruz. Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kıymamızı koyup kavuruyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Domatesleri ve biberleri ince ince doğruyoruz.
Kuzu Etli Keşkek
HAZIRLANIŞI: Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzüyoruz ve iyice yıkıyoruz. Tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz.
  • YORUMLAR