Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Kağıtta Ciğer Kebabı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kg tavuk ciğeri
2 havuç
3 köy biberi
1 kırmızı biber
1 kabak
2 patates
1 soğan
6 mantar
3 çorba k.tereyağı
1 tutam taze kekik
Tuz, Karabiber
Sıvıyağ

HAZIRLANIŞI:

Soğanı, havuçları ve patatesleri iri küp şeklinde doğruyoruz. Mantarları ikiye kesiyoruz. Kabağı ve biberleri de iri küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı, havucu, patatesi ilave ediyoruz. Mantarı ekliyoruz, kavuruyoruz.

Tereyağını da ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yarı kıvamda pişiriyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve kuşbaşı tavuk ciğerini tavaya alarak sotelemeye başlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ciğeri de pişiriyoruz. Yağlı kağıttan eşit büyüklükte parçalar kesiyoruz. Ortalarına sebzeli karışımı paylaştırıyoruz. Onun üstüne de ciğeri paylaştırarak koyuyoruz. Üzerlerine kekik yaprakları atıyoruz. Tuz ve karabiberi atıyoruz. Kağıtları güzelce kapatıp sarıyoruz ve tepsiye diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
kağıtta,ciğer,kebabı,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kabaklı Ala Nazik
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya kabağı koyup kavurmaya başlıyoruz. Kuzu etini satırla ince ince kıyarak satır kıyması hazırlıyoruz. Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kıymamızı koyup kavuruyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Domatesleri ve biberleri ince ince doğruyoruz.
Sakatat Kavurma
Yüreği ve böbreği kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları da aynı boyda doğruyoruz. Kavram yağını küp doğruyoruz.
Karışık Kebap
HAZIRLANIŞI: Karışık sakatatı ve kuyruk yağını kuşbaşı doğruyoruz. Çöp şişlere kuzu kuşbaşı, ciğer ve kuyruk yağı geçiriyoruz.
Püreli Kuzu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye kuşbaşı kuzu etini koyuyoruz ve soteliyoruz. Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Etler, suyunu bırakıp çekince soğan ve sarımsağı ekliyoruz.
Bezelye Püreli Pirzola
Patateslerin iki ucundan ince birer parça kesiyoruz. Bir patatesi uzunlamasına çöp şişe geçiriyoruz.
Fırında Şehriyeli Kuzu
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküp eti koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz.
Et Suyu
HAZIRLANIŞI: Kemiği kasabımıza ortadan ikiye kırdırıyoruz. 1 saat kanı çıkması için, suda bekletiyoruz.
Ispanak Beğendili Rosto
Havucu ve soğanı soyarak, iri doğruyoruz. Büyük bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Dana nuarı bütün olarak koyuyoruz. Havucunu ve soğanını ilave ediyoruz. Tane karabiber, defne yaprağı ve salçasını da koyuyoruz. Eti çevirerek kızartıyoruz. Tavadaki malzemeleri düdüklü tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz.
Tantuni
1 kg.kuzu etini küp olarak kesin.Daha sonra tavaya sıvıyağı alın.Üzerine 1 kg.kuzu etini ilave edin.Etler sulanıp suyunu çekicek.
Kuzu Etli Patlıcan Yuvası
Patlıcanları uzunlamasına dilimliyoruz. Fırın kabına yanyana diziyoruz. Üzerine sıvıyağ döküyoruz.
Çökertme Kebabı
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi parmak boyunda ince ince doğruyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve kibrit çöpü gibi doğruyoruz ya da rendeliyoruz. Patatesleri suda bekletiyoruz ki kararmasın. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz.
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz.
  • YORUMLAR