Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
İzmir Usulü Enginar Dolması
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Enginarların üstlerini temizliyoruz. Kenarındaki yaprakları bırakıyoruz. İçlerini de kaşıkla alıyoruz. Kase şeklindeki enginarları kararmaması için suya koyuyoruz. Pirinci yıkayıp süzüyoruz ve karıştırma kasesine koyuyoruz. Dereotunu, naneyi ve yeşil soğanı doğruyoruz ve kaseye alıyoruz. Yumurtayı da içine kırıyoruz.
Tuzunu atıp harmanlıyoruz. Tencereye enginarları yerleştiriyoruz. İçlerine hazırladığımız harcı paylaştırıyoruz. Sosu için, unu, limon suyunu, tuzu, şekeri ve suyu ilave edip çırpıyoruz.
Sosu da enginarların üzerine gezdiriyoruz. Zeytinyağını da kaselerin içine döküyoruz. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.

İZMİR USULÜ ENGİNAR DOLMASI

6 enginar
6 çorba k. pirinç
1 demet derotu
yarım demet taze nane
yarım demet yeşil soğan
1 yumurta
1 çorba k. un
1 limon
zeytinyağı
şeker
tuz
su
Kategorisi
Zeytinyağlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Zeytinyağlı Havuç
Soğanları ve sarımsakları piyazlık doğruyoruz. Yayvan bir çelik tenecereye ocağa almadan önce soğan ve sarımsakları koyuyoruz. Zemine yayıyoruz.
Kabak Çiçeği Dolması
İç harcı için, pirinci yıkıyoruz, süzüyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz.
İzmir Usulü Enginar Dolması
Enginarların üstlerini temizliyoruz. Kenarındaki yaprakları bırakıyoruz.
Zeytinyağı Cibes Otu
Cibes otunu kaynar suda 5 dakika haşlıyoruz ve süzüyoruz.
Zeytinyağlı Domatesli Patlıcan
HAZIRLANIŞI: Domateslerin kabuklarını soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Patlıcanların sap kısmını kesiyoruz ve tamamen soyuyoruz.
Zeytinyağlı Bamya
HAZIRLANIŞI: Havuçları verev doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve soğanla sarımsağı kavuruyoruz.
Ebegümeci Sarması
HAZIRLANIŞI: Ebegümeci yapraklarını saplarından ayırıyoruz ve yıkıyoruz. Tencerede su kaynatıyoruz.
Zeytinyağlı Kabak
HAZIRLANIŞI: Havuçları ve domatesleri soyuyoruz. Kabakları da tırtıklı soyacakla hafif kazıyoruz.
Zeytinyağlı Kabak
HAZIRLANIŞI: Kabakları verev olarak doğruyoruz. Havuçları ve kırmızı biberleri de verev olarak doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Sarımsakları doğruyoruz.
Kabak Bayıldı
HAZIRLANIŞI: Kabakları uzunlamasına ikiye kesiyoruz. Bıçak ve kaşık yardımıyla içlerini boşalıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine kabakları diziyoruz. Üzerlerine tuz, karabiber ve zeytinyağı döküyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında pişiriyoruz.
Pirinçli Pazı Sarması
Pirinci iyice yıkayıp süzüyoruz. Tencerede pirinci haşlıyoruz. Pirinç haşlanınca süzüyoruz ve soğutuyoruz. Bir karıştırma kabına alıyoruz.
Asma Yaprağında Enginar Dolması
Soğanları yemeklik doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. Dereotunu, maydanozu ve taze naneyi ince ince doğrayarak soğanların üzerine koyuyoruz.
  • YORUMLAR