Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
İzmir Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğrayarak ilave ediyoruz. Bayat ekmeğin kabuklarını ince ince kesip ayırıyoruz. Bir kaseye su koyuyoruz. Ekmeği batırıp ıslatıyoruz ve çıkarıp sıkıyoruz.

Köfte harcının üzerine ufalayarak ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. İyice özdeşleşene kadar yoğuruyoruz. Köfte harcından parçalar koparıyoruz ve parmak şekli veriyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine köfteleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri doyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Patates dilimlerini çöp şişlere geçiriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Bir kaseye sıvıyağ döküyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atıp karıştırıyoruz. Patateslerin üzerine karışımı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Tavaya sıvıyağı döküp, salçayı kavuruyoruz. Su ekleyerek kaynatıyoruz. İçine defne yaprağı ve tane karabiber atıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Köfteyi tam kıvamda pişmeden fırından çıkarıyoruz. Cam fırın kabına aralıklı olarak diziyoruz. Biberleri ve domatesleri parmak parmak doğruyoruz ve köftelerin aralarına diziyoruz. Kaynayan sosu da üzerine gezdirerek döküyoruz. Tekrar 180 derecelik fırına koyarak pişiriyoruz.

İZMİR KÖFTESİ

450 gr. kıyma
1 yumurta
1 soğan
1 tutam maydanoz
yarım bayat ekmek
tuz
karabiber


SOSU İÇİN:

sıvıyağ
salça
su
tane karabiber
defne yaprağı


ÜZERİ İÇİN:

domates
biber
patates
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
izmir köftesi,oktay usta izimir köftesi tarifi, izmir köfte,
Benzer Tarifler
Kağıtta Sebzeli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz.
Tepsi Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini ve kuyruk yağını doğruyoruz. Daha sonra büyük bir et tahtasında satırla ya da zırhla çekerek kıyma haline getiriyoruz ve özleştiriyoruz.
Köfteli Ali Nazik
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Tuz, karabiber ve kimyon koyup yoğuruyoruz. Galeta unuyla kıvamını ayarlıyoruz.
Makarnalı Tavuk Köftesi
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü ince ince doğruyoruz. Tavuk butları da kemiklerinden ayırıyoruz.
Şiş Sebzeli Patatesli Köfte
Köftesi için; kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı ve patatesi rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Mısır Unlu Peynir Köftesi
Lor peyniri ve tulum peyniri bir kaseye parçalayarak koyuyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz.
Patatesli Çanak Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Parmak Köfteli Kebap
HAZIRLANIŞI: Köftesi için karıştırma kabına kıymayı alın. Üzerine soğan rendesi, yumurta, ince doğranmış maydanoz, tuz karabiber ve kimyonu alarak yoğurun. Kıvamını galeta unu ile ayarlayın. Parmak şeklinde uzun uzun şekil vererek tavada pişirin.
Pilavlı Köfte Ziyafeti
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Köfteli İskender
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, soğanını rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Mantar Dolmalı Patatesli Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
  • YORUMLAR