Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
İzmir Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğrayarak ilave ediyoruz. Bayat ekmeğin kabuklarını ince ince kesip ayırıyoruz. Bir kaseye su koyuyoruz. Ekmeği batırıp ıslatıyoruz ve çıkarıp sıkıyoruz.

Köfte harcının üzerine ufalayarak ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. İyice özdeşleşene kadar yoğuruyoruz. Köfte harcından parçalar koparıyoruz ve parmak şekli veriyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine köfteleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri doyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Patates dilimlerini çöp şişlere geçiriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Bir kaseye sıvıyağ döküyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atıp karıştırıyoruz. Patateslerin üzerine karışımı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Tavaya sıvıyağı döküp, salçayı kavuruyoruz. Su ekleyerek kaynatıyoruz. İçine defne yaprağı ve tane karabiber atıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Köfteyi tam kıvamda pişmeden fırından çıkarıyoruz. Cam fırın kabına aralıklı olarak diziyoruz. Biberleri ve domatesleri parmak parmak doğruyoruz ve köftelerin aralarına diziyoruz. Kaynayan sosu da üzerine gezdirerek döküyoruz. Tekrar 180 derecelik fırına koyarak pişiriyoruz.

İZMİR KÖFTESİ

450 gr. kıyma
1 yumurta
1 soğan
1 tutam maydanoz
yarım bayat ekmek
tuz
karabiber


SOSU İÇİN:

sıvıyağ
salça
su
tane karabiber
defne yaprağı


ÜZERİ İÇİN:

domates
biber
patates
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
izmir köftesi,oktay usta izimir köftesi tarifi, izmir köfte,
Benzer Tarifler
Köfteli Tombik Patlıcan
Patlıcanları dikine ikiye kesiyoruz ve içlerini boşaltıyoruz. Patlıcanları yarı kıvamda kızartıyoruz.
Anne Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Tuz ve karabiber koyuyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Renkli Erişteli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Fesleğen Soslu Kaşarlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz ve soğanı rendeliyoruz.
Köfteli Ali Nazik
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Tuz, karabiber ve kimyon koyup yoğuruyoruz. Galeta unuyla kıvamını ayarlıyoruz.
Kiremitte Kaşarlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanını rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz.
Humuslu Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı ve kuyruk yağını büyük bir doğrama tahtasına alıyoruz. Zırla incecik kıyıp birleştiriyoruz. Zırh yoksa satırla da yapabiliriz. Ama kuyruk yağının kıymayla iyice özleşmesi gerekiyor.
Kiremitte Ispanaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: Ispanak yapraklarını doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve ıspanakları soteliyoruz.
Somon Köfte
HAZIRLANIŞI: Somonu satırla ince ince kıyıyoruz. Bayat ekmeği ufalıyoruz. Taze soğanı ve maydanozu da incecik kıyıyoruz. Bütün malzemeleri harmanlıyoruz.
Şişte Patlıcan Dizmesi
Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz.
Kaşarlı Milföylü Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Beşamel Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Püresi için, patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Patatesleri suda haşlıyoruz, tuzunu atıyoruz.
  • YORUMLAR