Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
İzmir Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğrayarak ilave ediyoruz. Bayat ekmeğin kabuklarını ince ince kesip ayırıyoruz. Bir kaseye su koyuyoruz. Ekmeği batırıp ıslatıyoruz ve çıkarıp sıkıyoruz.

Köfte harcının üzerine ufalayarak ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. İyice özdeşleşene kadar yoğuruyoruz. Köfte harcından parçalar koparıyoruz ve parmak şekli veriyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine köfteleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri doyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Patates dilimlerini çöp şişlere geçiriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Bir kaseye sıvıyağ döküyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atıp karıştırıyoruz. Patateslerin üzerine karışımı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Tavaya sıvıyağı döküp, salçayı kavuruyoruz. Su ekleyerek kaynatıyoruz. İçine defne yaprağı ve tane karabiber atıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Köfteyi tam kıvamda pişmeden fırından çıkarıyoruz. Cam fırın kabına aralıklı olarak diziyoruz. Biberleri ve domatesleri parmak parmak doğruyoruz ve köftelerin aralarına diziyoruz. Kaynayan sosu da üzerine gezdirerek döküyoruz. Tekrar 180 derecelik fırına koyarak pişiriyoruz.

İZMİR KÖFTESİ

450 gr. kıyma
1 yumurta
1 soğan
1 tutam maydanoz
yarım bayat ekmek
tuz
karabiber


SOSU İÇİN:

sıvıyağ
salça
su
tane karabiber
defne yaprağı


ÜZERİ İÇİN:

domates
biber
patates
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
izmir köftesi,oktay usta izimir köftesi tarifi, izmir köfte,
Benzer Tarifler
Kafesli Pilavlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, pirinci iyice yıkayıp süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz ve dolmalık fıstığı kavuruyoruz. Fıstıklar sararınca soğanı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Patlıcanlı Tepsi Köftesi
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz, iri doğruyoruz. Sıvıyağda kızartıyoruz. Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz.
Anne Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Tuz ve karabiber koyuyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Renkli Erişteli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Anne Köftesi
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz, karışıma ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Yarım bayat ekmeğin kabuk kısmını soyuyoruz. Suya batırıp ıslatıyoruz ve sünger gibi sıkıyoruz.
Garnitürlü Köfte
HAZIRLANIŞI: Servisi için, patatesleri iyice yıkıyoruz ve iki uzun yanına çöp şiş koyuyoruz ve bıçakla ince ince doğruyoruz ama diplerini koparmıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine patatesleri diziyoruz.
Mantarlı Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup iyice yoğuruyoruz.
Köfteli Şehriye Güveci
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz. Tuz, karabiberive kekik atıyoruz.
Sebzeli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup yoğurmaya başlıyoruz.
Soslu Ispanaklı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için galeta unu serpiyoruz ve yoğuruyoruz. Ispanak yapraklarını doğruyoruz, sarımsağı da küçük küçük doğruyoruz.
Köz Patlıcanlı Dürüm Köfte
Kıymayı karıştırma alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atarak yoğurmaya başlıyoruz. Az galeta unu serpiyoruz ve köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız harçtan ufak parçalar koparıyoruz,
Fıstıklı Kuzu Kebabı
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tahta üzerine eti ve kuyruk yağını koyarak zırhtan geçiriyoruz.
  • YORUMLAR