Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Ispanaklı Bazlama
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
1 tatlı k. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 demet ıspanak
2 soğan
100 gr. beyaz peynir
50 gr. pastırma
zeytinyağı
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortaya yaşmayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Yaş mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurun üzerini streç filmle kapatıyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, ıspanakları doğruyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı soteliyoruz. Peşinden ıspanağı ilave ediyoruz. Pastırmayı doğrayıp harca ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımızı süzgece alıyoruz ve suyunu süzdürüyoruz.

Harcımız soğuyunca içine beyaz peyniri ufalayıp karıştırıyoruz. Mayalanan hamuru tezgaha koyup üzerine bastırarak biraz büyütüyoruz. Ortasına iç harcı koyuyoruz, hamurun kenarlarından çekiştirerek kapatıyoruz. Tamamen kapattıktan sonra merdaneyle patlatmadan büyütüyoruz. Ocak üstünde gözleme aparatında ya da büyük bir teflon tavada çevirerek pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ıspanak,bazlama,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Sucuklu Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu ve kaşar peyniri küp doğruyoruz.
Biberli Susamlı Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavada Gül Böreği
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Kaymağı eritiyoruz. Kaymak yerine tereyağı da kullanabiliriz.
Kürdan Böreği
HAZIRLANIŞI: Pastırmayı, kaşar peyniri, yeşil biberi ve maydanozu doğruyoruz.
Karışık Otlu Börek
HAZIRLANIŞI: Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz.
Peynirli Misket Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve dil peynirini rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.
Susamlı Peynirli Ekmek Böreği
HAZIRLANIŞI: Tost ekmeklerinin üzerine bıçak yardımıyla oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı sürüyoruz. Üstüne de salça sürüyoruz. Kırmızı biberi ve yeşil biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
Sucuklu Peynirli Ramazan Simidi
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Maden Sulu Börek
Maden suyu, süt, sıvıyağ ve yumurtalı karıştırma kabına koyup karıştırıyoruz. Bir yufkayı yağlanmış fırın tepsisine yayıyoruz.
Peynirli Kafes Börek
HAZIRLANIŞI: Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasına sütü döküyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz.
Patlıcanlı Gül Böreği
Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Patlıcanları minik minik doğruyoruz. Domatesleri, biberleri ve fesleğeni de küçük küçük doğruyoruz.
Sosisli Çiçek Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütünü döküyoruz.
  • YORUMLAR