Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Ispanaklı Bazlama
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
1 tatlı k. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 demet ıspanak
2 soğan
100 gr. beyaz peynir
50 gr. pastırma
zeytinyağı
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortaya yaşmayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Yaş mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurun üzerini streç filmle kapatıyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, ıspanakları doğruyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı soteliyoruz. Peşinden ıspanağı ilave ediyoruz. Pastırmayı doğrayıp harca ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımızı süzgece alıyoruz ve suyunu süzdürüyoruz.

Harcımız soğuyunca içine beyaz peyniri ufalayıp karıştırıyoruz. Mayalanan hamuru tezgaha koyup üzerine bastırarak biraz büyütüyoruz. Ortasına iç harcı koyuyoruz, hamurun kenarlarından çekiştirerek kapatıyoruz. Tamamen kapattıktan sonra merdaneyle patlatmadan büyütüyoruz. Ocak üstünde gözleme aparatında ya da büyük bir teflon tavada çevirerek pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ıspanak,bazlama,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Yufkalı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI: Tezgaha un serpiyoruz. Milföy hamurlarının 5 tanesini yanyana diziyoruz. Bir kenarlarına su sürüyoruz ve hamurları birbirinin hafif üstüne gelecek şekilde yerleştiriyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine instant mayayı ve tuzu serperek harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sıvıyağı, yoğurdu döküyoruz.
Patatesli Tavuklu Lokma Börek
HAZIRLANIŞI: Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu ve az su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
Mahlepli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve mahlepini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Fıstıklı Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz.
Hellimli Dereotlu Ekmek
Un ve ruşeymi karıştırma kabında karıştıırp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Süt, sıvıyağ ve biraz su döküyoruz.
Pırasalı Örgü Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, pırasaları kavuruyoruz.
Yuvacıklı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Patatesli Sucuklu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine de zeytinyağı ve az ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekerini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Domatesli Sucuklu Börek
İç harcı için, domatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu da küp doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Pastırmalı Ispanaklı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Ispanağı doğruyoruz. Pastırmayı ve soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, soğanı soteliyoruz.
  • YORUMLAR