Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
İslim Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Soğanları ve sarımsakları doğruyoruz. Kuzu etini de kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz. Soğan ve sarımsağı soteliyoruz. Kuşbaşını ilave ediyoruz ve sotelemeye başlıyoruz. Domates salçasını ekliyoruz. Kavurduktan sonra sıcak su veriyoruz.

Tuzunu ve karabiberini ekliyoruz. İsteğe göre defne yaprağı koyuyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Patlıcanları alacalı soyuyoruz. Kafa kısımlarını kesiyoruz ve uzunlamasına ince dilimliyoruz. Izgara tavaya az sıvıyağ koyuyoruz. Patlıcan dilimlerini çevirerek yarı kıvamda pişiriyoruz. Tezgaha üstüste iki taneyi artı şeklinde koyuyoruz. Ortalarına etli harçtan, suyunu süzerek koyuyoruz. Uçlarını katlayarak yukarda birleştiriyoruz. Yarım kesilmiş misket domates ve biber parçasını kürdana geçiriyoruz, patlıcanların ortasına batırıyoruz. Cam fırın kabına diziyoruz. Tencerede kalan sosu üzerine gezdirerek döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

İSLİM KEBABI

500 gr. kuzu eti
5 patlıcan
1 çorba k. domates salçası
1 soğan
2 diş sarımsak
sıvıyağ
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:

misket domates
2 yeşil biber
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Şaşlık Kebabı
Bonfileyi parmak parmak doğruyoruz. Soğanları iri iri dilimliyoruz. Çöp şişlere bir parça et bir parça soğan geçiriyoruz. Bu şekilde malzeme bitene kadar şişlere takıyoruz. Cam fırın kabına diziyoruz. Üzerlerine tuz, karabiber ve taze kekik yaprakları serpiyoruz.
Kuskuslu Kuzu Pirzola
HAZIRLANIŞI: Pirzolaları bir tabağa diziyoruz. Üzerine zeytinyağı döküyoruz, tuz ve karabiber atıyoruz.
Makarnalı Külbastı
HAZIRLANIŞI: Makarna için su kaynatıyoruz. İçine tuz ve zeytinyağı döküyoruz. Kaynayan suya makarnayı koyup haşlıyoruz. Makarna haşlanınca süzüyoruz.
Beef Strogonof
HAZIRLANIŞI: İlk önce 500 gr. dana bifteğŸi ince olarak kesin. Tavaya sıvıyağŸ alın.Tavaya etleri alın.Etler suyunu çekince üzerine yemeklik kesilmişŸ olan soğŸanı ilave edin
Ilık Salatalı Pirzola
HAZIRLANIŞI: Pirzolaları tepsiye diziyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. İsteğe göre taze biberiye ya da kekik yaprağı serpebiliriz. Zeytinyağı döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Etli Dürüm
HAZIRLANIŞI: Patatesleri tırtıklı kesen bıçakla parmak parmak doğruyoruz. Patatesleri çöp şişlere takıyoruz.
Kuzu Etli Enginar
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Suyunu veriyoruz. Zeytinyağı ve tuzunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Evde Kokoreç
Kokoreçleri tavaya alarak yağsız bir şekilde de pişiriyoruz. Satırla ince ince doğruyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve küçük küçük doğruyoruz.
Kuzu Etli Saray Kebabı
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye kuzu etini alıyoruz biraz sıvıyağ döküyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Ekmek Çanağında Kuzu Kebap
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz, mayayı koyuyoruz.
Pilavlı Sebzeli Hindi
HAZIRLANIŞI: Hindi göğüs etini önce dilimliyoruz sonra parmak parmak doğruyoruz.
Kuzu Kavurması
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini şerit şerit doğruyoruz. Kuyruk yağını minik minik doğruyoruz. Önce tencereye kuyruk yağını alıyoruz ve eritiyoruz.
  • YORUMLAR