Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
İslim Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kuşbaşı doğranmış kuzu etini kavuruyoruz. Soğanı, sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Eti kavurduktan sonra soğanı, sarımsağı ve salçayı tencereye ilave ediyoruz ve beraber kavuruyoruz. Etlerin boyunu geçecek kadar sıcak su veriyoruz. Domatesin birini küp doğruyoruz ve tenceremize ilave ediyoruz.

Tuzunu atıyoruz. Ocağa ızgara tavayı alarak içine sıvıyağ döküyoruz. Patlıcanları uzun ince dilimliyoruz. Tavada patlıcanları çevirerek pişiriyoruz. Yarı kıvamda pişirdiğimiz patlıcanlardan iki tanesini artı şeklinde üstüste yerleştiriyoruz.

Pişirdiğimiz etli harçtan patlıcanların birleştiği orta kısma koyuyoruz. Kenarda kalan patlıncaların etli harcın üstüne getirerek birleştiriyoruz.Ortaya kürdan batırarak açılmamasını sağlıyoruz. Kürdanın ucuna dilimlenmiş biber ve domates geçiriyoruz. Malzememiz bitene kadar bu işlemi yapıyoruz. Hazırladığımız patlıcanları cam fırın kabına diziyoruz. Pişirdiğimiz etli harcın kalan suyunu da üzerine döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz

İSLİM KEBABI

4 patlıcan
400 gr. kuzu eti
1 soğan
1 çorba k. salça
3 domates
3 yeşil biber
2 diş sarımsak
sıvıyağ
su
tuz
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Patates Püreli Soğanlı Pirzola
HAZIRLANIŞI: Izgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve pirzolaları yarı kıvamda kızartıyoruz. Soğanı piyazlık doğruyoruz.
Sebzeli Erişteli Bonfile
Kırmızı biberleri ve yeşil biberleri ayıklıyoruz. Biberleri ortadan ikiye kesiyoruz ve ince incedoğruyoruz. Kabağı ve havucu da kibrit çöpü gibi ince ince doğruyoruz.
Kurban Kavurma
Kavurma yapacağımız eti kuşbaşı doğruyoruz. Düdüklü tencereye eti koyuyoruz ve ocak üzerine alıyoruz. Kapağını kapatmadan pişirmeye başlıyoruz.
Sofranın Sultanı
Patatesleri ve havuçları soyuyoruz. Küp küp doğrayarak sıvıyağda ayrı ayrı kızartıyoruz.
Tas Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve kuşbaşı dana etini koyup kavurmaya başlıyoruz. Et suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çekince yemeklik doğradığımız soğanı koyup bir kere karıştırıyoruz.
Pastırmalı Kuru Fasulye
HAZIRLANIŞI: Soğanı, sarımsağı ve salçayı düdüklü tencerenin altına yayın. Ardından üzerine bir gece suda bekletilmiş fasulyeyi, pastırmayı, yağını ve tuzunu ayarlayın.
Etli Mantarlı Krep Bohçası
HAZIRLANIŞI: Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Derin bir tavaya biraz sıvıyağ döküyoruz ve eti sotelemeye başlıyoruz.
Kuzu Haşlama
HAZIRLANIŞI: Doğranmış kuzu kolu suda haşlıyoruz. Kaynayınca çıkan kara suyunu süzüyoruz. Tencereyi yıkayıp içine temiz sıcak su koyuyoruz ve etleri tekrar koyuyoruz.
Orman Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye 500 gr. Kuzu etini ilave edin. Kuzu eti suyunu çekene kadar kavurun. 1 adet soğanı yemeklik kesin. Etlerin üzerine ilave edin. Üzerine sarımsakları ilave edin.
Etli Dürüm
HAZIRLANIŞI: Patatesleri tırtıklı kesen bıçakla parmak parmak doğruyoruz. Patatesleri çöp şişlere takıyoruz.
Etli Islama
Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz, eti tencereye alıyoruz. Eti kavuruyoruz, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Yağını bırakınca arpacık soğanları ilave ediyoruz. Biraz kavurduktan sonra doğranmış sarımsağı da tencereye koyuyoruz. Hepsini bir kavurduktan sonra salçasını ekliyoruz.
Güveç
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Güveci ocakta ısıtıyoruz. Zeytinyağı döküyoruz. Kuzu etini koyup kavurmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR