Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
İslim Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kuşbaşı doğranmış kuzu etini kavuruyoruz. Soğanı, sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Eti kavurduktan sonra soğanı, sarımsağı ve salçayı tencereye ilave ediyoruz ve beraber kavuruyoruz. Etlerin boyunu geçecek kadar sıcak su veriyoruz. Domatesin birini küp doğruyoruz ve tenceremize ilave ediyoruz.

Tuzunu atıyoruz. Ocağa ızgara tavayı alarak içine sıvıyağ döküyoruz. Patlıcanları uzun ince dilimliyoruz. Tavada patlıcanları çevirerek pişiriyoruz. Yarı kıvamda pişirdiğimiz patlıcanlardan iki tanesini artı şeklinde üstüste yerleştiriyoruz.

Pişirdiğimiz etli harçtan patlıcanların birleştiği orta kısma koyuyoruz. Kenarda kalan patlıncaların etli harcın üstüne getirerek birleştiriyoruz.Ortaya kürdan batırarak açılmamasını sağlıyoruz. Kürdanın ucuna dilimlenmiş biber ve domates geçiriyoruz. Malzememiz bitene kadar bu işlemi yapıyoruz. Hazırladığımız patlıcanları cam fırın kabına diziyoruz. Pişirdiğimiz etli harcın kalan suyunu da üzerine döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz

İSLİM KEBABI

4 patlıcan
400 gr. kuzu eti
1 soğan
1 çorba k. salça
3 domates
3 yeşil biber
2 diş sarımsak
sıvıyağ
su
tuz
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Kuzu Haşlama
HAZIRLANIŞI: Kuzu incikleri tencereye alıyoruz. Suyunu veriyoruz ve kapağını kapatarak kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayınca suyunu süzüp etleri yıkıyoruz.
Kuzu Etli Fasulyeli Güveçler
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti ilave edip soteliyoruz. Et, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Buğdaylı Kuzu İncik
Kuzu incikleri tencereye alıyoruz. Biraz zeytinyağı döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz. Soğanı ve havucu iri doğrayıp ilave ediyoruz. Salçasını koyup karıştırıyoruz. Defn
Ispanak Beğendili Rosto
Havucu ve soğanı soyarak, iri doğruyoruz. Büyük bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Dana nuarı bütün olarak koyuyoruz. Havucunu ve soğanını ilave ediyoruz. Tane karabiber, defne yaprağı ve salçasını da koyuyoruz. Eti çevirerek kızartıyoruz. Tavadaki malzemeleri düdüklü tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz.
Şehriye Pilavlı Kuzu İncik
HAZIRLANIŞI: Tencereye kuzu incikleri koyuyoruz ve ocağa alıyoruz, yağ koymadan kızartıyoruz. Soğanları iri doğruyoruz. İnciklerin üzerine soğanı koyuyoruz, kavuruyoruz. Salçaları ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Şehriye Pilavlı Kuzu Kol
Kuzu kolun üzerine bıçakla çentikler atıyoruz ve içlerine sarımsak yerleştiriyoruz.
Güveçte Kuzu Etli Kuru Fasulye
HAZIRLANIŞI: Kuru fasulyeyi bir gün önceden suya koyuyoruz. Ertesi gün iyice şişmiş olan fasulyeleri süzüyoruz ve üzerini bir parmak geçecek kadar suyla, tencerede haşlıyoruz.
Samanyolu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi önce dilimliyoruz sonra kibritten biraz da kalın doğruyoruz. Yeşil biberleri ayıklayıp minik doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz, doğradığımız etleri ilave edip soteliyoruz.
Fırında Şehriyeli İncik
HAZIRLANIŞI: Kuzu incikleri tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz.
Kuzu Etli Enginar
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Suyunu veriyoruz. Zeytinyağı ve tuzunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Kuzu Ciğeri Kavurma
Ciğeri doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve ciğeri koyupsoteliyoruz. Soğanı ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Üç Pilavlı Kuzu Tandır
Geniş bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Kuzu incikleri tencereye diziyoruz. Alt üst çevirerek biraz kızartıyoruz.
  • YORUMLAR