Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
İncir Reçeli
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

50 adet İncir
1 kg Toz Şeker
1 adet Limon Suyu
3,5 Su Bardağı Su

HAZIRLANIŞI:

Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz.

İncirlerin kabuklarını çok ince soyarsak, acısı kalacaktır. Kabuklarını soyduğumuz incirleri bir tencereye alıyoruz. Üzerini geçeçek kadar su koyup, bir müddet haşlıyoruz. Haşladığımız incirleri süzgece alıyoruz. Suyunu süzdürüp, üzerilerine havlu peçete kapatıyoruz.

Hafiften bastırarak incirleri kuruluyoruz. Ocakta kaynayıp, kıvamın alan şerbetin üzerine incirleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Reçelin kıvamı koyulaşıp, bal gibi kıvam aldıktan sonra üzerine 1 limonun suyunu sıkıp, ialve ediyoruz.

2 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kavanozlara dolduruyoruz. Reçelin kapağını soğumadan kapatmıyoruz. Hazırladığımız reçelleri güneş görmeyen bir odada saklıyoruz.

Burada önemli bir nokta belirtmek gerekirse; reçelin küflenmemesi için, kavanozun kapağına uygun yağlı kağıt kesiyoruz. Zeytinyağı sürüyoruz. Reçel iyice soğuduktan sonra önce yağlı kağıdı kavanozun ağzına kapatıyoruz. Ardından da kavanozun kapağını kapatıyoruz.
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
incir,reçel,oktay usta,oktayusta,incir reçeli,reçel tarifi,
Benzer Tarifler
İncir Reçeli
Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz
Mor Lahana Turşusu
HAZIRLANIŞI: Yıkanmış mor lahanayı ince bir şekilde doğruyoruz. Biraz tuz serpip harmanlıyoruz. Cam bir kavanoza koyuyoruz.
Kornişon Turşusu
HAZIRLANIŞI: Salatalıkların sap kısımlarını kesiyoruz ve bıçak ucuyla hafif deliyoruz. 3litrelik cam kavanozun zeminine önce 1 avuç nohut atıyoruz.
Üzüm Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Yıkamış olduğumuz yeşil ve kırmızı üzümleri salkım salkım 3 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Patlıcanlı Turşusu
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları haşlayıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıdıktan sonra ortalarını kesip yatırıyoruz. Yeşil domates, beyaz lahana, havuç ve sarımsağı küçük bir şekilde doğrayıp harmanlıyoruz.
Osmanlı Çileği Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri ayıklayıp yıkıyoruz. Tencereye önce çilekleri koyuyoruz, üzerine toz şekeri döküyoruz ve bir gece önceden bu şekilde bekletiyoruz.
Şeftali Konservesi
HAZIRLANIŞI: Şekerimizler suyumuzu tencerenin içine koyup güzelce kaynatmaya baslıyoruz. Bu aradada şeftalilerimizin kabuklarını soyarak iki tarafa bölüyoruz. Şeftalilerin çekirdeklerinize çıkararak kavanozların içine yarım şeftali sığacak şekilde üst üste diziyoruz.
Pratik Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri orta boy olarak alıp, saplarını ayıklıyoruz. İyice yıkıyoruz. Daha sonrasında geniş bir tencereye çilekleri alıyoruz.
Kayısı Reçeli
Kayısıları ortadan ikiye bölüp çekirdeklerinden ayırın. Tencereye tozşeker ve suyu alıp şerbet gibi kaynatın. İçine kayısıları ekleyin. Sıcak sıcak kavanozlara doldurun. Ağzını kapatın.
Turunçgil Reçeli
HAZIRLANIŞI: Toplam 2,5 kg olan turunçgiller ve 1 adet limonun kabuklarını soyun. Net 2 kg turunçgil elde edin. Turunçgilleri küp olarak kesin. Tencereye turunçgilleri ilave edin.
Elma Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Elmaları sapını, çekirdeğini ayırmadan 4'e bölüyoruz ve 5 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Alıç Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Alıçları yıkıyoruz ve 3 litrelik kavanoza dolduruyoruz. Doldururken elimizle hafif eziyoruz.
  • YORUMLAR