Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
İncir Reçeli
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

50 adet İncir
1 kg Toz Şeker
1 adet Limon Suyu
3,5 Su Bardağı Su

HAZIRLANIŞI:

Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz.

İncirlerin kabuklarını çok ince soyarsak, acısı kalacaktır. Kabuklarını soyduğumuz incirleri bir tencereye alıyoruz. Üzerini geçeçek kadar su koyup, bir müddet haşlıyoruz. Haşladığımız incirleri süzgece alıyoruz. Suyunu süzdürüp, üzerilerine havlu peçete kapatıyoruz.

Hafiften bastırarak incirleri kuruluyoruz. Ocakta kaynayıp, kıvamın alan şerbetin üzerine incirleri ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Reçelin kıvamı koyulaşıp, bal gibi kıvam aldıktan sonra üzerine 1 limonun suyunu sıkıp, ialve ediyoruz.

2 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Reçelin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kavanozlara dolduruyoruz. Reçelin kapağını soğumadan kapatmıyoruz. Hazırladığımız reçelleri güneş görmeyen bir odada saklıyoruz.

Burada önemli bir nokta belirtmek gerekirse; reçelin küflenmemesi için, kavanozun kapağına uygun yağlı kağıt kesiyoruz. Zeytinyağı sürüyoruz. Reçel iyice soğuduktan sonra önce yağlı kağıdı kavanozun ağzına kapatıyoruz. Ardından da kavanozun kapağını kapatıyoruz.
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
incir,reçel,oktay usta,oktayusta,incir reçeli,reçel tarifi,
Benzer Tarifler
Kornişon Turşusu
HAZIRLANIŞI: Salatalıkların sap kısımlarını kesiyoruz ve bıçak ucuyla hafif deliyoruz. 3litrelik cam kavanozun zeminine önce 1 avuç nohut atıyoruz.
Mor Lahana Turşusu
HAZIRLANIŞI: Yıkanmış mor lahanayı ince bir şekilde doğruyoruz. Biraz tuz serpip harmanlıyoruz. Cam bir kavanoza koyuyoruz.
Portakal Reçeli
Portakalların kabuklarını rendeliyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz, sonra küçük doğruyoruz.
Pratik Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri orta boy olarak alıp, saplarını ayıklıyoruz. İyice yıkıyoruz. Daha sonrasında geniş bir tencereye çilekleri alıyoruz.
Havuç Reçeli
HAZIRLANIŞI: 1 kg havuzun kabuklarını soyun. Havuçları rendeleyin. Tencereye rendelenmiş havuçları ilave edin. 2 adet portakal, 2 greyfurt sıkın. Tencereye havuçların üzerine portakal suyu ve greyfurt suyunu ilave edin. Üzerine 2 adet elmayı rendeleyin.
Kırmızı Biber Sos
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberlerin çekirdeklerini ayıklayıp, rondodan geçiriyoruz. Rondoda püre haline gelen biberleri tencereye alıyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte arada karıştırarak pişiriyoruz
Patlıcanlı Turşusu
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları haşlayıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıdıktan sonra ortalarını kesip yatırıyoruz. Yeşil domates, beyaz lahana, havuç ve sarımsağı küçük bir şekilde doğrayıp harmanlıyoruz.
Elma Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Elmaları sapını, çekirdeğini ayırmadan 4'e bölüyoruz ve 5 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Kivi Reçeli
Kivileri soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Tencereye 2 su bardağı su döküyoruz.
Portakal Reçeli
HAZIRLANIŞI: Tırtıklı bıçakla portakalların üstünden bastırarak geçiyoruz ve portakalın gazını çıkarıyoruz.
Ayva Reçeli
HAZIRLANIŞI: Ayvaların kabuklarını soyun. Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin. Tencereye 1,5 litre suyu alın. Tencereye rendelenmiş ayvaları ilave edin. Ayvanın çekirdeklerini de ilave edin.
Karışık Turşu
HAZIRLANIŞI: Kornişon salatalıkları, soyulmuş havuçları, kırmızı ve yeşil biberleri dilimliyoruz. Lahanayı çok ince olmayacak şekilde doğruyoruz.
  • YORUMLAR