Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Hünkar Beğendi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve etleri ilave ederek sotelemeye başlıyoruz. Et suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz, tencereye ilave ediyoruz. Etlerle beraber kavuruyoruz.

Salçasını, defne yaprağını ve tane karabiberini ekliyoruz. Az sıcak su ekliyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Beğendisi için, unu ve tereyağını yayvan bir tencereye koyarak kavuruyoruz. Közlenmiş patlıcanı doğruyoruz. Unun kokusu çıkınca patlıcanları ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Sütü azar azar ilave ediyoruz, bir yandan da karıştırıyoruz. Kaşar peynirini rendeliyoruz. Muskat cevizini rendeliyoruz, tuzunu atıyoruz. Kaşar rendesini ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Servis tabağına beğendiyi döküyoruz. Üzerine de etli harcı dökerek servis ediyoruz.

HÜNKAR BEĞENDİ

500 gr. dana eti
3 yeşil biber
2 domates
2 çorba k. salça
1 soğan
3 diş sarımsak
2 dal defne yaprağı
1 çay k. tane karabiber
sıvıyağ
su

BEĞENDİSİ İÇİN:

2 su b. süt
5 közlenmiş patlıcan
2,5 çorba k. un
100 gr. kaşar peyniri
1 çorba k. tereyağı
tuz
muskat
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Hindi Tandırlı Kestane Pilav
HAZIRLANIŞI: Döküm tenceremizi ya da güvecimizi ocak üstünde ısıtıyoruz.
Sebzeli Kavurmalı Bazlama
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
İslim Kebabı
Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kuşbaşı doğranmış kuzu etini kavuruyoruz.
Kuzu Etli Enginar
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Suyunu veriyoruz. Zeytinyağı ve tuzunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Güveç
HAZIRLANIŞI: Güveci ocak üzerinde ısıtıyoruz. Biraz zeytinyağı döküyoruz ve kuşbaşı kuzu etini ilave edip soteliyoruz.
Etli Islama
Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz, eti tencereye alıyoruz. Eti kavuruyoruz, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Yağını bırakınca arpacık soğanları ilave ediyoruz. Biraz kavurduktan sonra doğranmış sarımsağı da tencereye koyuyoruz. Hepsini bir kavurduktan sonra salçasını ekliyoruz.
Şehriyeli Sebzeli Fajita
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, tencereye biraz sıvıyağ döküp arpa şehriyeyi koyuyoruz ve kavuruyoruz.
Fırın Sebzeli Pirzola
HAZIRLANIŞI: Patates ve havuçları soyuyoruz. Biberleri ayıklıyoruz. Mantarı, biberi, patatesi, havucu, kabağı iri küp şeklinde doğruyoruz. Sarımsakları ve biberiyeleri doğruyoruz.
Püreli Kuzu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye kuşbaşı kuzu etini koyuyoruz ve soteliyoruz. Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Etler, suyunu bırakıp çekince soğan ve sarımsağı ekliyoruz.
Yufkada Beyti
Yeşil biberleri, kırmızı biberi ve sarımsağı ince ince doğruyoruz.
Kuzu Etli Patlıcan Yuvası
Patlıcanları uzunlamasına dilimliyoruz. Fırın kabına yanyana diziyoruz. Üzerine sıvıyağ döküyoruz.
Beef Strogonof
HAZIRLANIŞI: İlk önce 500 gr. dana bifteğŸi ince olarak kesin. Tavaya sıvıyağŸ alın.Tavaya etleri alın.Etler suyunu çekince üzerine yemeklik kesilmişŸ olan soğŸanı ilave edin
  • YORUMLAR