Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Hünkar Beğendi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve etleri ilave ederek sotelemeye başlıyoruz. Et suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz, tencereye ilave ediyoruz. Etlerle beraber kavuruyoruz.

Salçasını, defne yaprağını ve tane karabiberini ekliyoruz. Az sıcak su ekliyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Beğendisi için, unu ve tereyağını yayvan bir tencereye koyarak kavuruyoruz. Közlenmiş patlıcanı doğruyoruz. Unun kokusu çıkınca patlıcanları ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Sütü azar azar ilave ediyoruz, bir yandan da karıştırıyoruz. Kaşar peynirini rendeliyoruz. Muskat cevizini rendeliyoruz, tuzunu atıyoruz. Kaşar rendesini ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Servis tabağına beğendiyi döküyoruz. Üzerine de etli harcı dökerek servis ediyoruz.

HÜNKAR BEĞENDİ

500 gr. dana eti
3 yeşil biber
2 domates
2 çorba k. salça
1 soğan
3 diş sarımsak
2 dal defne yaprağı
1 çay k. tane karabiber
sıvıyağ
su

BEĞENDİSİ İÇİN:

2 su b. süt
5 közlenmiş patlıcan
2,5 çorba k. un
100 gr. kaşar peyniri
1 çorba k. tereyağı
tuz
muskat
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Etli Dürüm
HAZIRLANIŞI: Lavaşı için; unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Püreli Antrikot
Dana antrikotu dilim dilim doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve etleri yüksek ısıda çevirerek mühürlüyoruz. Dikdörtgen cam fırın kabına etleri diziyoruz. Soğanı ve havucu iri doğruyoruz ve aynı tavaya koyup soteliyoruz.
Ekmek Çanağında Kuzu Kebap
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz, mayayı koyuyoruz.
Püreli Kıyma Kebabı
HAZIRLANIŞI: Püre için, patatesleri soyuyoruz, küçük küp şeklinde doğruyoruz ve haşlıyoruz.
Hindi Tandırlı Kestane Pilav
HAZIRLANIŞI: Döküm tenceremizi ya da güvecimizi ocak üstünde ısıtıyoruz.
Sebzeli Kafes Pirzola
HAZIRLANIŞI: Patatesleri ve havuçları iri doğruyoruz. Bir kaseye alıyoruz. Arpacık soğanı da ilave ediyoruz.
Sebzeli Ciğer Kızartma
Ciğeri küçük küpler şeklinde doğrayıp suyunu süzüyoruz. Soyulmuş havuç ve pataesi küp küp doğruyoruz.
Kabak Beğendili Kuzu Pirzola
HAZIRLANIŞI: Beğendisi için, kabakları tavaya rendeliyoruz. Sıvıyağla kavuruyoruz. Tencerede tereyağıyla unu kavuruyoruz. Yumuşayan kabağı beğendi tenceresine alıyoruz
Etli Sebzeli Güveçler
HAZIRLANIŞI: Mantarları dörde bölüyoruz. Kırmızı biberi ve köy biberlerini ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz. Sarımsakları doğruyoruz. Tencereye doğranmış kuzu kaburgayı alıyoruz ve sotelemeye başlıyoruz.
Sacda Et Ziyafeti
HAZIRLANIŞI: Kuzu külbastı etini şerit şeklinde doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve etleri soteliyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Etler suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz.
Sac Kavurma
Kuzu etini küçük küpler halinde doğruyoruz. Biraz sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz.
Sebzeli Kağıt Kebabı
Havuç, kabak ve patatesi soyup parmak şeklinde doğrayıp sıvıyağ, tuz, biberiye ve karabiber ile ayrı ayrı harmanlıyoruz.
  • YORUMLAR