Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hindistan Cevizli Kurabiye
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu, pudra şekerini, kakaoyu, kabartma tozunu ve vanilyayı karıştırma kabına eliyoruz. Elimizle karıştırdıktan sonra ortasına bir havuz açıyoruz. Havuzun içine, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.

Yumurtaları kırıyoruz. Ortadan yağı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. İç dolgusu için, hindistan cevizini ayrı bir kaseye döküyoruz. Üzerine toz şekeri döküp, yumurta akını ilave ediyoruz. İyice yoğuruyoruz. Hamurumuzdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz.

Elimizle hamurun üzerine bastırarak hafif büyütüyoruz. İç dolgusundan da parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Açtığımız hamurların içine dolgu malzemesini koyuyoruz ve etrafını hamurla kapatıyoruz, hamurumuzu tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine hamurları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Frambuazlı damla çikolatayı ben mari usulü buharda eritiyoruz. Erimiş çikolatayı, yağlı kağıttan külah yapıyoruz ve içine dolduruyoruz. Kurabiyelerin üzerine çikolata sıkarak servis ediyoruz.

HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE

3 su b. un
1 su b. pudra şekeri
150 gr. tereyağı
2 yumurta
1 çorba k. kakao
1 pk. vanilya
yarım pk. kabartma tozu

İÇ DOLGUSU İÇİN:

2 su b. hindistan cevizi
1 yumurta akı
2 çorba k. toz şeker

ÜZERİ İÇİN:

frambuazlı çikolata
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Islak Kurabiye
Şerbeti için, şekeri, sütü ve suyu tencereye döküyoruz. Şeker eriyip kaynayınca altını kapatıyoruzve şerbeti soğumaya bırakıyoruz.
Kapuçinolu Cheesecake
HAZIRLANIŞI: Yulaflı bisküviyi doğrayıcıdan geçiriyoruz. İçine eritilmiş tereyağını ve kapuçinoyu koyup karıştırıyoruz.
Çikolata Soslu Kremalı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Muzlu Kremalı Kek
HAZIRLANIŞI: Kek kalıbını margarin ya da tereyağıyla iyice yağlıyoruz. İçine toz fındığı döküyoruz ve kalıbın tamamına yapışmasını sağlıyoruz. Kalan toz fındığı kekin harcına katmak için ayırıyoruz.
Şoko Top
HAZIRLANIŞI: Petibör bisküvileri toz haline getiriyoruz. Kakaosunu, kırılmış antep fıstığı ve cevizi ilave ediyoruz.
Kekli Kremalı Tatlı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu döküyoruz tekrar çırpıyoruz. Kabartma tozunu, kakaoyu, unu ilave edip çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Kahveli Sufle
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolatayı cam kaseye koyuyoruz. Kaseyi de buhar üstüne oturtup ben mari usulü erimeye bırakıyoruz.
Böğürtlenli Mini Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz, mikserle çırpıyoruz.
Kırmızı Kadife Mini Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Mantolu Kek
Baton kek kalıbını yumuşak margarin ile yağlıyoruz. Susam ve çörekotu serpiyoruz. Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz. Sütü, sıvıyağı döküyoruz ve çırpıyoruz.
Hindistan Cevizli Kurabiye
Unu, pudra şekerini, kakaoyu, kabartma tozunu ve vanilyayı karıştırma kabına eliyoruz. Elimizle karıştırdıktan sonra ortasına bir havuz açıyoruz.
Hindistan Cevizli Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları ve toz şekeri karıştırma kabına alıp mikser ile 3-4 dakika çırpıyoruz. Süt, sıvıyağ, vanilya, kabartma tozu, toz fındık, yeşil fıstık ve 9 çorba kaşığı tepeleme unu koyup karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR