Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hindistan Cevizli Kurabiye
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu, pudra şekerini, kakaoyu, kabartma tozunu ve vanilyayı karıştırma kabına eliyoruz. Elimizle karıştırdıktan sonra ortasına bir havuz açıyoruz. Havuzun içine, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.

Yumurtaları kırıyoruz. Ortadan yağı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. İç dolgusu için, hindistan cevizini ayrı bir kaseye döküyoruz. Üzerine toz şekeri döküp, yumurta akını ilave ediyoruz. İyice yoğuruyoruz. Hamurumuzdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz.

Elimizle hamurun üzerine bastırarak hafif büyütüyoruz. İç dolgusundan da parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Açtığımız hamurların içine dolgu malzemesini koyuyoruz ve etrafını hamurla kapatıyoruz, hamurumuzu tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine hamurları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Frambuazlı damla çikolatayı ben mari usulü buharda eritiyoruz. Erimiş çikolatayı, yağlı kağıttan külah yapıyoruz ve içine dolduruyoruz. Kurabiyelerin üzerine çikolata sıkarak servis ediyoruz.

HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE

3 su b. un
1 su b. pudra şekeri
150 gr. tereyağı
2 yumurta
1 çorba k. kakao
1 pk. vanilya
yarım pk. kabartma tozu

İÇ DOLGUSU İÇİN:

2 su b. hindistan cevizi
1 yumurta akı
2 çorba k. toz şeker

ÜZERİ İÇİN:

frambuazlı çikolata
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Meyveli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri, vanilyayı ve kabartma tozunu koyup ortasını havuz gibi açıyoruz.
Limonlu Zencefilli Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Rengi beyazlayıp köpürünce sıvıyağı ve sütü döküyoruz, mikserle çırpıyoruz.
Dolgu Kremalı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküp mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Yaban Mersinli Cheesecake
HAZIRLANIŞI: Bisküvileri doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz. Tereyağını kaseye koyuyoruz ve buhar üstünde eritiyoruz. Eriyen tereyağını bisküviyle karıştırıyoruz. Yuvarlak pasta çemberinin altını yağlı kağıtla kapatıyoruz.
Bisküvili Ekmek Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kızarmış ekmekleri cam fırın kabına diziyoruz. Toz şekeri çelik tencerede ertiyoruz.
Kivili Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, vanilyayı, kabartma tozunu ilave ediyoruz. Toz malzemeleri harmanlıyoruz ve ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Kestaneli Brownie
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolataları büyük cam kaseye alıyoruz. Çaydanlıkta kaynayan suyun üstüne kaseyi oturtuyoruz ve ben mari usulü eritiyoruz. Toz şekeri ilave edip biraz daha karıştırıyoruz.
Kivili Tart
HAZIRLANIŞI: Hamuru hazırlamak için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, kabartma tozunu ve vanilyayı koyup harmanlıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave edip yumurtayı üzerine kırıyoruz.
Düğme Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Çikolatalı Irmak Kek
Tereyağını ve çikolatayı geniş bir kaseye koyuyoruz. Buhar üzerine oturtarak ben mari usulü eritiyoruz, bir yandan da karıştırıyoruz.
Mısır Gevrekli Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Nişastayı, unu, pudra şekerini, vanilyayı ve kabartma tozunu karıştırma kabına alıyoruz.
Muzlu Karamelli Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Vanilyayı, kabartma tozunu ve pudra şekerini ilave edip harmanlıyoruz.
  • YORUMLAR