Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hindistan Cevizli Kurabiye
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu, pudra şekerini, kakaoyu, kabartma tozunu ve vanilyayı karıştırma kabına eliyoruz. Elimizle karıştırdıktan sonra ortasına bir havuz açıyoruz. Havuzun içine, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.

Yumurtaları kırıyoruz. Ortadan yağı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. İç dolgusu için, hindistan cevizini ayrı bir kaseye döküyoruz. Üzerine toz şekeri döküp, yumurta akını ilave ediyoruz. İyice yoğuruyoruz. Hamurumuzdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz.

Elimizle hamurun üzerine bastırarak hafif büyütüyoruz. İç dolgusundan da parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Açtığımız hamurların içine dolgu malzemesini koyuyoruz ve etrafını hamurla kapatıyoruz, hamurumuzu tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine hamurları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Frambuazlı damla çikolatayı ben mari usulü buharda eritiyoruz. Erimiş çikolatayı, yağlı kağıttan külah yapıyoruz ve içine dolduruyoruz. Kurabiyelerin üzerine çikolata sıkarak servis ediyoruz.

HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE

3 su b. un
1 su b. pudra şekeri
150 gr. tereyağı
2 yumurta
1 çorba k. kakao
1 pk. vanilya
yarım pk. kabartma tozu

İÇ DOLGUSU İÇİN:

2 su b. hindistan cevizi
1 yumurta akı
2 çorba k. toz şeker

ÜZERİ İÇİN:

frambuazlı çikolata
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Erikli Turta
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri, pirinç fındığı, vanilya ve kabartma tozunu koyup harmanlıyoruz. Ortasına yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz ve suyu döküyoruz.
Armutlu Turta
HAZIRLANIŞI: Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Fındığı doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz.
Cevizli Portakallı Cheesecake
Bisküvileri doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve bisküviyle karıştırıyoruz.
Elmalı Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, kabartma tozunu ve vanilyayı koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Aşure
HAZIRLANIŞI: Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz.
Çilekli Peykek
HAZIRLANIŞI: Pötibör bisküvileri doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz.
Mantolu Kek
Baton kek kalıbını yumuşak margarin ile yağlıyoruz. Susam ve çörekotu serpiyoruz. Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz. Sütü, sıvıyağı döküyoruz ve çırpıyoruz.
Yeşil Fıstıklı Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu, vanilyayı, pudra şekerini ve toz fındığı ilave ediyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Ayvalı İrmikli Tart
Sütü tencereye döküyoruz. İrmiği, nişastayı, vanilyayı ve şekeri ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp, kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Kirazlı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Çikolatalı Külah Kurabiye
Frambuazlı Limonlu Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar 3-4 dakika çırpıyoruz. Limonun kabuğunu rendeliyoruz.
  • YORUMLAR