Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hamsili Pilav
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yağlıyoruz ve hamsilerin sırtları tepsiye gelecek şekilde muntazam bir şekilde diziyoruz. Tepsinin zeminini kapladıktan sonra kenarlarına da diziyoruz, bir kısmı tepsinin kenarından sarkacak şekilde diziyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. İçine mısırözü yağını ve tereyağı koyuyoruz. Hepsini bir kavuruyoruz. Soğan kavrulunca salçayı ve yıkayıp süzdüğümüz pirinci de ekliyoruz, karıştırıyoruz.

Suyunu ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Maydanozu ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Pilav tam pişmeden ocaktan alıyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca dereotunu ve maydanozu pilava katıp karıştırıyoruz. Tepsiye dizdiğimiz hamsilerin üzerine tuz ve karabiber atıyoruz ve pilavı da üzerine döküp, üzerini kaşıkla düzeltiyoruz. Kalan hamsilerle de üzerini kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

HAMSİLİ PİLAV

1 kg hamsi
3 su b. pirinç
3 çorba k. tereyağı
1 çorba k. salça
1 soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Patatesli Selanik Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz. Ortasına zeytinyağını ve yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine de tuz serpiyoruz.
Hamsili Pilav
Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz.
Abant Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına kıymayı, soğanı, tuz, karabiber, kimyon ve alabildiği kadar galeta unu ile köftenizi yoğurun. Hazırladığınız köfteyi 6 bezeye ayırın.
Tavada Hamsili Pilav
Hamsileri ayıklıyoruz. Hamsilerin dışlarını mısır ununa batırıyoruz, teflon tavaya yanyana diziyoruz.
Simit Tiridi
Simit ekmeğini kopararak fırın tepsisine koyuyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz.Soğanı ve sarımsağı soteliyoruz.
Kağıtta Malatya Kebabı
HAZIRLANIŞI: Büyükçe bir yağlı kağıdı fırın kabına seriyoruz. Ortasına kuşbaşı eti ve doğranmış kaburgayı koyuyoruz. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanları ve sarımsakları koyuyoruz.
Sakarcık Kavurması
HAZIRLANIŞI: Sakarcık otunu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Tavaya tereyağını koyup eritiyoruz. Sakarcığı koyuyoruz ve biraz soteliyoruz. Yumurtaları bir kaseye kırıp karıştırıyoruz ve sakarcığın üzerine döküyoruz.
Vişneli Tavuklu Pilav
Tavuğu kaynayan suya koyuyoruz. 2 soğanı bütün olarak tencereye koyuyoruz.
Kuzu Gerdanlı Keşkek
Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzerek tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz. Dilimlenmiş kuzu gerdanı da haşlıyoruz. Suyunu süzerek ayırıyoruz. Etleri de lime lime ayırıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Sahurluk Omlet
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz, çatalla karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
Elbistan Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz.Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz.
  • YORUMLAR