Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hamsili Pilav
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yağlıyoruz ve hamsilerin sırtları tepsiye gelecek şekilde muntazam bir şekilde diziyoruz. Tepsinin zeminini kapladıktan sonra kenarlarına da diziyoruz, bir kısmı tepsinin kenarından sarkacak şekilde diziyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. İçine mısırözü yağını ve tereyağı koyuyoruz. Hepsini bir kavuruyoruz. Soğan kavrulunca salçayı ve yıkayıp süzdüğümüz pirinci de ekliyoruz, karıştırıyoruz.

Suyunu ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Maydanozu ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Pilav tam pişmeden ocaktan alıyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca dereotunu ve maydanozu pilava katıp karıştırıyoruz. Tepsiye dizdiğimiz hamsilerin üzerine tuz ve karabiber atıyoruz ve pilavı da üzerine döküp, üzerini kaşıkla düzeltiyoruz. Kalan hamsilerle de üzerini kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

HAMSİLİ PİLAV

1 kg hamsi
3 su b. pirinç
3 çorba k. tereyağı
1 çorba k. salça
1 soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Özbek Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.Unun üzerine tuzunu atıyoruz.
Abant Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına kıymayı, soğanı, tuz, karabiber, kimyon ve alabildiği kadar galeta unu ile köftenizi yoğurun. Hazırladığınız köfteyi 6 bezeye ayırın.
Boşnak Mantısı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Kırşehir Gözlemesi
Soğanları yarım piyazlık şekilde doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı ilave ediyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve ince ince doğruyoruz.
Sakarcık Kavurması
HAZIRLANIŞI: Sakarcık otunu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Tavaya tereyağını koyup eritiyoruz. Sakarcığı koyuyoruz ve biraz soteliyoruz. Yumurtaları bir kaseye kırıp karıştırıyoruz ve sakarcığın üzerine döküyoruz.
Vişneli Tavuklu Pilav
Tavuğu kaynayan suya koyuyoruz. 2 soğanı bütün olarak tencereye koyuyoruz.
Trabzon Ekmeği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ilık su koyduğumuz bir bardağa kuru maya döküp karıştırıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Selanik Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz. Ortasına zeytinyağını ve yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine de tuz serpiyoruz.
Sahurluk Omlet
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz, çatalla karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Etli Kıbrıs Dürümü
Bonfileyi şerit şerit doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup kavuruyoruz. Peşinden soğanı ilave ediyoruz ve soteliyoruz. Etin pişmesine yakın tuzunu atıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi doğrayarak kızartıyoruz. Domatesleri dilimliyoruz.
Pırasalı Boşnak Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü ve sıvıyağı döküyoruz.Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
  • YORUMLAR