Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hamsili Pilav
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yağlıyoruz ve hamsilerin sırtları tepsiye gelecek şekilde muntazam bir şekilde diziyoruz. Tepsinin zeminini kapladıktan sonra kenarlarına da diziyoruz, bir kısmı tepsinin kenarından sarkacak şekilde diziyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. İçine mısırözü yağını ve tereyağı koyuyoruz. Hepsini bir kavuruyoruz. Soğan kavrulunca salçayı ve yıkayıp süzdüğümüz pirinci de ekliyoruz, karıştırıyoruz.

Suyunu ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Maydanozu ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Pilav tam pişmeden ocaktan alıyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca dereotunu ve maydanozu pilava katıp karıştırıyoruz. Tepsiye dizdiğimiz hamsilerin üzerine tuz ve karabiber atıyoruz ve pilavı da üzerine döküp, üzerini kaşıkla düzeltiyoruz. Kalan hamsilerle de üzerini kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

HAMSİLİ PİLAV

1 kg hamsi
3 su b. pirinç
3 çorba k. tereyağı
1 çorba k. salça
1 soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Adana Kebabı
Kırmızı, yeşil biberleri doğruyoruz. Maydanozu ve kuyruk yağını da doğruyoruz ve hepsini geniş bir doğrama tahtasına koyuyoruz. Zırhla incecik yapana kadar çekiyoruz. Kıymayı da ekliyoruz ve hepsini bir çekiyoruz. Tuzunu atıyoruz ve yoğurup yuvarlıyoruz.
Kara Lahana Sarması
Tencerede su kaynatıyoruz ve kara lahanaları suya atıp 5 dakika kadar haşlıyoruz.
Boşnak Mantısı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
Mısır Ekmeği
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz. Unun üzerine kabartma tozu ve tuz serpiyoruz.
Elbistan Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz.Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz.
Çığırtma
Unu karıştırma kabına döküp ortasına havuz açıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu, unun kenar kısımlarına serpiyoruz.2 yumurtayı ortaya kırıyoruz.
Sakarcık Kavurması
HAZIRLANIŞI: Sakarcık otunu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Tavaya tereyağını koyup eritiyoruz. Sakarcığı koyuyoruz ve biraz soteliyoruz. Yumurtaları bir kaseye kırıp karıştırıyoruz ve sakarcığın üzerine döküyoruz.
Peynirli Adana Sıkması
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanları biraz soteliyoruz.
Kıymalı Kesme Mantı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortaya yumurtaları kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Kağıtta Malatya Kebabı
HAZIRLANIŞI: Büyükçe bir yağlı kağıdı fırın kabına seriyoruz. Ortasına kuşbaşı eti ve doğranmış kaburgayı koyuyoruz. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanları ve sarımsakları koyuyoruz.
Kuzu Gerdanlı Keşkek
Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzerek tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz. Dilimlenmiş kuzu gerdanı da haşlıyoruz. Suyunu süzerek ayırıyoruz. Etleri de lime lime ayırıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
  • YORUMLAR