Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Hamsili Pilav
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yağlıyoruz ve hamsilerin sırtları tepsiye gelecek şekilde muntazam bir şekilde diziyoruz. Tepsinin zeminini kapladıktan sonra kenarlarına da diziyoruz, bir kısmı tepsinin kenarından sarkacak şekilde diziyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. İçine mısırözü yağını ve tereyağı koyuyoruz. Hepsini bir kavuruyoruz. Soğan kavrulunca salçayı ve yıkayıp süzdüğümüz pirinci de ekliyoruz, karıştırıyoruz.

Suyunu ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Maydanozu ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Pilav tam pişmeden ocaktan alıyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca dereotunu ve maydanozu pilava katıp karıştırıyoruz. Tepsiye dizdiğimiz hamsilerin üzerine tuz ve karabiber atıyoruz ve pilavı da üzerine döküp, üzerini kaşıkla düzeltiyoruz. Kalan hamsilerle de üzerini kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

HAMSİLİ PİLAV

1 kg hamsi
3 su b. pirinç
3 çorba k. tereyağı
1 çorba k. salça
1 soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Etli Kıbrıs Dürümü
Bonfileyi şerit şerit doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup kavuruyoruz. Peşinden soğanı ilave ediyoruz ve soteliyoruz. Etin pişmesine yakın tuzunu atıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi doğrayarak kızartıyoruz. Domatesleri dilimliyoruz.
Kuzu Gerdanlı Keşkek
Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzerek tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz. Dilimlenmiş kuzu gerdanı da haşlıyoruz. Suyunu süzerek ayırıyoruz. Etleri de lime lime ayırıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Kara Lahana Sarması
Tencerede su kaynatıyoruz ve kara lahanaları suya atıp 5 dakika kadar haşlıyoruz.
Urfa Kısırı
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru sıcak suyla ıslayıp yumuşamaya bırakıyoruz. Maydanozu, naneyi, taze soğanı doğruyoruz.
Peynirli Adana Sıkması
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanları biraz soteliyoruz.
Abant Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına kıymayı, soğanı, tuz, karabiber, kimyon ve alabildiği kadar galeta unu ile köftenizi yoğurun. Hazırladığınız köfteyi 6 bezeye ayırın.
Adana Kebabı
Kırmızı, yeşil biberleri doğruyoruz. Maydanozu ve kuyruk yağını da doğruyoruz ve hepsini geniş bir doğrama tahtasına koyuyoruz. Zırhla incecik yapana kadar çekiyoruz. Kıymayı da ekliyoruz ve hepsini bir çekiyoruz. Tuzunu atıyoruz ve yoğurup yuvarlıyoruz.
Arnavut Ciğeri
HAZIRLANIŞI: 2 adet patatesi küp olarak kesin. Patatesleri kızartın. 500 gr dana ciğerinin ilk önce kanını çıkartın ve süzün.
Kiraz Kavurması
HAZIRLANIŞI: Salamura kirazların fazla tuzu gidene kadar suda bekletiyoruz. Kirazların çekirdeklerin çıkarıyoruz ve elimizle ikiye ayırıyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz.
Pırasalı Boşnak Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü ve sıvıyağı döküyoruz.Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
Elbistan Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz.Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz.
  • YORUMLAR