Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fıstıklı Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

8 baklava yufkası
250 gr. tereyağı
yeşil fıstık

ŞERBETİ İÇİN:

7 su b. toz şeker
5 su b. su
yarım limon

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz. Tepsinin altında kalan düzgün yuvarlak parçaları bir kenara ayırıyoruz. Kalan yufkaları da parça parça kesiyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine parça yufkalardan üstüste koyuyoruz. Tepsinin yarısına kadar bu parça yufkaları üstüste yerleştiriyoruz. Ortaya gelince pirinç fıstığı serpiyoruz. Üstüne parça yufkalar bitene kadar seriyoruz. Kalan düzgün yuvarlak parçalardan en iyisini en üst için ayırıp, kalanı da üstüste seriyoruz. En üste düzgün parçayı koyuyoruz. Bıçağın tersiyle baklavanın kenarlarını içeri doğru ittirip sıkıştırıyoruz. Bıçakla dikkatli bir şekilde kesiyoruz.

Tereyağını eritiyoruz ve ilk sıcaklığı çıkınca pişmeye hazır baklavanın üzerine gezdirerek döküyoruz. Tereyağını iyice çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Fırından çıkardığımız baklavaya, ilk sıcaklığı çıkmış kaynarlığı geçmiş olan şerbeti gezdirerek yavaş yavaş döküyoruz. Şerbetini çektikçe yine ilave ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fıstıklı,ev,baklava,oktay usta,oktayusta,
Benzer Tarifler
İrmikli Fındıklı Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz, irmiği, toz şekeri ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Kupta Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve toz şekeri serpiyoruz. Ortaya, mayanın üzerine sıcak su döküyoruz.
Kadayıf Dolması
HAZIRLANIŞI: Kadayıftan bir sarma yapacak kadar kadayıf alıyoruz ve tezgaha seriyoruz. Bir kenarına iri kırılmış ceviz koyuyoruz.
Kivili Kremalı Haşhaşlı Tatlı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve üzerine şekeri döküyoruz. Mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Cevizli Baklava
HAZIRLANIŞI: Dikdörtgen cam fırın kabını yağlıyoruz. Zemine 2-3 yaprak baklava yufkası seriyoruz. Üzerine ceviz serpiyoruz. Yufka bitene kadar 2-3 katta bir ceviz serpiyoruz.
Çilek Soslu Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. İrmiği, vanilyayı, kabartma tozunu ve unu koyuyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Kestaneli Çiçek Baklava
HAZIRLANIŞI: Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Tahinli Kuru Baklava
Baklava yufkalarını 2'şer katlı ya da 3er katlı olacak şekilde ayırıyoruz.
Pirinçli Armutlu Tatlı
Pirinci yıkayıp, tencereye alıyoruz ve üzerine biraz su koyuyoruz. Kaynayınca içine yavaş yavaş süt koyuyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
Dil Peynirli İrmik Helvası
Tencereye az sıvıyağ koyuyoruz ve irmiği biraz kavuruyoruz. Tereyağını koyarak kavurmaya devam ediyoruz.
Şeftalili Sarma Revani
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye alıyoruz. Kaynayınca hemen kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
  • YORUMLAR