Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fıstıklı Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

8 baklava yufkası
250 gr. tereyağı
yeşil fıstık

ŞERBETİ İÇİN:

7 su b. toz şeker
5 su b. su
yarım limon

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz. Tepsinin altında kalan düzgün yuvarlak parçaları bir kenara ayırıyoruz. Kalan yufkaları da parça parça kesiyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine parça yufkalardan üstüste koyuyoruz. Tepsinin yarısına kadar bu parça yufkaları üstüste yerleştiriyoruz. Ortaya gelince pirinç fıstığı serpiyoruz. Üstüne parça yufkalar bitene kadar seriyoruz. Kalan düzgün yuvarlak parçalardan en iyisini en üst için ayırıp, kalanı da üstüste seriyoruz. En üste düzgün parçayı koyuyoruz. Bıçağın tersiyle baklavanın kenarlarını içeri doğru ittirip sıkıştırıyoruz. Bıçakla dikkatli bir şekilde kesiyoruz.

Tereyağını eritiyoruz ve ilk sıcaklığı çıkınca pişmeye hazır baklavanın üzerine gezdirerek döküyoruz. Tereyağını iyice çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Fırından çıkardığımız baklavaya, ilk sıcaklığı çıkmış kaynarlığı geçmiş olan şerbeti gezdirerek yavaş yavaş döküyoruz. Şerbetini çektikçe yine ilave ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fıstıklı,ev,baklava,oktay usta,oktayusta,
Benzer Tarifler
Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz, sıvıyağı da üzerine döküyoruz. Tel kadayıfı doğruyoruz havalandırıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen cam fırın kabına kadayıfın yarısını koyuyoruz.
Cevizli Kadayıflı Muska Tatlısı
Kafayıfı doğruyoruz, cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz. Tavaya 1 çorba kaşığı koyuyoruz ve kadayıfı kavuruyoruz.
Elmalı Şekerpare
Dolgusu için, elmaları soyup rendeliyoruz. Tavaya elmaları koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
5 çorba kaşığı şekeri tavanın zeminine dökerek karamel haline getiriyoruz. Karamel olduktan sonra 1 su bardağı suyu tavaya alıyoruz.
Vişneli Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz.
Yufkada Kadayıf Sarması
HAZIRLANIŞI: Şertbeti için; suyu, şekeri ve limonu tencereye koyup kaynatıyoruz. Şerbeti soğumaya bırakıyoruz.
Dondurmalı Vişneli İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye dolmalık fıstığı ve irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağını ve yoğurdunu koyuyoruz.
Şeftalili Sarma Revani
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye alıyoruz. Kaynayınca hemen kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
Elmalı Rulo Tatlı
HAZIRLANIŞI: Elmaları soyuyoruz ve kararmaması için hemen tavaya rendeliyoruz. Tereyağını ve toz şekerini koyuyoruz, pişirmeye başlıyoruz.
Tırtıl Tatlısı
Şerbet malzemelerini tepside kaynatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Sütü ve sıvıyağı bir kaseye döküyoruz.
  • YORUMLAR