Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fıstıklı Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

8 baklava yufkası
250 gr. tereyağı
yeşil fıstık

ŞERBETİ İÇİN:

7 su b. toz şeker
5 su b. su
yarım limon

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz. Tepsinin altında kalan düzgün yuvarlak parçaları bir kenara ayırıyoruz. Kalan yufkaları da parça parça kesiyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine parça yufkalardan üstüste koyuyoruz. Tepsinin yarısına kadar bu parça yufkaları üstüste yerleştiriyoruz. Ortaya gelince pirinç fıstığı serpiyoruz. Üstüne parça yufkalar bitene kadar seriyoruz. Kalan düzgün yuvarlak parçalardan en iyisini en üst için ayırıp, kalanı da üstüste seriyoruz. En üste düzgün parçayı koyuyoruz. Bıçağın tersiyle baklavanın kenarlarını içeri doğru ittirip sıkıştırıyoruz. Bıçakla dikkatli bir şekilde kesiyoruz.

Tereyağını eritiyoruz ve ilk sıcaklığı çıkınca pişmeye hazır baklavanın üzerine gezdirerek döküyoruz. Tereyağını iyice çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Fırından çıkardığımız baklavaya, ilk sıcaklığı çıkmış kaynarlığı geçmiş olan şerbeti gezdirerek yavaş yavaş döküyoruz. Şerbetini çektikçe yine ilave ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fıstıklı,ev,baklava,oktay usta,oktayusta,
Benzer Tarifler
Fındıklı Çubuk Baklava
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tereyağını tavada eritiyoruz.
Ceviz Krokanlı Kabak Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kabağı dilimliyoruz ve soyuyoruz. Dilimleri de küp küp doğruyoruz ve tencereye koyuyoruz.
Çift Fındıklı Pare
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz, yoğurdu koyuyoruz ve elimizle karıştırıyoruz. İrmiği, pudra şekerini, toz fındığı koyup yoğuruyoruz.
Tahinli Kuru Baklava
Baklava yufkalarını 2'şer katlı ya da 3er katlı olacak şekilde ayırıyoruz.
Limonlu Kremalı Puf Tatlı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Pekmezli Tahinli Kabak Tatlısı
Kara kabağı yıkıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz.
Cevizli Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yumurtaları kırıyoruz.
Kupta Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve toz şekeri serpiyoruz. Ortaya, mayanın üzerine sıcak su döküyoruz.
Tepside Kadayıf Bastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tepsimizi tereyağıyla yağlıyoruz. Bütün yeşil fıstık koyuyoruz. Kadayıfları kesiyoruz ve elimizle birbirinden ayırarak ufalıyoruz.
Çikolatalı Lokma
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıp mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz ve toz şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine az su döküyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağını ve yoğurdunu koyuyoruz.
Kelebekli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Şerbeti için, şekeri ve suyu tencere koyuyoruz. Limonun suyunu sıkıp limonu da içine atarak kaynatıyoruz. Kaynayınca 7-8 dakika daha kaynatıyoruz ve altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz.
  • YORUMLAR