Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fıstıklı Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

8 baklava yufkası
250 gr. tereyağı
yeşil fıstık

ŞERBETİ İÇİN:

7 su b. toz şeker
5 su b. su
yarım limon

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz. Tepsinin altında kalan düzgün yuvarlak parçaları bir kenara ayırıyoruz. Kalan yufkaları da parça parça kesiyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine parça yufkalardan üstüste koyuyoruz. Tepsinin yarısına kadar bu parça yufkaları üstüste yerleştiriyoruz. Ortaya gelince pirinç fıstığı serpiyoruz. Üstüne parça yufkalar bitene kadar seriyoruz. Kalan düzgün yuvarlak parçalardan en iyisini en üst için ayırıp, kalanı da üstüste seriyoruz. En üste düzgün parçayı koyuyoruz. Bıçağın tersiyle baklavanın kenarlarını içeri doğru ittirip sıkıştırıyoruz. Bıçakla dikkatli bir şekilde kesiyoruz.

Tereyağını eritiyoruz ve ilk sıcaklığı çıkınca pişmeye hazır baklavanın üzerine gezdirerek döküyoruz. Tereyağını iyice çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Fırından çıkardığımız baklavaya, ilk sıcaklığı çıkmış kaynarlığı geçmiş olan şerbeti gezdirerek yavaş yavaş döküyoruz. Şerbetini çektikçe yine ilave ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fıstıklı,ev,baklava,oktay usta,oktayusta,
Benzer Tarifler
Zülbiye Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü ve suyu tencereye alıyoruz, unu ve zeytinyağını da ekleyerek karıştırıyoruz ve orta ateşte pişiriyoruz. Pişirilen karışıma 2 yumurta ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz.
Mısır Unlu Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Rulo Şöbiyet Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kaymağı için, sütü, irmiği ve vanilyayı çelik tencereye koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Cevizli Benekli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığındaki tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve karıştırıyoruz. İrmiği döküyoruz ve karıştırıyoruz.
Mısır Unlu Tatlı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekerle beraber iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Portakallı Fındıklı Sarma Tatlı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, irmiği, hindistan cevizini, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Gül Tatlısı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Malzemeleri karıştırıyoruz.
Limonlu Kremalı Puf Tatlı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Çift Cevizli Tatlı
Şerbet malzemelerini tencereye alıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
Kıbrıs Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sıvıyağı ilave edip karıştırıyoruz.
Kadayıf Dolması
Önce şerbeti için suyu kaynatıyoruz.Kaynayan suyun üzerine toz şekeri döküp iyice kıvam alana kadar kaynatıp soğumaya bırakıyoruz.
Konya Usulü Sac Arası
Şerbet malzemelerini bir tencereye koyarak kaynatıyoruz. Yufkaları tezgaha yayıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve yufkaya sürüyoruz. Yufkayı ikiye katlıyoruz. Tavada hafif erittiğimiz kaymağı yufkanın geniş kenarına sürüyoruz ve kaymağın üzerini katlayıp kalanını parmaklarımızla büzüştürerek topluyoruz.
  • YORUMLAR