Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.

Tereyağını tavada eritiyoruz, içine sıvıyağ katıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz ve üzerine yağ karışımından sürüyoruz. Üzerine bir yufka daha seriyoruz. Tekrar yağ karışımından sürüyoruz. Yufkayı 6 eşit üçgen şeklinde kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kenarlarına domatesli biberli sostan koyuyoruz. Birer dilim pastırma koyuyoruz.

Üstlerine de rendelenmiş kaşardan bolca koyuyoruz. Yufkanın önce kenarlarını katlıyoruz, sonra rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine bıçakla 3 çentik atıyoruz. Üstlerine sıvıyağ sürüyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

FIRINDA SOSLU PASTIRMALI BÖREK

4 yufka
3 domates
3 yeşil biber
1 pk. pastırma
350 gr. kaşar peyniri
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri bir kaseye ufalıyoruz, içine lor peyniri de katıyoruz. Dil peyniri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da ince doğrayıp ilave ediyoruz.
Ispanaklı Örgülü Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanağı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve ıspanağı soteliyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Ispanak yumuşayınca altını kapatıyoruz.
Arası Peynirli Domatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Örgü Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve ılık suyunu döküyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz. Kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.
Peymacun
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Sucuklu Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavayı yağlıyoruz ve ilk yufkayı seriyoruz. Kenarları tavadan sarkıtıyoruz. İçine eritilmiş tereyağından biraz döküyoruz.
Dizme Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, akını hamura koyuyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup harmanlıyoruz.
Mercimekli Kıtır Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortasına zeytinyağını ve az ılık su döküp ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz.
Kalp Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR