Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.

Tereyağını tavada eritiyoruz, içine sıvıyağ katıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz ve üzerine yağ karışımından sürüyoruz. Üzerine bir yufka daha seriyoruz. Tekrar yağ karışımından sürüyoruz. Yufkayı 6 eşit üçgen şeklinde kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kenarlarına domatesli biberli sostan koyuyoruz. Birer dilim pastırma koyuyoruz.

Üstlerine de rendelenmiş kaşardan bolca koyuyoruz. Yufkanın önce kenarlarını katlıyoruz, sonra rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine bıçakla 3 çentik atıyoruz. Üstlerine sıvıyağ sürüyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

FIRINDA SOSLU PASTIRMALI BÖREK

4 yufka
3 domates
3 yeşil biber
1 pk. pastırma
350 gr. kaşar peyniri
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kaşarlı Sucuklu Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağ ve süt döküyoruz.
Pazılı Peynirli Rulo Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Kaytaz Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı da kırıyoruz.
Kalıpta Salamlı Mantarlı Börek
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve salamları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarı soteliyoruz.
Pastırmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve maden suyunu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Pırasalı Tavuklu Milföy Böreği
Tavuk butların etli kısımlarını ayırıp küp doğruyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Kırmızı biberi de küp doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince pırasaları ekliyoruz.
Kıymalı Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Biberleri minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanlar yumuşayınca kıymayı ve peşinden biberi ilave ediyoruz.
Yufkalı Milföy Börek
Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave ederek beraber kavruyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz.
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Peynirli Yumurtalı Ekmek Dolması
HAZIRLANIŞI: Dolmalık ekmeği 4 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Ekmek arası yapar gibi bir kenarını kesiyoruz ama tamamen ayırmıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, ıspanağı doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz.
Peynirli Ramazan Örgüsü
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR