Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.

Tereyağını tavada eritiyoruz, içine sıvıyağ katıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz ve üzerine yağ karışımından sürüyoruz. Üzerine bir yufka daha seriyoruz. Tekrar yağ karışımından sürüyoruz. Yufkayı 6 eşit üçgen şeklinde kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kenarlarına domatesli biberli sostan koyuyoruz. Birer dilim pastırma koyuyoruz.

Üstlerine de rendelenmiş kaşardan bolca koyuyoruz. Yufkanın önce kenarlarını katlıyoruz, sonra rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine bıçakla 3 çentik atıyoruz. Üstlerine sıvıyağ sürüyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

FIRINDA SOSLU PASTIRMALI BÖREK

4 yufka
3 domates
3 yeşil biber
1 pk. pastırma
350 gr. kaşar peyniri
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
3 Katlı Börek
HAZIRLANIŞI: Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve havucu soteliyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz. İlk yufkayı tezgaha seriyoruz.
Patatesli Rulo Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz.
Peynirli Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına un, karbonat ve tuzu koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurt ve yumurtayı da ekleyip hamurumuzu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir kapta dinlendiriyoruz.
Chicago Usulü Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pide Şöleni
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortaya zeytinyağı döküyoruz, biraz da ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Kuru Domatesli Sucuklu Örgü Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Paskalya Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Karışık Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu bir karıştırma kabına alıyoruz.Tuzu ve instant mayayı da koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortaya sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Cızbız Etli Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve az ılık suyu döküyoruz. nun üzerine de tuz serpiyoruz.
Peynirli Patetesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Tavuklu Lokma Börek
HAZIRLANIŞI: Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu ve az su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
  • YORUMLAR