Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fırında Limonlu Tavuk
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 bütün tavuk
1 çorba k. tereyağı
1 limon kabuğu rendesi
1 soğan
2 diş sarımsak
tuz
karabiber

GARNİTÜRÜ İÇİN:

mantar
biber
patates
domates
taze biberiye
tuz
karabiber
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Tereyağını bir kaseye alıyoruz. Üzerine limon kabuğu ve sarımsak rendesini ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve tavuğun her yerine sürüyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Ayırdığımız bir sarımsağı ve soğanı doğrayıp tavuğun içine koyuyoruz.

Tavuğu fırın poşetine koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Garnitürü için, mantarların saplarını koparıyoruz ve tepsiye içleri yukarı bakacak şekilde diziyoruz. Aralara yeşil biberleri bütün olarak koyuyoruz. Üstlerine tuz serpiyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Bir kaseye koyup zeytinyağı, tuz, karabiber ve bibriyeyle harmanlıyoruz. Yağlanmış fırın kabına koyarak önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına veriyoruz. Patateslerin pişmesine yakın iri dilimlenmiş domatesleri de aynı tepsiye koyuyoruz ve pişiriyoruz. Pişen sebzeleri servis tabağının kenarlarına diziyoruz. Pişirdiğimiz fırın tavuğu da poşetinden çıkarıp tabağın ortasına koyarak servis ediyoruz.
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fırın,limon,tavuk,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Sebzeli Tavuk But
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve ince yuvarlak şekilde dilimliyoruz. Patlıcan ve kabakları ince yuvarlak şekilde doğuruyoruz. Yağladığımız cam fırın kabına bir patlıcan, bir kabak, bir de patates şeklinde diziyoruz.
Makarnalı Köy Tavuğu
HAZIRLANIŞI: Köy tavuğunu fırın tepsisine koyuyoruz. Üzerine zeytinyağı döküyoruz. Tuzunu atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 2 saat kadar pişiriyoruz.
Fırında Limonlu Tavuk
Tereyağını bir kaseye alıyoruz. Üzerine limon kabuğu ve sarımsak rendesini ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve tavuğun her yerine sürüyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Ayırdığımız bir sarımsağı ve soğanı doğrayıp tavuğun içine koyuyoruz.
Tavuklu Adana
HAZIRLANIŞI: Lavaşı için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuk Dolması
Mantarı ince ince doğruyoruz. Sarımsakları ve soğanı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğan ve sarımsağı koyup soteliyoruz. Mantarı da ekliyoruz.
Tavuklu Sandviç
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıp beyazını içine koyuyoruz.
Sebzeli Fesleğenli Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Garnitürü için, patatesleri ve havuçları soyuyoruz. İri küp şeklinde doğruyoruz. Geniş bir kaseye koyuyoruz. Arpacık soğanı da ilave ediyoruz.
Püreli Külbastı Tavuk
Karıştırma kabına salçayı, yoğurdu koyup çırpma teliyle çırpıyoruz. İçine soğan ve sarımsağı rendeliyoruz.
Tavuk Şöleni
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüsleri ortadan ikiye kesiyoruz. Cam fırın kabına tavukları diziyoruz. Üzerlerine zeytinyağını döküyoruz. Tuz ve karabiberini atıyoruz.
Ispanaklı Beşamel Soslu Tavuk
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Kırmızı biberi ayıklayıp ince ince doğruyoruz. Sarımsakları da ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Mantarlı Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Soğanları, sarımsakları ve mantarı ince ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Patlıcanlı Tavuk
Tavuk butlarını bir karışŸtırma kabına alın. Tavukların üzerine sarımsağŸı ve soğŸanı rendeleyin. ܜzerine tuz ve toz şŸekeri ilave edin.
  • YORUMLAR