Fırında Limonlu Tavuk | Oktay Usta [ Resmi Web Sitesi ]
Üyelik girişi
veya


Oktay ustadan

Tavuk Yemekleri

Fırında Limonlu Tavuk

Tarif Tarihi :MALZEME LİSTESİ:

1 bütün tavuk
1 çorba k. tereyağı
1 limon kabuğu rendesi
1 soğan
2 diş sarımsak
tuz
karabiber

GARNİTÜRÜ İÇİN:

mantar
biber
patates
domates
taze biberiye
tuz
karabiber
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Tereyağını bir kaseye alıyoruz. Üzerine limon kabuğu ve sarımsak rendesini ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve tavuğun her yerine sürüyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Ayırdığımız bir sarımsağı ve soğanı doğrayıp tavuğun içine koyuyoruz.

Tavuğu fırın poşetine koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Garnitürü için, mantarların saplarını koparıyoruz ve tepsiye içleri yukarı bakacak şekilde diziyoruz. Aralara yeşil biberleri bütün olarak koyuyoruz. Üstlerine tuz serpiyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Bir kaseye koyup zeytinyağı, tuz, karabiber ve bibriyeyle harmanlıyoruz. Yağlanmış fırın kabına koyarak önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına veriyoruz. Patateslerin pişmesine yakın iri dilimlenmiş domatesleri de aynı tepsiye koyuyoruz ve pişiriyoruz. Pişen sebzeleri servis tabağının kenarlarına diziyoruz. Pişirdiğimiz fırın tavuğu da poşetinden çıkarıp tabağın ortasına koyarak servis ediyoruz.