Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fırında Limonlu Tavuk
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 bütün tavuk
1 çorba k. tereyağı
1 limon kabuğu rendesi
1 soğan
2 diş sarımsak
tuz
karabiber

GARNİTÜRÜ İÇİN:

mantar
biber
patates
domates
taze biberiye
tuz
karabiber
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Tereyağını bir kaseye alıyoruz. Üzerine limon kabuğu ve sarımsak rendesini ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve tavuğun her yerine sürüyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Ayırdığımız bir sarımsağı ve soğanı doğrayıp tavuğun içine koyuyoruz.

Tavuğu fırın poşetine koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Garnitürü için, mantarların saplarını koparıyoruz ve tepsiye içleri yukarı bakacak şekilde diziyoruz. Aralara yeşil biberleri bütün olarak koyuyoruz. Üstlerine tuz serpiyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Bir kaseye koyup zeytinyağı, tuz, karabiber ve bibriyeyle harmanlıyoruz. Yağlanmış fırın kabına koyarak önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına veriyoruz. Patateslerin pişmesine yakın iri dilimlenmiş domatesleri de aynı tepsiye koyuyoruz ve pişiriyoruz. Pişen sebzeleri servis tabağının kenarlarına diziyoruz. Pişirdiğimiz fırın tavuğu da poşetinden çıkarıp tabağın ortasına koyarak servis ediyoruz.
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
fırın,limon,tavuk,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Tavuklu Kozalı Enginar
Enginarların saplarını kesiyoruz. Üst kısmındaki koza yapraklarını da yarısına kadar kesiyoruz. Tencereye enginarları yanyana diziyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz, kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Enginarların piştiğini anlamak için, ortasındaki yaprakları çekiyoruz, kolayca gelirse yeteri kadar pişmiş
Patates Köfteli Tavuk Baget
Tavuk bagetleri geniş bir kaseye alıyoruz. Üzerine taze kekik yapraklarını koyuyoruz. Değirmen karabiber, pulbiber ve tuz atıyoruz. Sarımsağı da doğrayıp ilave ediyoruz. Zeytinyağı döküyoruz ve harmanlıyoruz. Fırın tepsisine tavukları alıyoruz. Mantarları da bütün olarak üzerine koyuyoruz.
Körili Mantarlı Tavuk
HAZIRLANIŞI: İlk olarak soğan ve sarımsağı sıvıyağda kavurun. Ardından üzerine doğranmış konserve mantarı da ekleyin. Tavuk göğsünü minik küp doğrayarak soğan, mantar karışımına ekleyin.
Ispanaklı Tavuk Rulo
Bütün tavuğun etlerini ayırıyoruz ve iri parçalara bölüyoruz. Soğanı iri iri dilimliyoruz. Kıyma makinasından geçiriyoruz.
Tavuklu Orman Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz ve kuşbaşı tavuk etini ilave edip soteliyoruz.
Tavuklu Bohça Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Kırmızı biberi küp küp doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavuk etini koyup soteliyoruz.
Tavuklu Sandviç
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıp beyazını içine koyuyoruz.
Şehriye Pilavlı Tavuk Şiş
Tavuk göğüslerini incecik doğrayarak ya da kıyma makinasından geçirerek kıyma haline getiriyoruz. İçine soğanın yarısını rendeliyoruz.
Şehriyeli Fesleğenli Tavuk
Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ ve tereyağını koyup eritiyoruz. Soğanı ve sarımsağı tencereye alarak kavuruyoruz. Arpa şehriyeyi tenceremize koyuyoruz ve kavuruyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz ve kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
Patatesli Pane Tavuk
HAZIRLANIŞI: Sütü ve maden suyunu dikdörtgen cam fırın kabına döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Tavuk göğüsleri önce ortadan ikiye kesiyoruz, sonra enden dilimliyoruz. Tavuk etlerini sütlü sosa buluyoruz ve içinde bekletiyoruz.
Baharatlı Tavuklu Patates
Tavuk göğüsleri parmak gibi doğruyoruz. Bir tabağa diziyoruz. Üzerine sütü ve maden suyunu döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Bu şekilde bekletiyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve desenli bıçakla doğruyoruz.
Kiremitte Taze Patatesli Tavuk
HAZIRLANIŞI: Taze patatesleri ortadan ikiye kesiyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. İçine zeytinyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR