• Oktay ustadan

  Tavuk Yemekleri

  Fırında Limonlu Tavuk

  Tarif Tarihi..:  MALZEME LİSTESİ:

  1 bütün tavuk
  1 çorba k. tereyağı
  1 limon kabuğu rendesi
  1 soğan
  2 diş sarımsak
  tuz
  karabiber

  GARNİTÜRÜ İÇİN:

  mantar
  biber
  patates
  domates
  taze biberiye
  tuz
  karabiber
  zeytinyağı

  HAZIRLANIŞI:

  Tereyağını bir kaseye alıyoruz. Üzerine limon kabuğu ve sarımsak rendesini ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz ve tavuğun her yerine sürüyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Ayırdığımız bir sarımsağı ve soğanı doğrayıp tavuğun içine koyuyoruz.

  Tavuğu fırın poşetine koyuyoruz ve ağzını bağlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Garnitürü için, mantarların saplarını koparıyoruz ve tepsiye içleri yukarı bakacak şekilde diziyoruz. Aralara yeşil biberleri bütün olarak koyuyoruz. Üstlerine tuz serpiyoruz.

  Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Bir kaseye koyup zeytinyağı, tuz, karabiber ve bibriyeyle harmanlıyoruz. Yağlanmış fırın kabına koyarak önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına veriyoruz. Patateslerin pişmesine yakın iri dilimlenmiş domatesleri de aynı tepsiye koyuyoruz ve pişiriyoruz. Pişen sebzeleri servis tabağının kenarlarına diziyoruz. Pişirdiğimiz fırın tavuğu da poşetinden çıkarıp tabağın ortasına koyarak servis ediyoruz.