Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Fındıklı Çikolatalı Sandviç
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 pk. vanilya
2 çorba k. toz şeker
1 yumurta
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
aldığı kadar su

KAT ARALARI İÇİN:

150 gr. tereyağı

İÇ DOLGUSU İÇİN:

sürülebilir çikolata
fındık

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve vanilyayı koyup ortasını açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan limon büyüklüğünde 14 beze koparıp yuvarlıyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle ince hamurlar açıyoruz. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış tereyağını açtığımız hamurların üzerine sürüyoruz. Hamurları 7 katlı olacak şekilde iki gruba ayırıyoruz. Merdaneyle dikkatli bir şekilde ikisini de açıyoruz. Yuvarlak bir hamur açıyoruz ve hamurları büyüklüğüne göre 6′ya ya da 8′e, pizza keser gibi kesiyoruz.

Üçgen hamurların geniş kenarından başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Hamurların ilk sıcaklığı çıkınca hepsini enlemesine ikiye kesiyoruz. Arasına çikolata sürüyoruz. Kırılmış fındık serpiyoruz ve servis ediyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,fındık,çikolata,sandviç,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Mahlepli Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, ıspanakları doğramadan, tavaya az zeytinyağıyla koyup kısa süre soteliyoruz. Suyunu bırakmadan altını kapatıyoruz. Beyaz peyniri ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kavurmalı Lokma Börek
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Süt, sıvıyağ ve yoğurdu ortaya döküp mayayı elimizle çözüyoruz.
Peynirli Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanankları ve soğanı doğruyoruz. Geniş bir karıştırma kabına alıyoruz. Ayrı bir kaseye kaşar peyniri rendeliyoruz.
Peynirli Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına un, karbonat ve tuzu koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurt ve yumurtayı da ekleyip hamurumuzu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir kapta dinlendiriyoruz.
Lokmalık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya ılık su ve biraz da zeytinyağı döküyoruz.
Ezmeli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Pastırmalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine 1 tatlı kaşığı tuzu serpiyoruz.
Soğanlı Pita
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
Zeytinli Kekikli Ramazan Pidesi
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz ve toz şeker serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz.
Pastırmalı Acı Soslu Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortayı havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR