Fındıklı Çikolatalı Sandviç | Oktay Usta [ Resmi Web Sitesi ]
Üyelik girişi
veya


Oktay ustadan

Hamur İşleri

Fındıklı Çikolatalı Sandviç

Tarif Tarihi :MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 pk. vanilya
2 çorba k. toz şeker
1 yumurta
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
aldığı kadar su

KAT ARALARI İÇİN:

150 gr. tereyağı

İÇ DOLGUSU İÇİN:

sürülebilir çikolata
fındık

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve vanilyayı koyup ortasını açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan limon büyüklüğünde 14 beze koparıp yuvarlıyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle ince hamurlar açıyoruz. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış tereyağını açtığımız hamurların üzerine sürüyoruz. Hamurları 7 katlı olacak şekilde iki gruba ayırıyoruz. Merdaneyle dikkatli bir şekilde ikisini de açıyoruz. Yuvarlak bir hamur açıyoruz ve hamurları büyüklüğüne göre 6′ya ya da 8′e, pizza keser gibi kesiyoruz.

Üçgen hamurların geniş kenarından başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Hamurların ilk sıcaklığı çıkınca hepsini enlemesine ikiye kesiyoruz. Arasına çikolata sürüyoruz. Kırılmış fındık serpiyoruz ve servis ediyoruz.