Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Ezogelin Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kırmızı mercimeği, pirinci, buşguru bir süzgece alıyoruz ve yıkayıp süzüyoruz. Üçünü birlikte tencereye koyuyoruz. Üzerine su koyarak 10 dakika kadar pişiriyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.

Ayrı bir tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz. Soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Unu ilave ediyoruz, kavurmaya devam ediyoruz. Kuru naneyi ve pul biberi koyarak karıştırıyoruz. Salçayı koyarak karıştırıyoruz. Salçanın kokusu da çıkınca soğuk suyu ve et suyunu döküyoruz. Çok fazla su koymuyoruz ki kıvamını kaynadıktan sonra ayarlayabilelim.

Kaynayana kadar çırpma teliyle karıştırıyoruz. Kaynayınca mercimeği, bulguru ve pirinci suyuyla birlikte diğer tencereye aktarıyoruz. Sıcak su ekleyerek kıvamını ayarlıyoruz. Şehriyesini koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve şehriye pişene kadar pişirdikten sonra servis ediyoruz.

EZOGELİN ÇORBASI

1 çay b. kırmızı mercimek
yarım çay b. pirinç
yarım çay b. bulgur
yarım çay b. tel şehriye
1 soğan
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. domates salçası
2 çorba k. un
2 çorba k. kuru nane
1 tatlı k. pul biber
1 su b. et suyu
sıvıyağ
tuz
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Mantılı Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini küçük küçük doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz ve biberi soteliyoruz.
Domates Çorbası
Havucu ince ince doğruyoruz. Soğanı ince piyaz şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine havucu, soğanı, tereyağı ve zeytinyağını koyup kavuruyoruz.
Kuşkonmaz Çorbası
Kuşkonmazı, kırmızı biberi, soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz. Soğanı ve sarımsağı koyarak kavurmaya başlıyoruz. Kuşkonmazı ve biberi de ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Üzerine sıcak su koyarak 5 dakika kaynatıyoruz. Ayrı bir tencereye tereyağını ve unu koyarak kavuruyoruz.
Nohutlu Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ıslıyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve tencereye koyuyoruz. Temiz su koyarak haşlıyoruz. Buğday iyice haşlanınca içine nohutu da ekliyoruz.
Şifa Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk budu haşlıyoruz ve etlerini didikliyoruz. Suyunu çorbaya koymak için süzerek ayırıyoruz.
Domatesli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Çorba tenceresine biraz sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Soğanı kavurduktan sonra unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Anadolu Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz. İçine buğdayı ve mantıyı atarak haşlıyoruz.
Erişteli Mısırlı Çorba
Eriştenin hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve toz kırmızı biberi de atıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Hamurumuzu yoğuruyoruz. İhtiyaç halinde çok az su koyuyoruz ve hamuru iyice yoğuruyoruz. Sert bir hamur elde ediyoruz
Köz Kırmızı Biber Çorbası
HAZIRLANIŞI: Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
Ayran Aşı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz ve 1-2 saat bekletiyoruz. Daha sonra buğdayın suyunu süzüyoruz ve yıkıyoruz.
Buğdaylı Ezme Bezelye Çorbası
Bezelyeyi haşlıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyup eritiyoruz. Soğanı ve sarımsağı ilave edip kavuruyoruz. Bezelyeyi ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Az sıcak su koyarak pişiriyoruz. Blendırla püre haline getiriyoruz.
Mercimekli Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği kaynar suyla yarım saat ıslıyoruz. Kara suyu çıkınca süzüyoruz ve yıkıyoruz. Tencereye mercimeği koyuyoruz, suyunu koyup haşlamaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR