Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Ezogelin Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kırmızı mercimeği, pirinci, buşguru bir süzgece alıyoruz ve yıkayıp süzüyoruz. Üçünü birlikte tencereye koyuyoruz. Üzerine su koyarak 10 dakika kadar pişiriyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.

Ayrı bir tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz. Soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Unu ilave ediyoruz, kavurmaya devam ediyoruz. Kuru naneyi ve pul biberi koyarak karıştırıyoruz. Salçayı koyarak karıştırıyoruz. Salçanın kokusu da çıkınca soğuk suyu ve et suyunu döküyoruz. Çok fazla su koymuyoruz ki kıvamını kaynadıktan sonra ayarlayabilelim.

Kaynayana kadar çırpma teliyle karıştırıyoruz. Kaynayınca mercimeği, bulguru ve pirinci suyuyla birlikte diğer tencereye aktarıyoruz. Sıcak su ekleyerek kıvamını ayarlıyoruz. Şehriyesini koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve şehriye pişene kadar pişirdikten sonra servis ediyoruz.

EZOGELİN ÇORBASI

1 çay b. kırmızı mercimek
yarım çay b. pirinç
yarım çay b. bulgur
yarım çay b. tel şehriye
1 soğan
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. domates salçası
2 çorba k. un
2 çorba k. kuru nane
1 tatlı k. pul biber
1 su b. et suyu
sıvıyağ
tuz
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kıtır Ekmekli Domates Çorbası
Soğanı piyazlık doğruyoruz. Tencereye sıvıyağını ve tereyağını alıyoruz.
Terbiyeli Patlıcan Çorbası
Tencereye et suyunu ve sıcak suyu döküyoruz. Patlıcanı doğruyoruz. Patlıcanı ve mısırı ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Unu, yumurta sarısını ilave ediyoruz. Sarımsağı içine rendeliyoruz. Limonun suyunu sıkıyoruz.
Mercimekli Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği kaynar suyla yarım saat ıslıyoruz. Kara suyu çıkınca süzüyoruz ve yıkıyoruz. Tencereye mercimeği koyuyoruz, suyunu koyup haşlamaya başlıyoruz.
Mantılı Çorba
HAZIRLANIŞI: Unu ve tereyağını tencereye koyup kavuruyoruz. Salçasını koyup kavurmaya devam ediyoruz. Soğuk et suyunu döküp çırpma teliyle karıştırarak topaklanmasını engelliyoruz.
Mantılı Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini küçük küçük doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz ve biberi soteliyoruz.
Sebzeli Pirinç Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberi, havucu ve sarımsakları minik küp şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine sıvıyağ ve biraz tereyağı koyuyoruz. Sarımsakğı, havucu ve kırmızı biberi koyup kavuruyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz, et suyunu döküyoruz.
Düğün Çorbası
HAZIRLANIŞI: Bütün kuzu etini haşlıyoruz. Suyunu çorbaya koymak üzere ayırıyoruz. Eti küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Nohutlu Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz. Mantıyı ilave ediyoruz ve haşlamaya başlıyoruz. Mantının haşlanma süresi kısa olacağı için, haşlanmış nohutu da ilave ediyoruz.
Ispanaklı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp sıcak suya ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Soğuk Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Domatesleri ve salatalıkları soyuyoruz ve doğruyoruz. Naneyi ve maydanozu doğruyoruz.
Pazı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz.
Sebzeli Yoğurt Çorbası
Bir tencereye kabakları, patatesleri ve havucu rendeliyoruz. Su, et suyu ve tuz koyarak pişmeye bırakıyoruz. Pişen sebzeleri el blendırından geçiriyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz.
  • YORUMLAR