Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Elmalı Turta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 su b. un
1 çay b. toz şeker
100 gr. tereyağı
1 su b. toz fındık
1 çorba k. yoğurt
1 yumurta
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya

ÜZERİ İÇİN:

3 elma
toz tarçın

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri, toz fındığı, kabartma tozunu ve vanilyayı koyuyoruz, harmanlıyoruz. Ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz. Hamuru ortadan başlayarak yoğuruyoruz.

Yağlanmış tart kalıbına hamuru koyuyoruz ve elimizle hafif bastırarak kalıba yayıyoruz. Elmaları dilimliyoruz ve tart hamurunun üzerine dilimleri batırıyoruz. Üstüne toz tarçın serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
elmalı,turta,oktay,usta,yemek,tarifi,
Benzer Tarifler
Halka Pencereli Kurabiye
Esmer şekeri havanda eziyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. İçine esmer şekeri, pudra şekerini, kabartma tozunu ve tarçını koyarak harmanlıyoruz.
Kahveli Sufle
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolataları bir kaseye koyuyoruz. İçinde su kaynayan küçük bir tencerenin ağzına oturtarak ben mari usulü eritiyoruz.
Limonlu Üzümlü Kek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
İrmikli Balkabağı Tatlısı
Bisküvileri doğrayıcıdan geçiriyoruz. Cam fırın kabına toz bisküviyi yayıyoruz.
Üstü Çikolatalı Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, toz fındığı, kabartma tozunu ve vanilyayı döküyoruz. Hepsini harmanlıyoruz ve ortasını açıyoruz.
Kuru Meyveli Fındıklı Kek
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağıyla kek kalıbının içini yağlıyoruz. Toz fındığı içine döküyoruz ve gezdirerek her tarafına yayıyoruz. Kek harcı için, karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz.
Kirazlı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Şam Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz. Yoğurdu ve sıvıyağı döküyoruz. Çırpma teliyle şeker eriyene kadar iyice karıştırıyoruz ve bekletiyoruz.
Bademli Frambuazlı Dilim Kek
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Sütü, sıvıyağı ve eritilmiş soğumuş tereyağını döküyoruz.
Bademli Kayısılı Kek
HAZIRLANIŞI: Kayısıları suda ıslıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz. Kayısılar yumuyaşyınca süzüyoruz.
İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye sıvıyağ döküyoruz ve dolmalık fıstığı kavuruyoruz, peşinden irmiği ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Portakal Kaseli Kek
Portakalları ortadan ikiye kesiyoruz ve içlerini boşaltarak fırın tepsisine diziyoruz. Sabit durabilmeleri için muffin kalıplarına oturtabiliriz.
  • YORUMLAR