Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Elmalı Turta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 su b. un
1 çay b. toz şeker
100 gr. tereyağı
1 su b. toz fındık
1 çorba k. yoğurt
1 yumurta
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya

ÜZERİ İÇİN:

3 elma
toz tarçın

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri, toz fındığı, kabartma tozunu ve vanilyayı koyuyoruz, harmanlıyoruz. Ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz. Hamuru ortadan başlayarak yoğuruyoruz.

Yağlanmış tart kalıbına hamuru koyuyoruz ve elimizle hafif bastırarak kalıba yayıyoruz. Elmaları dilimliyoruz ve tart hamurunun üzerine dilimleri batırıyoruz. Üstüne toz tarçın serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
elmalı,turta,oktay,usta,yemek,tarifi,
Benzer Tarifler
Ananaslı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar 33-4 dakika çırpıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz, tekrar çırpıyoruz.
Tarçınlı Zencefilli Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Tekrar çırpıyoruz.
Çikolata Soslu Kremalı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Çikolatalı Portakallı Kurabiye
Karıştırma kabına unu koyuyoruz. Ortasını açarak yumurtaları kırıyoruz. Tereyağını, pudra şekerini, kabartma tozunu ve portakal kabuğu rendesini ilave ediyoruz.
Elmalı Çikolata Topları
HAZIRLANIŞI: Bebe bisküvisini ve petibör bisküviyi geniş bir kaba alıyoruz ve elimizle iyice ufalıyoruz. Elmaları soyuyoruz, bisküvilerin üzerine elmaları rendeliyoruz.
Frambuazlı Tart
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekeri, vanilya ve kabartma tozunu ilave ediyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ve yoğurdu ilave ediyoruz.
Taze İncirli Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle yüksek hızda iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Sıvıyağı ve ertilmiş ılımış olan tereyağını ilave ediyoruz. Cevizi elimizle kırıp karışıma ilave ediyoruz. Tarçın koyuyoruz.
Kuru Meyveli Fındıklı Kek
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağıyla kek kalıbının içini yağlıyoruz. Toz fındığı içine döküyoruz ve gezdirerek her tarafına yayıyoruz. Kek harcı için, karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz.
İncir Reçelli Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, kabartma tozunu ve vanilyayı ilave ederek harmanlıyoruz.
Çikolata Havuzlu Kek
HAZIRLANIŞI: Ortası havuz şeklinde tart kalıbını tereyağıyla yağlıyoruz. Toz fındığı içine döküyoruz, tüm kalıbı kaplaması için sallıyoruz. Fazla gelen toz fındğı bir kaba döküp kek içine katmak üzere ayırıyoruz.
Vanilya Soslu Elmalı Rulo Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, vanilyayı ve kabartma tozunu koyuyoruz.
Fincanda Portakallı Kek
HAZIRLANIŞI: Portakalın kabuğunu soyuyoruz. Küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye alıyoruz.
  • YORUMLAR