Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Elmalı Turta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 su b. un
1 çay b. toz şeker
100 gr. tereyağı
1 su b. toz fındık
1 çorba k. yoğurt
1 yumurta
1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya

ÜZERİ İÇİN:

3 elma
toz tarçın

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri, toz fındığı, kabartma tozunu ve vanilyayı koyuyoruz, harmanlıyoruz. Ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz. Hamuru ortadan başlayarak yoğuruyoruz.

Yağlanmış tart kalıbına hamuru koyuyoruz ve elimizle hafif bastırarak kalıba yayıyoruz. Elmaları dilimliyoruz ve tart hamurunun üzerine dilimleri batırıyoruz. Üstüne toz tarçın serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
elmalı,turta,oktay,usta,yemek,tarifi,
Benzer Tarifler
Bademli Glazürlü Top Kek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekerini ilave ederek mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Şoko Top
HAZIRLANIŞI: Petibör bisküvileri toz haline getiriyoruz. Kakaosunu, kırılmış antep fıstığı ve cevizi ilave ediyoruz.
Çilekli Ekler
HAZIRLANIŞI: Tencereye suyu koyuyoruz. Tereyağını, toz şekeri ve tuzu ilave ediyoruz.
Vişneli Tatlı Poğaça
İç harcı için, vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine toz fındığı, nişastayı ve şekeri koyup pişirmeye başlıyoruz.
Üstü Çikolatalı Kurabiye
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, toz fındığı, kabartma tozunu ve vanilyayı döküyoruz. Hepsini harmanlıyoruz ve ortasını açıyoruz.
Kahveli Sufle
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolatayı cam kaseye koyuyoruz. Kaseyi de buhar üstüne oturtup ben mari usulü erimeye bırakıyoruz.
Mürdüm Erikli Kek
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığındaki yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekerini döküyoruz (toz şekerin 2 çorba kaşığını erik için ayırıyoruz. )
Kremalı İncir Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Portakallı Tencere Keki
HAZIRLANIŞI: Portakalın kabuğunu soyuyoruz ve minik küp şeklinde doğruyoruz. Küçük bir tencereye portakal kabuklarını ve su koyup haşlıyoruz.
Orman Meyveli Cheesecake
Bisküvileri kırıyoruz ve doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz. Tereyağını eritip bisküviye katıyoruz ve karıştırıyoruz.
Çikolata Havuzlu Kek
HAZIRLANIŞI: Ortası havuz şeklinde tart kalıbını tereyağıyla yağlıyoruz. Toz fındığı içine döküyoruz, tüm kalıbı kaplaması için sallıyoruz. Fazla gelen toz fındğı bir kaba döküp kek içine katmak üzere ayırıyoruz.
Vişneli Elmalı Poğaça
Elmaları soyup tencereye rendeliyoruz. Üzerine şekeri döküp ve pişiriyoruz. Vişnelerin çekirdeklerini çıkartıp nişasta ile birlikte elmaya ekliyoruz.
  • YORUMLAR