Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ekşili Düğün Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve köfte harcına katıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz da un serpiyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz.

Hazırladığımız harçtan küçük uzun köfteler hazırlıyoruz. Sosu için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağını döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Soğanı kavurduktan sonra salçaları da ilave ediyoruz ve beraber kavuruyoruz. Sarımsağı içine rendeliyoruz. Sıcak su dökerek kaynamaya bırakıyoruz.

Hazırladığımız köfteleri bol yağda kızartıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve parmak şeklinde doğruyoruz. Patatesleri de sıvıyağda kızartıyoruz. Kızarttığımız köfteleri süzgece alıyoruz. Köfteler süzülünce sosun içine atıyoruz ve sosla beraber kaynatıyoruz. Sosun içine limon suyunu sıkıyoruz. Biraz daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Kızarttığımız patatesleri de yanına koyuyoruz. Üzerine doğranmış maydanoz serperek servis ediyoruz.

EKŞİLİ DÜĞÜN KÖFTESİ

400 gr. kıyma
1 soğan
1 yumurta
1 tutam maydanoz
tuz
un
karabiber


SOSU İÇİN:

1 soğan
1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. biber salçası
3 diş sarımsak
zeytinyağı
1 limon
su


ÜZERİ İÇİN:

patates
maydanoz
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Yufkalı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yumurtayı üzerine kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz. Köfte harcını ikiye bölüyoruz ve ikisini de uzun ince rulo yapıyoruz.
Parmak Köfteli Kebap
HAZIRLANIŞI: Köftesi için karıştırma kabına kıymayı alın. Üzerine soğan rendesi, yumurta, ince doğranmış maydanoz, tuz karabiber ve kimyonu alarak yoğurun. Kıvamını galeta unu ile ayarlayın. Parmak şeklinde uzun uzun şekil vererek tavada pişirin.
Anne Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Tuz ve karabiber koyuyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Makarnalı Dalyan Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine bir soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Mantar Dolmalı Patatesli Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Yufkada Dalyan Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz, soğanı da rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız köfte harcını iki eşit parçaya ayırıyoruz. İkisinden de uzun köfte hazırlıyoruz. İçine doğru havuz gibi açıyoruz.
Yufkada Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Şişte Patlıcan Dizmesi
Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz.
Garnitürlü Köfte
Havuçları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye havucu ve bezelyeyi koyup haşlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Sebzeler haşlanınca ocaktan alıyoruz ve soğuk su tutuyoruz.
Kabaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendenin en küçük yerinden rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Un, tuz ve karabiber atıyoruz. Yoğuruyoruz ve az suyla yumuşatıyoruz.
Humuslu Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı ve kuyruk yağını büyük bir doğrama tahtasına alıyoruz. Zırla incecik kıyıp birleştiriyoruz. Zırh yoksa satırla da yapabiliriz. Ama kuyruk yağının kıymayla iyice özleşmesi gerekiyor.
  • YORUMLAR