Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ekşili Düğün Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve köfte harcına katıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz da un serpiyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz.

Hazırladığımız harçtan küçük uzun köfteler hazırlıyoruz. Sosu için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağını döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Soğanı kavurduktan sonra salçaları da ilave ediyoruz ve beraber kavuruyoruz. Sarımsağı içine rendeliyoruz. Sıcak su dökerek kaynamaya bırakıyoruz.

Hazırladığımız köfteleri bol yağda kızartıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve parmak şeklinde doğruyoruz. Patatesleri de sıvıyağda kızartıyoruz. Kızarttığımız köfteleri süzgece alıyoruz. Köfteler süzülünce sosun içine atıyoruz ve sosla beraber kaynatıyoruz. Sosun içine limon suyunu sıkıyoruz. Biraz daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Kızarttığımız patatesleri de yanına koyuyoruz. Üzerine doğranmış maydanoz serperek servis ediyoruz.

EKŞİLİ DÜĞÜN KÖFTESİ

400 gr. kıyma
1 soğan
1 yumurta
1 tutam maydanoz
tuz
un
karabiber


SOSU İÇİN:

1 soğan
1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. biber salçası
3 diş sarımsak
zeytinyağı
1 limon
su


ÜZERİ İÇİN:

patates
maydanoz
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Yufkada Dalyan Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz, soğanı da rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız köfte harcını iki eşit parçaya ayırıyoruz. İkisinden de uzun köfte hazırlıyoruz. İçine doğru havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz,
Düşes Patatesli Köfte
Köfteyi hazırlamak için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı ve patatesi rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve kaseye ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini koyuyoruz. Köfte harcını yoğurmaya başlıyoruz.
Patlıcanlı Tepsi Köftesi
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz, iri doğruyoruz. Sıvıyağda kızartıyoruz. Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz.
Fesleğen Soslu Kaşarlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz ve soğanı rendeliyoruz.
Kiremitte Patlıcanlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, ince doğradığımız maydanozu ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Bayat ekmeğin kabuk kısımlarını kesiyoruz. İç kısmını suya daldırıp çıkarıyoruz.
Sebzeli Tavuk Köftesi
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini ve kırmızı biberi ayıklıyoruz ve doğruyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz. Soğanı da doğruyoruz. Hepsini satırla ince ince kıyıyoruz.
Soslu Hamburger
HAZIRLANIŞI: Ekmeklerini hazırlarken, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Ispanaklı Kaşarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Ispanağı doğruyoruz ve az yağda soteliyoruz. Sotelenen ıspanağı soğutuyoruz. Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz.
Patatesli Çanak Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Patatesli Fırın Köfte
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanını rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Kıvamını galeta unu koyarak ayarlıyoruz. Harcımızı özleşene kadar yoğuruyoruz.
Soslu Ispanaklı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için galeta unu serpiyoruz ve yoğuruyoruz. Ispanak yapraklarını doğruyoruz, sarımsağı da küçük küçük doğruyoruz.
  • YORUMLAR