Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ekşili Düğün Köftesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve köfte harcına katıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz da un serpiyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz.

Hazırladığımız harçtan küçük uzun köfteler hazırlıyoruz. Sosu için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağını döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Soğanı kavurduktan sonra salçaları da ilave ediyoruz ve beraber kavuruyoruz. Sarımsağı içine rendeliyoruz. Sıcak su dökerek kaynamaya bırakıyoruz.

Hazırladığımız köfteleri bol yağda kızartıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve parmak şeklinde doğruyoruz. Patatesleri de sıvıyağda kızartıyoruz. Kızarttığımız köfteleri süzgece alıyoruz. Köfteler süzülünce sosun içine atıyoruz ve sosla beraber kaynatıyoruz. Sosun içine limon suyunu sıkıyoruz. Biraz daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Kızarttığımız patatesleri de yanına koyuyoruz. Üzerine doğranmış maydanoz serperek servis ediyoruz.

EKŞİLİ DÜĞÜN KÖFTESİ

400 gr. kıyma
1 soğan
1 yumurta
1 tutam maydanoz
tuz
un
karabiber


SOSU İÇİN:

1 soğan
1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. biber salçası
3 diş sarımsak
zeytinyağı
1 limon
su


ÜZERİ İÇİN:

patates
maydanoz
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Anne Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Tuz ve karabiber koyuyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Kafesli Pilavlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, pirinci iyice yıkayıp süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz ve dolmalık fıstığı kavuruyoruz. Fıstıklar sararınca soğanı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Pilavlı Köfte Ziyafeti
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Yoğurtlu Köfte Kebabı
HAZIRLANIŞI: Pidesi için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ezme Salatalı Kaşarlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine yumurtayı kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu da ince kıyarak ilave ediyoruz.
Ispanaklı Enginarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Geniş bir tencereye enginarları diziyoruz. Üzerine zeytinyağını döküyoruz. Tuzunu ve toz şekerini ilave ediyoruz. Suyunu veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve rendenin cips doğrama bölümünden patatesleri ince ince rendeliyoruz. Karıştırma kabına kremayı döküyoruz ve patatesleri hemen içine koyup karıştırıyoruz.
Padişah Kebabı
Kuzu etini ve kuyruk yağını satırla ince kıyarak kıyma haline getiriyoruz. Bir kaseye alıyoruz ve üzerine doğranmış maydanozla, sarımsak ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atarak iyice yoğuruyoruz. Yassı şişlere hazırladığımız harçtan parçalar alıp, şişlere geçiriyoruz.
Milföylü Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. İstediğimiz baharatları da ekliyoruz.
Pırasalı Köfte
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve pırasayı soteliyoruz.
Mantarlı Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup iyice yoğuruyoruz.
Garnitürlü Köfte
Havuçları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye havucu ve bezelyeyi koyup haşlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Sebzeler haşlanınca ocaktan alıyoruz ve soğuk su tutuyoruz.
  • YORUMLAR