Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çikolatalı Yaş Pasta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 yumurta
1 su b. toz şeker
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
3 çorba k. su
1 çorba k. kakao
3 çorba k. un

KREMASI İÇİN:

2,5 su b. süt
6 çorba k. toz şeker
2 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
1 pk. vanilya
2 çorba k. köpürtülmüş şanti

ARASI İÇİN:

damla çikolata
2 muz

ÜZERİ İÇİN:

köpürtülmüş şanti
frenk üzümü

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip çırpıyoruz. Kakaoyu, vanilyayı, kabartma tozunu ve unu ilave ediyoruz. Mikserle çırpıyoruz.

Pasta çemberinin altını yağlı kağıtla kapatıyoruz ve tepsi üzerine koyuyoruz. Kalıba karışımı döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.

Kremayı soğumaya bırakıyoruz. Köpürttüğümüz krem şantiden iki kaşık koyuyoruz ve çırpıyoruz. Pişen pasta kekini soğutuyoruz ve kalıptan çıkarıyoruz. Keki enlemesine üçe kesiyoruz. Servis tabağına kalıbı koyuyoruz. Birinci kat keki koyuyoruz. Üzerini varsa bir reçel ya da meyva suyuyla ıslatıyoruz. Kremanın yarısını kekin üzerine koyuyoruz. Muz dilimi koyup, damla çikolata serpiyoruz. 1 kaşık krem şanti sürüyoruz. ikinci kat keki üstüne kapatıyoruz.

Yine reçelle ıslatıyoruz. Kremanın kalanını koyuyoruz. Üstüne yine muz dilimi koyup, damla çikolata serpiyoruz. Üstüne 1 kaşık krem şanti sürüyoruz. Son keki de üzerine kapatıyoruz ve elimizle bastırıyoruz. Kalıbını çıkarıyoruz. Üzerini ve etrafını tamamen krem şantiyle kaplıyoruz. Üzerine uzunlamasına muz dilimlerinden palmiye ağacı şekli yapıyoruz. Aralara frenk üzümü atarak servise hazır hale getiriyoruz.
Kategorisi
Pastalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta dan çikolatalı yaş pasta,pasta,yaş pasta,çikolata,çikolatalı pasta,çikolatalı yaş pasta
Benzer Tarifler
Çikolatalı Yaş Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip çırpıyoruz. Kakaoyu, vanilyayı, kabartma tozunu ve unu ilave ediyoruz. Mikserle çırpıyoruz.
Kestane Şekerli Rulo Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Üzerine toz şekeri döküyoruz ve mikserin en yüksek hızında, karışım köpürüp beyazlayana kadar köpürtüyoruz.
Erikli Marmelatlı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Mürdüm eriklerini ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartıyoruz. Tencerenin içine alıyoruz. Kabuk tarçını koyuyoruz. Şekerini üzerine döküp hiç su katmadan kısık ateşte pişiriyoruz.
Muzlu Çikolatalı Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Balkabaklı Mozaik Pasta
HAZIRLANIŞI: Balkabaklarını ince ince dilimliyoruz. Tencereye balkabağınının yarısını koyuyoruz.
Ispanaklı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Ispanakları yıkayıp iyice süzüyoruz. Doğrayıcıdan geçirip püre haline getiriyoruz. Bu sırada kreması için, süt, toz şeker, nişasta, un ve vanilyayı küçük bir tencereye koyup orta ateşte kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Ispanaklı Pasta
Tencerede su kaynatıyoruz ve ıspanağı koyarak 1-2 dakika kadar ıspanaklar kendini bırakana kadar tutuyoruz.
Cevizli Havuç Pastası
Havuçları soyuyoruz ve rendenin küçük bıçağından rendeliyoruz. Havuç rendesini yayvan bir tencereye koyuyoruz. Toz şekerini ilave ediyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Krokanlı Fıstıklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Krokanı için, çelik tavada şekeri eritiyoruz. Rengi kahverengiye dönmeye başlayınca fındıkları bütün olarak içine atıyoruz.
Elmalı Tarçınlı Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve içine toz şekeri koyuyoruz. Mikserle iyice köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz.
Balkabağı Pastası
Havuçlu Mozaik Pasta
HAZIRLANIŞI: Havuçları karıştırma kabına rendeliyoruz. Derin bir tavaya havuçları koyuyoruz. Kapağını kapatarak pişirmeye başlıyoruz. Toz şekeri döküyoruz, havucu kendi suyunda pişiriyoruz.
  • YORUMLAR
emine yildirim
Oluşturma Tarihi
28-04-2015
Kayseri
ben de bir kez denedim ve kek cok sönük oldu elimde kaldi. unu artirip deneyecegim.ya da acaba 3 kasik tepeleme olsa yeter mi?
gülşen demir
Oluşturma Tarihi
04-03-2015
İstanbul
pastanın keki cok sönük oldu. 3 kaşık un az geliyor.
fadime duman
Oluşturma Tarihi
08-01-2015
Konya
Oktay ustam benim pasta kekim hic kabarmiyor hatta 2 tane kabartma tozu atiyorum kabariyor sonra cokuyor ne yapmam gerekiyor ekranda aciklar misiniz lutfen
Rumeysa Mısırlı
Oluşturma Tarihi
04-01-2015
İzmir
Mükemmel Oldu :)