Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çikolatalı Kremalı Yumuşak Tatlı
HAZIRLANIŞI
3 yumurta
1 çay b. toz şeker
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
3 çorba k. un

KREMASI İÇİN:

1 lt. süt
3 çorba k. un
1 su b. toz şeker
1 limon kabuğu rendesi
2 çorba k. labne
1 yumurta sarısı

SOSU İÇİN:

2 su b. su
1 çay b. toz şeker
2 çorba k. kakao
1 çorba k. nişasta

HAZIRLANIŞI:

Yumurtalardan birinin sarısını krema için, tencereye ayırıyoruz. Kalanını karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.

1 kaşık unu koyduktan sonra vanilyayı ve kabartma tozunu ilave ediyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Kalan 2 kaşık unu da ilave ediyoruz. İyiceçırpıyoruz. Yağlanmış fırın kabına karışımı döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Unu, tez şekeri, yumurtayı, limon kabuğu rendesi ilave ediyoruz.

Karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp göz göz olunca altını kapatıyoruz. Kremamız soğuyunca labneyi ilave ediyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Fırından çıkan kekin ilk sıcaklığı çıkınca kremayı üzerine döküyoruz. Sosu için, tencereye suyu, kakaoyu ve toz şekeri ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamını bağlamak için, nişastayı suyla eziyoruz ve tencereye ilave ediyoruz. Kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz ve tatlımızın üzerine gezdirerek döküyoruz.


Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Ayvalı Kup
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Karamelli Kaymaklı Şeftali Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Ekmekleri su bardağı ağzıyla kesiyoruz. Yuvarlak kısımları fırın tepsisine diziyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şeftalileri soyuyoruz.
Karamelli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Kedi dili bisküvileri kup bardakların zeminine 1'er tane kırarak koyuyoruz. Üzerlerine sütü kaşıkla dökerek ıslatıyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz.
Kedi Dilli Keşkül Tatlısı
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, pirinç ununu, mısır nişastasını ve toz bademi ilave ediyoruz.
Bisküvili Hurma Tatlısı
Hurmaların saplarını koparıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Eğer çekirdekleri varsa çıkarıyoruz.
Şeftalili Sütlü Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, vanilyayı, unu ve nişastayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca kremayı döküyoruz ve karıştırıp hemen ocaktan alıyoruz.
Erikli Muhallebi
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, pirinç ununu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Kup bardaklara kremamızı paylaştırıyoruz.
Vanilyalı Fırın Sütlaç
HAZIRLANIŞI: Sütü ve toz şekeri büyük bir çelik tencereye döküyoruz ve kısık ateşte pişiriyoruz.
Dondurmalı İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşınca hindistan cevizini ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz
Kuru Meyveli Sütlaç
HAZIRLANIŞI: Pirinçi yıkıyoruz ve süzüyoruz. Küçük bir tencereye pirinci koyuyoruz, biraz su ilave ediyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Kuru meyve karışımını yıkıyoruz ve süzüyoruz.
Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet için, toz şekeri ve suyu tencereya koyup kaynatıyoruz. İçine kemalpaşa tatlılarını atıyoruz ve tatlılar yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Tatlımızın fazla şerbetini süzüp, cam fırın kabına döküyoruz.
Portakallı İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye sıvıyağ döküyoruz ve irmiği ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar kavuruyoruz.
  • YORUMLAR