Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çiğ Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Yoğurt suyunu dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ederek yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz unu dinlenmeye bırakırken iç harcını hazırlıyoruz. Biberleri, soğanları ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz. Domatesleri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz ve harcı karıştırıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir harç elde ediyoruz. Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparıp yuvarlıyoruz. Bezeleri unlayarak açıyoruz. İçlerine harçtan koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz.

ÇİĞ BÖREK

3 su b. un
1 çay k. karbonat
1 su b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
2 yeşil biber
2 domates
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Zeytin Ağacı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz.
Peynirli Çiçek Kase
HAZIRLANIŞI: Milöy hamurlarını uçuca birleştiriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açarak inceltiyoruz.
Sucuklu Peynirli Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Mantarlı Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları ve mantarları yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Mantarı ilave ediyoruz. Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve ince doğruyoruz.
Köfteli Börek
Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz ve instant mayayı, tuzu koyup harmanlıyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Peynirli Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve rendeliyoruz. Büyük bir tavaya rende patatesi ve zeytinyağını koyup soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Pişince altını kapatıyoruz.
Cevizli Börek
HAZIRLANIŞI: Derin bir kabın içinde unu tuzu harmanlayıp üzerine yavaşça suyu ekleyip yumuşak bir hamur yapın. Bu hamuru 15 dakika dinlendirin.
Ispanaklı Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ispanağı doğruyoruz. Ispanağı, kabartma tozunu, tuzu koyuyoruz ve karıştırıyoruz.
Çikolatalı Bükme Çörek
Unu ve şekeri karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz.
  • YORUMLAR