Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çiğ Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Yoğurt suyunu dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ederek yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz unu dinlenmeye bırakırken iç harcını hazırlıyoruz. Biberleri, soğanları ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz. Domatesleri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz ve harcı karıştırıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir harç elde ediyoruz. Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparıp yuvarlıyoruz. Bezeleri unlayarak açıyoruz. İçlerine harçtan koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz.

ÇİĞ BÖREK

3 su b. un
1 çay k. karbonat
1 su b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
2 yeşil biber
2 domates
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kıymalı Pırasalı Börek
Pırasayı ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup kıymayı kavuruyoruz. Pırasasını koyup kavurmaya devam ediyoruz.
Patates Hamurlu Mantı
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuzu serpiyoruz. Ortasına yumurtayı kırıyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. az ılık su ilave ediyoruz.
Karışık Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz.
Kürdan Böreği
HAZIRLANIŞI: Pastırmayı, kaşar peyniri, yeşil biberi ve maydanozu doğruyoruz.
Patatesli Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Krem Şantili Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz krem şantiyi koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Poğaça Ağacı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kıymalı Pastane Poğaçası
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz, birirnin sarısını üzeri içi ayırıyoruz.
Peynirli Ispanaklı Üstü Çıtır Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibiaçarak sıvıyağı, sütü ve az ılık suyu döküyoruz. Ortadan yoğurmaya başlıyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
Baklava Dilimli Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz.
Peynirli Tavuklu Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuğu minik küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp tavuğu koyarak soteliyoruz. Kırmızı ve köy biberlerini ayıklayıp minik küp şeklinde doğruyoruz.
  • YORUMLAR