Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çiğ Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Yoğurt suyunu dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ederek yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz unu dinlenmeye bırakırken iç harcını hazırlıyoruz. Biberleri, soğanları ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz. Domatesleri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz ve harcı karıştırıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir harç elde ediyoruz. Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparıp yuvarlıyoruz. Bezeleri unlayarak açıyoruz. İçlerine harçtan koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz.

ÇİĞ BÖREK

3 su b. un
1 çay k. karbonat
1 su b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
2 yeşil biber
2 domates
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Peynirli Pratik Gözleme
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, beyaz peyniri ufalayıp karıştırma kabına alıyoruz. Lor peynirini koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Sucuğu ve köy biberini küçük küp şeklinde doğruyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz.
Kalıpta Salamlı Mantarlı Börek
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve salamları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarı soteliyoruz.
Gül Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine dil peynirini ve beyaz peyniri, rendenin küçük yerinden rendeliyoruz.
Patatesli Sahur Simidi
Haşlanmış patatesleri ve havucu soyuyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Geniş bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Kıymayı ve soğanı ilave edip kavuruyoruz.
Peynirli Patatesli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu koyup harmanlıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını koyuyoruz.
Kavurmalı Patatesli Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesi rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kavurmayı küp doğruyoruz, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup soğanı kavuruyoruz.
Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz ve soyuyoruz. Patatesleri bir kaseye eziyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz.
Dereotlu Peynirli PoğŸaça
KarışŸtırma kabına 3 su bardağŸı unu alın. Unun ortasına havuz açın kuru mayayı alın. Mayanın üzerine 1 çay bardağŸı sütü dökün, 2 adet yumurtayı kırın.
Ramazan Pideli Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesi eğer çok kuruysa suyun altına tutuyoruz, yumuşayınca yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz.
Sebzeli Hamur Halkaları
Unu karıştırma kabına alıp ortasına havuz açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Yoğurt ve yumurtayı ortasına koyuyoruz.
Hamburger
Unu ve tam buğday ununu bir karıştırma kabına döküyoruz. Tuzunu atıyoruz ve harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Chicago Usulü Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR