Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çiğ Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Yoğurt suyunu dökerek yoğurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar ılık su ilave ederek yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz unu dinlenmeye bırakırken iç harcını hazırlıyoruz. Biberleri, soğanları ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz. Domatesleri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz ve harcı karıştırıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir harç elde ediyoruz. Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparıp yuvarlıyoruz. Bezeleri unlayarak açıyoruz. İçlerine harçtan koyarak yarım ay şeklinde kapatıyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz.

ÇİĞ BÖREK

3 su b. un
1 çay k. karbonat
1 su b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. kıyma
2 soğan
2 yeşil biber
2 domates
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Peymacun
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Örgü Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz, yumurta akını koyuyoruz.
Peynirli Maden Sulu Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasına mayayı koyuyoruz. Sütü, sıvıyağı, yumurtayı ve sodayı da üzerine ilave ediyoruz. Unun üzerine de tuzu ve şekeri atıyoruz.
Peynirli Patatesli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu koyup harmanlıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını koyuyoruz.
Çekirdekli Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanakları doğruyoruz, karıştırma kabına alıyoruz. İçine beyaz peynir ve lor peynirini koyuyoruz. Tuzunu döküyoruz, harcımızı karıştırıyoruz. 3 yufkayı tezgaha üstüste seriyoruz ve 8 eşit üçgen çıkacak şekilde kesiyoruz.
Lor Peynirli Pastırmalı Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Teflon tavayı sıvıyağla yağlıyoruz. Birinci yufkayı ortalayara tavanın üzerine seriyoruz.
Sucuklu Patatesli Sarma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve havuza mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, yoğurdu ve sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını koyuyoruz.
Krem Şantili Poğaça
HAZIRLANIŞI: Un, tuz ve toz krem şantiyi karıştırma kabına alıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Mahlepli Poğaça
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz. Zeytinyağını ve yoğurduğunu koyuyoruz.
  • YORUMLAR