Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Portakallı Cheesecake
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Bisküvileri doğrayıcıdan geçirerek toz haline getiriyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve bisküviyle karıştırıyoruz. Zeminini yağlı kağıtla kapattığımız pasta çemberine toz bisküviyi koyarak üzerine bastırıyoruz. Cevizi değirmenden geçiriyoruz ve toz bisküvinin üzerine serperek sıkıştırıyoruz.

Üzeri için, labne peynirini karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz. Toz şekeri ve portakal kabuğu rendesini de koyuyoruz ve çırpıyoruz.Bu karışımı da bisküvilerin üzerine döküyoruz. Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında pişiriyoruz. Portakalları dilimliyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine toz şekeri dökerek, kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Cheesecake pişince fırından çıkarıyoruz ve ilk sıcaklığı çıkınca çemberini çıkarmadan tabağa alıyoruz. Pişirdiğimiz portakal dilimlerini de üzerine diziyoruz. Çemberini çıkararak servis ediyoruz.

CEVİZLİ PORTAKALLI CHEESECAKE

3 pk. kakaolu bisküvi
1 çay b. ceviz
100 gr. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

2 yumurta
6 çorba k. toz şeker
500 gr. labne
1 portakal kabuğu rendesi

SÜSLEMESİ İÇİN:

2 portakal
1 su b. toz şeker
Kategorisi
Kek, Kurabiye ve Tartlar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Yaban Mersinli Tart
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, vanilyayı ve kabartma tozunu koyup harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kuru Meyveli Fındıklı Kek
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağıyla kek kalıbının içini yağlıyoruz. Toz fındığı içine döküyoruz ve gezdirerek her tarafına yayıyoruz. Kek harcı için, karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz.
Hasuda Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tencereye soğuk suyu, toz şekeri ve unu koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Cevizli Çikolatalı Dilim Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine şekeri, vanilyayı ve kabartma tozunu koyuyoruz. Ortaya yumurtaları kırıyoruz.
Kivili Tart
HAZIRLANIŞI: Hamuru hazırlamak için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Pudra şekerini, kabartma tozunu ve vanilyayı koyup harmanlıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave edip yumurtayı üzerine kırıyoruz.
Cevizli Ballı Muzlu Krep
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Süt ve sıvıyağı katıp çırpma teli ile çırpıyoruz.
Kestaneli Brownie
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolataları büyük cam kaseye alıyoruz. Çaydanlıkta kaynayan suyun üstüne kaseyi oturtuyoruz ve ben mari usulü eritiyoruz. Toz şekeri ilave edip biraz daha karıştırıyoruz.
Kahveli Sufle
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolatayı cam kaseye koyuyoruz. Kaseyi de buhar üstüne oturtup ben mari usulü erimeye bırakıyoruz.
Hindistan Cevizli Kurabiye
Yumurta aklarını bir karıştırma kabına kırıyoruz ve şekerini koyup çırpıyoruz.
Kirazlı Kek
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Karışık Meyveli Mini Kekler
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar 3-4 dakika çırpıyoruz.
Cevizli Çikolatalı Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine kabartma tozunu, vanilyayı, toz şekeri koyarak karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR
aysuma
Oluşturma Tarihi
29-12-2014
Ankara
Kac dk pisiriyoruz firinda ustam