Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Örgülü Çörek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
1 çorba k. yoğurt
3 çorba k. pudra şekeri
125 gr. tereyağı
1 yumurta

İÇ HARCI İÇİN:

1 kase ceviz
1 kase vişne
3 çorba k. toz şeker
2 çorba k. damla çikolata

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve tencereye koyuyoruz. Toz şekerini koyarak pişmeye bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Vanilyayı, kabartma tozunu ve pudra şekerini ilave ediyoruz, harmanlıyoruz.

Ortasını açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını koyuyoruz. Yoğurdu döküyoruz ve yumurtasını kırıyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Merdaneyle çok inceltmeden açıyoruz. Vişnenin kıvamı koyulaşınca ocaktan alıyoruz. İçine kırılmış cevizleri ve damla çikolatayı atıyoruz. Açtığımız hamurların iki kenarına bıçakla kesikler atıyoruz. Orta kısıma vişneli harçtan koyuyoruz. İki kenardan kestiğimiz parçaları ortaya

doğru getirerek birleştiriyoruz. Örgü gibi bir şekil ortaya çıkıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ceviz,örgü,çörek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Etli Mini Börekler
İç harcı için, kuzu etini küçük kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz.
Sütlü Peynirli Sahur Pidesi
HAZIRLANIŞI: Pideyi üçgen şeklinde dilimliyoruz ve fırın kabına alıyoruz. Tereyağını eritip pidenin üzerine fırçayla sürüyoruz. Sütü karıştırma kabına alıyoruz, yumurtaları kırıyoruz.
Peynirli Tava Böreği
Karıştırma kabına lor peyniri koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz, kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Peynirli Puf Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz
Sarma Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Pratik Gözleme
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına beyaz peyniri koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Yumurtaları kırıyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz. İlk yufkayı tezgaha seriyoruz, bir kenarını ortaya doğru hafif katlıyoruz, üzerine iç harcın 3'te 1'ini koyuyoruz ve kaşıkla düzeltiyoruz.
Peynirli Sucuklu Ev Böreği
HAZIRLANIŞI: Sucuğu, kırmızı biberi, yeşil biberi küçük küçük doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve hepsini bir soteliyoruz.
Kalıpta Salamlı Mantarlı Börek
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve salamları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarı soteliyoruz.
Peynirli Tava Böreği
Yağlanmış büyük bir tavaya ilk yufkayı seriyoruz. Bir yufkayı da parça parça edip pili pili yaparak ilk kat yufkanın üstüne seriyoruz.
Düğüm Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve toz şeker serpiyoruz. Mahlepi döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz ve karbonat serpiyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Yuvacıklı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR