Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Kıvrık Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Bir bütün yumurta ve diğer yumurtanın akını karıştırma kabına kırıyoruz. Süt, su, sıvıyağ, sulu yoğurt ve mayayı karıştırma kabına koyuyoruz. Çırpma teli ile karıştırıp maya eriyene kadar karıştırıyoruz. Erimiş tereyağı ekliyoruz.

Ceviz, tuz ve 9 çorba kaşığı unu koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Mayalanması için dinlendiriyoruz. Mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopartıp rulo olarak yuvarlıyoruz. Uç kısımlarını “s” şeklinde çevirip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz.

Üzerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Biraz daha mayalandırıp önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişirip servis ediyoruz.

CEVİZLİ KIVRIK POĞAÇA

1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. sulu yoğurt
1 çay b. su
2 çorba k. tereyağı
2 yumurta
yarım pk. yaş maya
1 tatlı k. tuz
1 su b. ceviz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Fındıklı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıp mayayı koyuyoruz. Sütün bir kısmını cezveye koyup ılıtıyoruz.
Peynirli Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tereyağı ve yoğurdu ortasına koyuyoruz. Kabartma tozu ve tuzu unun üzerine serpiyoruz. Biraz su ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz.
Sebzeli Hamur Halkaları
Unu karıştırma kabına alıp ortasına havuz açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Yoğurt ve yumurtayı ortasına koyuyoruz.
Patatesli Simit Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı doğrayıp sıvıyağ ile tavada kavuruyoruz. Salçayı katıp biraz daha kavurmaya devam ediyoruz. Haşlanmış patatesleri küçük bir şekilde doğrayıp soğan harcımıza katıyoruz.
Dolama Börek
Unu karıştırma kabının içine alıyoruz. Tuzu serpiyoruz. Ortasını açıp sıvıyap ve biraz su koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurup 15 dakika dinlendiriyoruz.
Köz Patlıcanlı Börek
İç harcı için, patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Közlenmiş patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Milföy Börek
Ispanakları ve soğanları doğruyoruz, tavada az sıvıyağla soteliyoruz.
Ispanaklı Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup harmanlıyoruz.
Yufkalı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI: Tezgaha un serpiyoruz. Milföy hamurlarının 5 tanesini yanyana diziyoruz. Bir kenarlarına su sürüyoruz ve hamurları birbirinin hafif üstüne gelecek şekilde yerleştiriyoruz.
Kalıpta Pastırmalı Dilim Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayayı ve tuzu serperek harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü, zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz ve ortadan başlayarak yoğuruyoruz.
Kumru
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz.
  • YORUMLAR