Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Kıvrık Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Bir bütün yumurta ve diğer yumurtanın akını karıştırma kabına kırıyoruz. Süt, su, sıvıyağ, sulu yoğurt ve mayayı karıştırma kabına koyuyoruz. Çırpma teli ile karıştırıp maya eriyene kadar karıştırıyoruz. Erimiş tereyağı ekliyoruz.

Ceviz, tuz ve 9 çorba kaşığı unu koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Mayalanması için dinlendiriyoruz. Mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopartıp rulo olarak yuvarlıyoruz. Uç kısımlarını “s” şeklinde çevirip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz.

Üzerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Biraz daha mayalandırıp önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişirip servis ediyoruz.

CEVİZLİ KIVRIK POĞAÇA

1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. sulu yoğurt
1 çay b. su
2 çorba k. tereyağı
2 yumurta
yarım pk. yaş maya
1 tatlı k. tuz
1 su b. ceviz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Fındıklı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıp mayayı koyuyoruz. Sütün bir kısmını cezveye koyup ılıtıyoruz.
Burgu Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Kapalı Mantarlı Pide
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Mantarları küp doğruyoruz. Patatesleri haşlıyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, mantarları kavurmaya başlıyoruz.
Peynirli Çiçek Kase
HAZIRLANIŞI: Milöy hamurlarını uçuca birleştiriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açarak inceltiyoruz.
Zeytin Ezmeli Dolama Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Unlu Çıtır Börek
Yufkayı tezgaha seriyoruz. Fırça yardımıyla sıvıyağı yufkanın üzerine sürüyoruz. 1 çorba k. kadar unu eleyerek yufkanın üzerine gezdiriyoruz.
Salam Dolgulu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlıyoruz.
Ezmeli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Paskalya Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Kavurmalı Patatesli Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesi rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kavurmayı küp doğruyoruz, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup soğanı kavuruyoruz.
Kıymalı Patatesli Gül Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Peşinden kıymayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.
Kıymalı Üçgen Börek
İç harcı için soğanları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Tuz ve karabiberini ekliyoruz.
  • YORUMLAR