Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Kabak Salatası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kabakları rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek kabakları koyuyoruz ve soteliyoruz. Sotelenen kabağı soğumaya bırakıyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz. Sarımsağı ince ince doğruyoruz ve yoğurda katıyoruz. Soğuyan kabağı ve iri kırılmış cevizleri de yoğurdun içine koyuyoruz.Cevizin bir kısmını üzeri için ayırıyoruz. Dereotunun da bir kısmını üzeri için ayırıyoruz. Kalanını doğrayarak yoğurdun içine koyuyoruz.Hepsini karıştırıyoruz. Servis tabağına salatamızı koyuyoruz. Üzerine ayırdığımız cevizi serpiyoruz. Dereotunu ortasına batırıyoruz ve servis ediyoruz.

CEVİZLİ KABAK SALATASI

3 kabak
1 tutam dereotu
1 kase süzme yoğurt
1 su b. ceviz
1 diş sarımsak
zeytinyağı
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Meksika Salatası
Semizotunu doğruyoruz. Kornişon turşuyu küp küp doğruyoruz. Kırmızı soğanı ve soyulmuş domatesleri de doğruyoruz.
Enginarlı Salata
Enginarları küp küp doğruyoruz. Közlenmiş biberleri, taze soğanı, dereotunu, maydanozu ve marulları da doğruyoruz.
Nar Ekşili Buğday Salatası
Buğdayı haşlıyoruz ve süzüp soğutuyoruz.
Peynirli Mevsim Salatası
HAZIRLANIŞI: Renkli yeşillik karışımını, minik marulları elimizle kırarak karıştırma kabına alıyoruz.
Mozerella Peynirli Salata
Marul yapraklarını servis tabağına diziyoruz. Karıştırma kabına domatesleri, haşlanmış nohutu, mısırı ve top mozarellayı koyuyoruz. Salatalığı küp doğrayıp ilave ediyoruz. Zeytinleri atıyoruz.
Yoğurtlu Ezme Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közlüyoruz ve kabuklarını soyup suyunu süzdürüyoruz. Patlıcanın suyu çıkınca doğarama tahtasına alıp ince ince kıyıyoruz. Kırmızı köz biberleri de doğruyoruz.
Bardakta Şehriye Salatası
HAZIRLANIŞI: Arpa şehriyeyi haşlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Şehriye haşlanınca altını kapatıyoruz. Suyunu süzüyoruz ve üzerine şalgam suyunu döküyoruz. Bu şekilde rengini alana kadar bekletiyoruz.
Garnitürlü Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri ve haşlanmış havuçları küp şeklinde doğruyoruz. Kornişon turşuları minik küp şeklinde doğruyoruz. Geniş bir kaseye yoğurdu, mayonezi, zeytinyağını koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Lahana Salatası
Beyaz lahanayın ince ince doğruyoruz. Mor lahanayı da aynı şekilde doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz. Geniş bir kapta yoğurt ve mayonezi karıştırıyoruz. Üzerine doğradığımız malzemeleri koyup karıştırarak servis ediyoruz.
Karışık Köz Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ve kırmızı biberleri ocak üstü köz aparatında közlüyoruz. Köz patlıcan ve biberleri soyuyoruz ve ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz.
Karnıbahar Salatası
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz tencereye alıyoruz ve suyunu, tuzunu koyarak haşlıyoruz. Süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Servis tabağına karnabaharı koyuyoruz.
Lahana Çanağında Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri küp şeklinde doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz.
  • YORUMLAR