Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Kabak Salatası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kabakları rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek kabakları koyuyoruz ve soteliyoruz. Sotelenen kabağı soğumaya bırakıyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz. Sarımsağı ince ince doğruyoruz ve yoğurda katıyoruz. Soğuyan kabağı ve iri kırılmış cevizleri de yoğurdun içine koyuyoruz.Cevizin bir kısmını üzeri için ayırıyoruz. Dereotunun da bir kısmını üzeri için ayırıyoruz. Kalanını doğrayarak yoğurdun içine koyuyoruz.Hepsini karıştırıyoruz. Servis tabağına salatamızı koyuyoruz. Üzerine ayırdığımız cevizi serpiyoruz. Dereotunu ortasına batırıyoruz ve servis ediyoruz.

CEVİZLİ KABAK SALATASI

3 kabak
1 tutam dereotu
1 kase süzme yoğurt
1 su b. ceviz
1 diş sarımsak
zeytinyağı
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Zerdeçallı Bulgur Salatası
HAZIRLANIŞI: Bulguru haşlıyoruz. Karıştırma kabına haşlanmış bulguru koyuyoruz. Zerdeçalını atıyoruz ve karıştırıp soğumaya bırakıyoruz.
Çiçek Salata
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. Tuz, zeytinyağı ve limon suyunu döküyoruz, karıştırıyoruz. Havuçları rendeliyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve havucu soteliyoruz.
Tavuk Salatası
Tavukları haşlıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
Mor Patates Çanağı
Haşlanmış patatesleri soyuyoruz. Geniş bir kasede eziyoruz. Üzerine pancar turşusu rendeliyoruz. Pancarı çok fazla koymamalıyız yoksa cıvık olabilir.
Enginarlı Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Enginarları yayvan bir tencereye diziyoruz. Sıcak suyunu, tuzunu, zeytinyağını döküyoruz. Kapağını kapatarak pişiriyoruz. Enginarlar pişince soğutuyoruz ve ince uzun doğruyoruz.
Lahana Salatası
Beyaz lahanayın ince ince doğruyoruz. Mor lahanayı da aynı şekilde doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz. Maydanozu da doğruyoruz. Geniş bir kapta yoğurt ve mayonezi karıştırıyoruz. Üzerine doğradığımız malzemeleri koyup karıştırarak servis ediyoruz.
Börülce Salatası
HAZIRLANIŞI: Börülceleri ayıklayıp kırıyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencerede su kaynatıyoruz ve börülceyi atıp haşlıyoruz. 5 dakika kadar haşladığımız börülceyi süzüyoruz.
Mercimek Köftesi
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkıyoruz ve haşlıyoruz. Kırmızı mercimeği de yıkıyoruz, üzerini geçecek kadar su koyuyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
Kırmızı Fasulye Salatası
HAZIRLANIŞI: Mantarları ikiye kesip tavada, zeytinyağında kavuruyoruz. Biberli yeşil zeytinleri, kırmızı köz biberleri, kornişon turşuyu, yeşil soğanı ve maydanozu doğruyoruz.
Bulgurlu Mercimek Salatası
Yeşil mercimeği yıkıyoruz ve haşlıyoruz. Bulguru bir kaseye döküyoruz, üzerine sıcak su döküp streç folyoyla kapatıyoruz.
Kabaklı Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI: Kabakları küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve kabakları soteliyoruz.
Makarnalı Ton Balık Salatası
HAZIRLANIŞI: Makarnayı tuzlu ve sıvıyağlı suda haşlıyoruz. Rokayı doğruyoruz ve servis tabağına koyuyoruz.
  • YORUMLAR