Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yumurtaları kırıyoruz. Sıvıyağı, sütü ve sirkeyi döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz.

Hazırladığımız hamuru yuvarlıyoruz ve kalın bir fitil haline getiriyoruz. Fitili önce 3 eşit parçaya bölüyoruz. Bu üç hamurdan da 17şer dilim hamur kesiyoruz. Bu hamurları da üzerine nişasta serperek tatlı tabağı büyüklüğünde açıyoruz. 3 tane 17 kat baklava hamurunu açıp üstüste koyuyoruz.

Üçünü de tekrar tepsi büyüklüğünde açıyoruz. ilk 17 katlı hamuru yağladığımız tepsiye yerleştiriyoruz. Üzerine öğüttüğümüz cevizin yarısını serpiyoruz. İkinci 17 katlı hamuru da üzerine yerleştiriyoruz. Kalan cevizi üzerine serpiyoruz. Son parça 17 katlı hamuru da parçalanmamış tarafı üste gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Kenarlarını bıçak yardımıyla, dikkatli bir şekilde içeri doğru itiyoruz. Baklavamızı dilimliyoruz. Üzerine eritilmiş olan tereyağını gezdirerek döküyoruz.

5 dakika yağını çekmesi için bekletiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 20 dakika sonra fırının derecesini 190a çıkarıyoruz. Nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz ve soğutuyoruz. Soğumuş şerbeti sıcak baklavaya döküyoruz ve şerbetini çekince servis ediyoruz.

CEVİZLİ EV BAKLAVASI

5 su b. un
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
3 çorba k. sirke
1 pk. kabartma tozu
yarım çay b. su
1 fiske tuz
1 çay b. süt

AÇMAK İÇİN:

buğday nişastası

İÇ HARCI İÇİN:

ceviz

ÜZERİ İÇİN:

200 gr. tereyağı

ŞERBETİ İÇİN:

1 kg toz şeker
4 su b. su
yarım limon
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,cevzli,ev,baklavası
Benzer Tarifler
Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz, sıvıyağı da üzerine döküyoruz. Tel kadayıfı doğruyoruz havalandırıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen cam fırın kabına kadayıfın yarısını koyuyoruz.
Hindistan Cevizli Pare
HAZIRLANIŞI: 9 çorba kaşığı tepeleme unu karıştırma kabına alıyoruz. Hindistan cevizini, pudra şekerini, irmiği, toz fındığı, vanilyayı ve kabartma tozunu koyuyoruz.
Milföylü Samsa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Tezgaha un serpiyoruz.
Kalp Pare
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini, irmiği, vanilyayı, kabartma tozunu ve hindistan cevizini karıştırma kabına koyuyoruz.
Cevizli İçli Tatlı
Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Tatlımızı hazırlamaya başlamadan önce hazırlayıp, soğumaya bırakıyoruz.
Kadayıf Dolması
HAZIRLANIŞI: Kadayıftan bir sarma yapacak kadar kadayıf alıyoruz ve tezgaha seriyoruz. Bir kenarına iri kırılmış ceviz koyuyoruz.
Tel Kadayıflı Şekerpare
Tel kadayıfı elimizle koparıyoruz. Tavaya tereyağı ve kadayıfı koyup kavuruyoruz. Kadayıfım rengi kızarmaya başlayınca fıstığı da ilave ediyoruz. 1-2 dakika daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz. Karıştırma kabına pudra şekerini döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz
Kaymaklı Fındıklı İncir Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kuru incirlerin kafa kısmını kesiyoruz. İçe doğru bastırarak çukurlaştırıyoruz ve tavaya diziyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Çikolatalı Lokma
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıp mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz ve toz şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine az su döküyoruz.
Elmalı Rulo Tatlı
HAZIRLANIŞI: Elmaları soyuyoruz ve kararmaması için hemen tavaya rendeliyoruz. Tereyağını ve toz şekerini koyuyoruz, pişirmeye başlıyoruz.
Çift Cevizli Tatlı
Şerbet malzemelerini tencereye alıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
  • YORUMLAR
Derya Ars
Oluşturma Tarihi
08-02-2015
Tokat
Hazır baklava yufkasindan bu tarifi yapabilir miyim lütfen acil. Teşekkür ederim. ..