Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Cevizli Benekli Tatlı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Oda sıcaklığındaki tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve karıştırıyoruz. İrmiği döküyoruz ve karıştırıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Pudra şekerini, vanilyayı ve kabartma tozunu ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Aldığı kadar un koyuyoruz ve yoğuruyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Elimizdeyken hamurun üzerine bastırıp genişletiyoruz. İçine bir parça ceviz koyuyoruz ve parmak şeklinde kapatıyoruz.

Bu şekilde hazırladıktan sonra haşhaşa buluyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. İlk sıcaklığı çıkan şerbeti fırından çıkan tatlıya döküyoruz. Şerbetini çekince servis ediyoruz.

CEVİZLİ BENEKLİ TATLI

2 yumurta
200 gr. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ
1 çay b. irmik
2 çorba k. pudra şekeri
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
ustasından un ölçüsü

İÇ DOLGUSU İÇİN:

ceviz

MANTOSU İÇİN:

haşhaş

ŞERBETİ İÇİN:

4 su b. toz şeker
4 su b. su
yarım limon
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Fındıklı İrmik Helvası
Yayvan çelik tencereye irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Renkli Revani
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.
Mısır Unlu Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Dondurmalı Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritip sıvıyağla karıştırıyoruz. Karıştırma kabına tel kadayıfı alıyoruz ve elimizle koparıp harmanlıyoruz. Küçük tart kalıplarını sıvıyağla yağlıyoruz.
Elmalı Şekerpare
Dolgusu için, elmaları soyup rendeliyoruz. Tavaya elmaları koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Kestaneli Çiçek Baklava
HAZIRLANIŞI: Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Çıtır Tatlı
Karıştırma kabına yoğurdu koyuyoruz. Sıvıyağı döküyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Önce sıvıları çırpma teliyle karıştırıyoruz. Sonra irmiği ve kabartma tozunu ilave ediyoruz.
Tahinli Kuru Baklava
Baklava yufkalarını 2'şer katlı ya da 3er katlı olacak şekilde ayırıyoruz.
Pirinçli Armutlu Tatlı
Pirinci yıkayıp, tencereye alıyoruz ve üzerine biraz su koyuyoruz. Kaynayınca içine yavaş yavaş süt koyuyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
Muhallebili İncir Tatlısı
HAZIRLANIŞI: İncirlerin alt kısmından bıçakla çentik atıyoruz, cevizleri içine batırıyoruz. Fırın kabına incirleri diziyoruz. Kabuk tarçını kırıyoruz ve üzerlerine serpiyoruz.
Portakallı Kakaolu Şekerpare
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini karıştırma kabına alıyoruz ve oda sıcaklığında erimiş tereyağını ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz.
  • YORUMLAR