Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Çemberde Patates Salatası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

6 patates
2 havuç
1 kase kornişon turşu
biberli zeytin
limon
maydanoz
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Patatesleri haşlıyoruz. Havuçları soyup rendeliyoruz. Tavaya biraz sıvıyağ döküp havucu soteliyoruz. Haşlanmı patatesi karıştırma kabına rendeliyoruz. Pişmiş havucu da ilave ediyoruz. Kornişon turşuyu doğrayıp ilave ediyoruz.

Zeytinyağını, tuzunu döküyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz. Harcımızı iyice karıştırıp yoğuruyoruz. Tabansız pasta çemberini servis tabağına koyuyoruz. İçine patates karışımını koyup bastırıyoruz. Üzerini doğranmış biberli zeytin ve kornişon turşuyla süslüyoruz. Kenarlarını da maydanozla süslüyoruz. Pasta çemberini çıkararak servis ediyoruz.
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
çember,patates,salata,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Pembe Soslu Mantar Salatası
HAZIRLANIŞI: Mantarları doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyup mantarları soteliyoruz. Karıştırma kabına yoğurdu koyuyoruz. Ketçap ve mayonezi ilave ediyoruz. Zeytinyağı, toz kırmızı biber ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Kulak Şehriyeli Salata
HAZIRLANIŞI: Kulak şehriyeyi haşlıyoruz. Servis tabağını önce yeşilliklerle süslüyoruz.
Pancarlı Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı suya koyup ıslatıyoruz. Süzdükten sonra haşlıyoruz. Pancarları minik minik doğruyoruz. Yeşil soğanı, naneyi, dereotunu ve maydanozu da ince ince doğruyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz, pancarı ilave edip karıştırıyoruz.
Ton Balıklı Kuzu KulağŸı Salatası
Kuzukulaklarını iri iri doğŸrayarak servis kasesine alın. HaşŸlanmışŸ havuçları kenarlarına serpin.
Havuçlu Kereviz Salatası
HAZIRLANIŞI: Yoğurdu ve mayonezi karıştırma kabına alıp çırpıyoruz. Zeytinyağını döküyoruz.
Turşulu Mantarlı Yoğurt Salatası
Mantarları dörde bölüyoruz. Biberleri ayıklayıp iri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyarak mantar ve biberi beraber soteliyoruz.
Cevizli Kabak Salatası
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek kabakları koyuyoruz ve soteliyoruz. Sotelenen kabağı soğumaya bırakıyoruz.
Kısır
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru kaseye koyuyoruz. Üzerini geçecek kadar sıcak su döküyoruz.
Fasulye Piyazı
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış kuru fasulyeyi karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine zeytinleri atıyoruz. Domatesi, soğanı, biberleri ve maydanozu doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz.
Turşulu Tavuklu Atom Salata
Tavuk butu haşladıktan sonra doğruyoruz. Göbek salatayı, kornişon turşuyu, maydanozu ve köz biberi doğruyoruz.
Mantarlı Yeşil Zeytin Salatası
Mantarları dörde kesiyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek mantarları soteliyoruz. Yeşil zeytinin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve doğruyoruz.
Köz Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri de közleyerek soyuyoruz. Hepsini doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. Sarımsağı ve taze soğanı doğrayıp kaba ilave ediyoruz
  • YORUMLAR