Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çekirdekli Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını da ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadan mayayı eriterek hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Peyniri üzerine rendeliyoruz. Dereotunu ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Az ılık su dökerek yumuşak kıvamda bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine poğaça hamurlarını diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ay çekirdeği serperek tepside 5 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan poğaçaları önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ÇEKİRDEKLİ POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 yumurta
100 gr. beyaz peynir
2 çorba k. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ
1 tutam dereotu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
ay çekirdeği
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sütlü Patatesli Dilim Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri eziyoruz. Bir karıştırma kabına alıyoruz. Kaşar peyniri ve beyaz peyniri rendeliyoruz. Sütü döküyoruz. Yumurtanın birinin sarısını üzeri için ayırıyoruz.
Acılı Kaşarlı Kış Gözlemesi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Zeytinli Peynirli Rulo Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzu serpiyoruz. Yoğurdu, tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın birinin sarısını üzeri için ayırıp gerisini hamura ilave ediyoruz.
Katlı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Sucuğu ve fesleğeni minik minik doğruyoruz, patatese ekliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Kıymalı Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları soteliyoruz.
Ispanaklı Tavuklu Kapama Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Ortaya yoğurt suyunu, sıvıyağı döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Patkat Böreği
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Üzerne yoğurt, süt, sıvıyağ döküyoruz. Yumurtalarıda ortasına kırıyoruz.
Yufkalı Milföy Börek
Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave ederek beraber kavruyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz.
Zeytinli Peynirli Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Yumurtalı Yoğurtlu Börek
Karıştırma kabına beyaz peyniri rendeliyoruz. Yoğurdu ilave ediyoruz. Yumurtaları da kırıyoruz ve yoğuruyoruz. Yufkaları tezgaha seriyoruz ve her birini ikiye kesiyoruz.
Soğanlı Pita
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Minik Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve zeytinyağını döküyoruz.
  • YORUMLAR