Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çekirdekli Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını da ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadan mayayı eriterek hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Peyniri üzerine rendeliyoruz. Dereotunu ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Az ılık su dökerek yumuşak kıvamda bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine poğaça hamurlarını diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ay çekirdeği serperek tepside 5 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan poğaçaları önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ÇEKİRDEKLİ POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 yumurta
100 gr. beyaz peynir
2 çorba k. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ
1 tutam dereotu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
ay çekirdeği
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
Sucuklu Hellimli Ekmek
Kırmızı biberi, sucuğu ve hellimi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kekiği de ince ince doğruyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Patlıcanlı Pizza
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğruyoruz. Tavaya yağ koymadan patlıcanları diziyoruz ve çevirerek hafif pişiriyoruz.
Peynirli Reyhanlı Pidecikler
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütü döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz.
Kalıpta Salamlı Mantarlı Börek
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve salamları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarı soteliyoruz.
Malatya Biliği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine 1 yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, gerisi mayanın üzerine kırıyoruz.
Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Cevizli Kıvrık Poğaça
Bir bütün yumurta ve diğer yumurtanın akını karıştırma kabına kırıyoruz. Süt, su, sıvıyağ, sulu yoğurt ve mayayı karıştırma kabına koyuyoruz.
Pırasalı Tavuklu Milföy Böreği
Tavuk butların etli kısımlarını ayırıp küp doğruyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Kırmızı biberi de küp doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince pırasaları ekliyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kolay Börek
Tereyağını eritiyoruz, sıvıyağla karıştırıyoruz. Baklavalık yufkaları açıyoruz. 3 kat yufkayı, aralarına eritilmiş yağ karışımını sürerek üstüste koyuyoruz.
Cevizli Dilim Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağı ve maden suyunu döküyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtayı kırıyoruz. Yoğurdu ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
  • YORUMLAR