Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Çekirdekli Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını da ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadan mayayı eriterek hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Peyniri üzerine rendeliyoruz. Dereotunu ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Az ılık su dökerek yumuşak kıvamda bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine poğaça hamurlarını diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ay çekirdeği serperek tepside 5 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan poğaçaları önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ÇEKİRDEKLİ POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 yumurta
100 gr. beyaz peynir
2 çorba k. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ
1 tutam dereotu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
ay çekirdeği
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Evde Yumurtalı Ramazan Pidesi
Mayayı karıştırma kabına koyarak sütü üzerine döküyoruz. Mayayı eritiyoruz. Üzerine tereyağını, şekeri ve tuzu döküp karıştırıyoruz.
Patatesli Pastırmalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine 1 tatlı kaşığı tuzu serpiyoruz.
Peynirli Salamlı Krep
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Tuzunu ve 5 çorba kaşığı tepeleme unu koyuyoruz.
Midye Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Baharatlı Ekmek
İki çeşit unu da karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Biberli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş maya koyuyoruz.
Peynirli Sarma Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuklu Açık Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına lor peyniri koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz, kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
Örgülü Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, lor peyniri bir kaseye alıyoruz. Beyaz peyniri üzerine ufalıyoruz. Kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp katıyoruz ve karıştırıyoruz.
Peynirli Misket Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve dil peynirini rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR