Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Buğdaylı Ayran Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Buğdayı haşlıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Salatalığı küçük küçük doğruyoruz. Taze naneyi de ince ince doğruyoruz. Yoğurdu geniş bir kaseye alıyoruz ve çırpıyoruz. Buğdayı, salatalığı, taze naneyi ve tuzunu koyuyoruz. Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Üzerine zeytinyağı gezdirerek servis ediyoruz.

BUĞDAYLI AYRAN ÇORBASI

2 su b. buğday
2 salatalık
1 tutam taze nane
1,5 kg yoğurt
tuz
zeytinyağı
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ayran çorbası, buğdaylı, buğdaylı ayran çorbası, oktay usta buğdaylı ayran çorbası
Benzer Tarifler
Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz.
Ezogelin Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pirinci, bulguru ve mercimeği bir tencereye alıyoruz ve yıkayıp süzüyoruz.
Kulaklı Çorba
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz.
Kızarmış Ekmekli Leblebi Çorbası
Tencerede tereyağını eritiyoruz ve leblebi ununu koyarak kavuruyoruz. Soğuk et suyu ve su ilave ediyoruz. Çırpma teliyle sürekli karıştırarak çorbamızı pişiriyoruz. Tuzunu atıyoruz. Üzeri için, tost ekmeklerini küp küp doğruyoruz. Fırın tepsisine koyuyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.
Sebzeli Yoğurt Çorbası
Bir tencereye kabakları, patatesleri ve havucu rendeliyoruz. Su, et suyu ve tuz koyarak pişmeye bırakıyoruz. Pişen sebzeleri el blendırından geçiriyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Havuçlu Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havuçları ve patatesi soyuyoruz. Havuçları rendeliyoruz. Tencereye havuçları ve tereyağı koyuyoruz. Biraz da zeytinyağı dökerek kavuruyoruz
Tavuk Suyunda Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve arpa şehriyeyi kavuruyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Köz Biberli Şehriye Çorbası
Tencerede su kaynatıyoruz. Kaynayan suya arpa şehriyeyi koyuyoruz. Tavuk suyunu da ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak haşlıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye döküyoruz. İçine yumurta sarısını koyuyoruz. Unu ilave edip çırpıyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz.
Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu, soğanı, patatesi ve biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu ve domatesleri soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye havucu ve tereyağı koyup soteliyoruz. Domatesi ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.
Ekşili Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi ve havucu soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Pırasayı da minik minik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Havucu koyup soteliyoruz, patatesi ve pırasayı sırayla koyup kavuruyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı, havucu ve patatesi doğruyoruz. Tencereye sıvıyağı ve tereyağı beraber koyuyoruz. Üzerine soğanı ve havucu koyarak kavuruyoruz. Sebzeler kavrulunca patatesi de ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve mercimeği ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR