Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Brokoli ve Karnabahar Graten
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Brokoliyi ve karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Bir tencerede karnabaharı haşlıyoruz ve suyunu süzerek karnabaharı cam fırın kabına döküyoruz. Brokoliyi de haşlıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Fırın kabındaki karnabaharın üzerine brokoliyi koyuyoruz.
Üstüne tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Beşamel sosu için, unu ve tereyağını tencereye koyuyoruz ve kavuruyoruz. Üzerine sütü ilave ediyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz. Yumurta sarısını ekliyoruz ve hemen çırpıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Karıştırarak pişiriyoruz. Sosu için, domates sosunu tavaya döküyoruz.Biraz zeytinyağı ekleyip pişiriyoruz. Doğranmış fesleğen ve karabiber katıp karıştırıyoruz. Sos kaynadıktan sonra fırın kabındaki sebzelerin üzerine döküyoruz. Beşamel sosu da domates sosun üzerine döküyoruz. Rendelenmiş kaşar peynirini serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında, kaşar peyniri eriyene kadar pişiriyoruz.

BROKOLİ VE KARNABAHAR GRATEN

1 küçük karnabahar
1 brokoli
1 havuç
1 kase domates sos
1 tutam fesleğen
zeytinyağı
tuz
karabiber

BEŞAMEL SOSU İÇİN:

2 su b. süt
1 çorba k. un
2 çorba k. tereyağı
1 yumurta sarısı
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:

kaşar peyniri
Kategorisi
Sebzeli Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Etli Terbiyeli Şevketibostan
Şevketibostanların dikenlerini bıçakla sıyırarak ayıklıyoruz ve doğruyoruz.
Kışa Veda Güveci
Güveç tencereye ya da döküm tencereye doğranmış kuzu kaburgayı koyuyoruz.
Patlıcanlı Kıymalı Lazanya
Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Derin bir tencereye sıvıyağ döküyoruz.
Bergama Çığırtması
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve uzunlamasına 4e kesiyoruz. Sıvı yağda patlıcanları kızartıyoruz ve kağıt havlu üzerine alıyoruz. Domatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz
İmam Bayıldı
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz.Tencereye sıvıyağ dökerek soğan ve sarımsakları kavuruyoruz. 1 domatesi üzeri için ayırıyoruz.
Pazı Sarması
HAZIRLANIŞI: Pazı yapraklarını kaynayan suya batırıyoruz ve yumuşayınca hemen çıkarıp soğuk suya batırıyoruz. Kaynar suda pazı yapraklarını çok bekletirsek erirler bu yüzden çok bekletmeden çıkarıyoruz.
Fırında Soslu Sebze Kızartması
HAZIRLANIŞI: Kabakları küp küp doğruyoruz. Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz. Hepsini bir karıştırma kabına alıyoruz.
Güveçte Etli Fasulye
Eti kuşbaşı doğruyoruz ve güvecimize sıvıyağ dökerek etleri kavuruyoruz. Soğanları ve biberleri doğruyoruz.
Sebzeli Fırın Pirzola
Patatesleri ve havuçları soyuyoruz ve doğruyoruz. Kabağı doğruyoruz, brokoliyi de çiçeklerine ayırıyoruz. Karıştırma kabına doğradığımız malzemeleri alıyoruz.
Patlıcanlı Püreli Kebap
HAZIRLANIŞI: Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve kuşbaşı kuzu etini koyup soteliyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Et, suyunu bırakıp çekince soğanı ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Portakallı Pırasa
Pırasaları ve havuçları verev verev doğruyoruz. Soğanı piyazlık doğruyoruz. Yayvan bir çelik tencereye önce soğanı koyuyoruz.
Beyaz Lahana Sarması
HAZIRLANIŞI: Bütün olan beyaz lahananın önce kök kısmını içe doğru oyarak çıkarıyoruz. Daha sonra lahana yapraklarını ayırıyoruz ve sarma yapacağımız boyda parçalar kesiyoruz.
  • YORUMLAR